تحلیل قیمت بیت کوین

بررسی ۵ عامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین؛ نظر تحلیلگران چیست؟

بیت کوین هفته جاری را مجددا با سطح حمایتی ۳۰,۰۰۰ دلار شروع کرد، اما نگرش عموم مردم نسبت به قیمت بیت کوین هم‌چنان نامطمئن است.

پس از آخر هفته تقریبا باثبات، قیمت بیت کوین هم‌چنان در محدوده ۳۰,۰۰۰ الی ۴۰,۰۰۰ دلار باقی مانده است. اما چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد؟

در ادامه به عواملی که بر قیمت بیت کوین طی هفته جاری تاثیرگذار خواهند بود نگاهی می‌اندازیم.

ترکیدن حباب بازار بورس

بازار بورس در روز دوشنبه، روند صعودی خوبی را نشان داده است، به طوری که بازار بورس هنگ کنگ، بازار مورد علاقه سرمایه‌گذاران چینی بوده است.

اوایل ماه جاری و پس از اعلام بسته اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری توسط جو بایدن، احساسات مردم نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار بورس بهبود پیدا کرده است. اگرچه این بازار نزدیک به رکورد خود قرار داشته است، اما تزریق پول باعث رونق بیشتر این بازار خواهد شد.

مارک چندلر (Marc Chandler) استراتژیست ارشد بازار Bannockburn Global Forex در این خصوص گفته است:

سرمایه‌گذاران سیاست‌های پولی و بسته‌های اقتصادی بیشتری را پیش‌بینی می‌کنند. این موضوع همراه با اجرای واکسیناسیون، رشد اقتصادی بیشتری را در طی سال به همراه خواهد داشت.

چاپ پول، نگرانی‌هایی را در بیت طرفداران بیت کوین و افراد مهم حاضر در بازارهای سنتی ایجاد کرده است. جرمی گرنتام (Jeremy Grantham) مدیر عامل شرکت مدیریت دارایی‌های GMO هفته گذشته هشدار داد که بازار بورس در حباب قرار دارد و بسته اقتصادی اخیر ممکن است شرایط را وخیم‌تر کند.

وی با بیان اینکه این دوران خوب ممکن است فقط چند هفته طول بکشد، گفت:

ما فقط چند هفته دیگر شاهد ورود سرمایه خواهیم بود و پس از آن، حباب اخیر منفجر می‌شود. وقتی به این سطح از اشتیاق بیش از حد رسیده‌ایم، حباب موجود قطعا طی چند ماه آتی می‌ترکد.

تاثیر چنین سقوط اقتصادی بر بیت کوین مشخص نیست. علیرغم افزایش اعتبار بیت کوین به عنوان یک دارایی امن و بدون ارتباط با بازار بورس، قیمت بیت کوین هم‌چنان تحت تاثیر عوامل کلان و به ویژه قدرت دلار است. شرایطی مشابه با سقوط ماه مارس سال گذشته هم‌چنان در ذهن معامله‌گران وجود دارد.

افزایش ارزش دلار در کوتاه مدت

در بحبوحه رشد بازار بورس، شاهد روند نزولی کوتاه مدت دلار در روز دوشنبه بودیم.

شاخص ارزش دلار (DXY) که ارزش دلار نسبت به سبد ارزهای مهم معاملاتی را می‌سنجد، پس از رشد اخیر مجددا به سطح حمایتی ۹۰ رسیده است.

به دنبال کاهش ارزش دلار، بیت کوین نیز ارتباط معکوس خود با DXY را بار دیگر نشان داد و قیمت آن به بالاتر از ۳۳,۰۰۰ دلار رسید.

جنت یلن وزیر خزانه‌داری کابینه بایدن مدعی شده است که نه به دنبال “دلار به شدت قدرتمند” است و نه “کاهش ارزش دلار” همانند دوران ترامپ را مدنظر دارد.

هرچند، تحلیلگران معتقدند که به دلیل افزایش مداوم بدهی آمریکا و خسارت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، ارزش دلار هم‌چنان کاهش خواهد یافت.

جی‌پی مورگان: تقاضای سازمانی برای بیت کوین به حد کافی نیست

در این بین، تحلیلگران امور مالی سنتی، روند نزولی مشابهی را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند.

تیم تحلیلگران جی‌پی مورگان به سرپرستی نیکلاس پانیجیرتزوقلو در روز جمعه طی نامه‌ای به سرمایه‌گذاران هشدار دادند که کاهش تقاضا برای GBTC بدان معنا است که روند صعودی احتمالا به بازار برنمی‌گردد.

در این نامه آمده است:

در حال حاضر، ورود سرمایه سازمانی به حد کافی نیست تا بتواند قیمت بیت کوین را از ۴۰,۰۰۰ دلار بیشتر کند.

تیم تحلیلگران به کاهش قیمت Trust نسبت به قیمت نقدی بیت کوین به عنوان مدرکی اشاره کرده است که روند صعودی قیمت بیت کوین در حال کاهش است. در این بین، گری‌اسکیل بیش از پیش درگیر خرید و انباشت بیت کوین است و در تاریخ ۱۵ ژانویه، بزرگترین خرید روزانه خود به ارزش بیش از ۶۰۰ میلیون دلار را انجام داده است.

هرچند، در این زمینه گری‌اسکیل تنها نیست. طبق گزارش کوین تلگراف، تحلیلگران QCP Capital نیز اذعان داشته‌اند که کاهش تقاضا سازمانی، عامل مهمی در شرایط کنونی بیت کوین است.

افزایش قیمت بیت کوین از ۳۱,۰۰۰ دلار

قیمت بیت کوین پس از بازیابی نسبت به قیمت کمتر از ۳۰,۰۰۰ دلار هفته گذشته، هفته جاری را بدون نوسان شدید شروع کرده است.

شرایط آرام کنونی، آرامش بیشتری را برای معامله‌گران ایجاد کرده است. به دلیل شایعات موجود و فروش انبوه هفته گذشته، نگرانی‌هایی در بین معامله‌گران ایجاد شده بود.

معامله‌گر معروف filbfilb روز جمعه در توییتر نوشت:

به نظر شما دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟ پاسخ این سوال هنوز مشخص نیست.

باثبات‌ شدن قیمت بیت کوین طی آخر هفته گذشته باعث شده است که توجهات زیادی به پتانسیل بیت کوین در خصوص افزایش قیمت در محدوده ۳۰,۰۰۰ الی ۴۰,۰۰۰ دلار جلب شود.

جوزف یانگ (Joseph Young) تحلیلگر معروف نیز گفته است:

بیت کوین واکنش قوی به قیمت ۳۱,۰۰۰ دلار نشان داده است. روند نزولی در حال حاضر مطرح نیست. احتمالا قیمت به ۳۶,۰۰۰ دلار برسد.

یانگ قبل از این خاطرنشان کرده بود که اندیکاتورهای درون زنجیره‌ای به آرامی به سمت روند نزولی پیش می‌روند و روند قیمت هنوز مشخص نیست.

رکوردشکنی قیمت اتر

بیت کوین پس از افزایش قیمت خود با ثبات بیشتری مواجه شده است. در این بین، به نظر می‌رسد که شرایط برای روند صعودی آلتکوین‌ها فراهم شده است.

نشانه‌هایی از شروع روند صعودی آلتکوین‌ها در اوایل ماه ژانویه مشخص شده است. اما نوسان هفته گذشته قیمت بیت کوین، افزایش قیمت ابتدایی آن را بی‌اثر کرد.

هرچند، عملکرد اتر بهتر از بیت کوین بوده است و قیمت این ارز دیجیتال با ۷.۸ درصد افزایش به رکورد ۱۴۷۵ دلار رسید. این عملکرد مشخصا بهتر از سایر آلتکوین‌ها بوده است.

رائول پال (Raoul Pal) موسس Real Vision پیش‌بینی کرده است:

در این مقطع وبرای مدتی، اتر در بازار ارزهای دیجیتال پیشرو است و فصل آلتکوین‌ها در پیش خواهد بود. قیمت بیت کوین هم‌چنان افزایش می‌یابد.

رائول پال نیز در توییتر نوشته است که به پیش‌بینی‌‌ها و اخبار ناامیدکننده درباره بازار ارزهای دیجیتال توجه نکنید.

وی گفت:

ازFUD ایجادشده بهره ببرید اما بخاطر داشته باشیددر بازار صعودی همه می‌خواهند شما را از حضور در بازار منصرف کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا