تحلیل قیمت بیت کوینتحلیل و بررسی

عوامل موثر بر سود ماینر بیت کوین

از آنجایی که بسیاری از دارندگان کریپتو در حال آماده شدن برای یک بازار نزولی هستند، چه عواملی بر کسب و کار ماینینگ تأثیر می گذارد؟

بازار نزولی ارزهای دیجیتال باعث کاهش شدید سودآوری استخراج بیت کوین ( BTC ) شده است زیرا هزینه های استخراج بیت کوین از قیمت بیت کوین پیشی گرفته است.

سودآوری استخراج بیت کوین که نزدیک به کاهش قیمت بیت کوین است، از اواخر سال 2021 کاهش یافته و در اوایل جولای 2022 به پایین ترین سطح چند ماهه خود رسیده است.

بر اساس داده‌های وب‌سایت ردیابی رمزارز Bitinfocharts، سود استخراج بیت‌کوین در ۱ ژوئیه ۲۰۲۲ به ۰.۰۷ دلار در روز به ازای هر ۱ تراهش در ثانیه (THash/s) سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح از اکتبر ۲۰۲۰ رسید.

کاهش سوددهی استخراج بیت کوین باعث ایجاد تغییرات بزرگی در صنعت استخراج کریپتو شده است.

قیمت پایین بیت کوین باعث فشار فروش شد زیرا ماینرها برای ادامه استخراج و پرداخت هزینه برق مجبور به فروش بیت کوین خود شدند. اکثر شرکت‌های بزرگ استخراج کریپتو مانند Core Scientific مجبور بودند مقدار قابل توجهی بیت کوین بفروشند تا بتوانند در شرایط سخت بازار جان سالم به در ببرند.

افزایش بی‌سودآوری استخراج بیت کوین باعث کاهش شدید تقاضا برای دستگاه‌های استخراج کریپتو شده است و باعث شده بسیاری از ماینرها سخت‌افزار استخراج خود را با تخفیف بفروشند .

از آنجایی که قیمت پایین ماینرهای مدار مجتمع ویژه برنامه (ASIC) و واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) ممکن است باعث علاقه بیشتر ماینرهای جدید شود، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که قیمت سخت افزار ماینینگ تنها یکی از فاکتورهای سودآوری استخراج BTC است.

سودآوری استخراج بیت کوین چیست و چگونه تعریف می شود؟

استخراج بیت کوین یک فعالیت اقتصادی است که شامل تولید ارز دیجیتال بیت کوین با استفاده از قدرت محاسباتی ماینرهای مبتنی بر GPU یا ماینرهای ASIC با طراحی خاص است.

سودآوری استخراج بیت‌کوین معیاری است که میزان سود استخراج‌کننده بیت‌کوین را بر اساس تعداد زیادی از عوامل از جمله قیمت بیت‌کوین، سختی استخراج، هزینه انرژی، نوع سخت‌افزار استخراج و موارد دیگر مشخص می‌کند.

فاکتور 1: قیمت بیت کوین و پاداش های بلوک

قیمت بیت کوین یکی از بارزترین عواملی است که بر سودآوری استخراج بیت کوین تأثیر می گذارد، زیرا ارزش بیت کوین با سود استخراج شده توسط ماینرها نسبت مستقیم دارد.

بازارهای نزولی توجه ماینرها به قیمت بیت کوین را بیشتر جلب می کنند زیرا اگر بیت کوین به زیر یک سطح قیمتی معین سقوط کند، خطر از دست دادن پول را به همراه دارند.

ماینرها همچنین باید مقدار پاداش بلاک یا مقدار بیت کوینی را که برای استخراج یک بلاک در بلاک چین به ماینرها داده می شود، در نظر بگیرند. پاداش بلاک اولیه بیت کوین قبل از اینکه به دنبال سه نصف شدن پاداش بلوک تاریخی به 6.5 بیت کوین فعلی کاهش یابد ، به 50 بیت کوین می رسید.

نصف کردن بیت کوین بخش عمده ای از پروتکل بیت کوین است که هدف آن کاهش مقدار سکه های جدید وارد شده به شبکه با نصف کردن پاداش بلوک در هر 210000 بلاک یا تقریباً هر چهار سال یکبار است.

فاکتور 2: ویژگی های سخت افزار استخراج بیت کوین

سودآوری استخراج بیت کوین تا حد زیادی به انتخاب دستگاه استخراج بیت کوین و ویژگی های مرتبط از جمله نرخ هش، مصرف انرژی و قیمت بستگی دارد.

نرخ هش قدرت پردازش یک ماینر است که بر حسب هش در ثانیه (H/S) اندازه گیری می شود. نرخ هش بالاتر شامل نمایش بر حسب کیلوهش در ثانیه (KH/S)، گیگا هش در ثانیه (GH/S)، تراهش در ثانیه (TH/S)، اگزاهش در ثانیه (EH/S) و غیره است.

نرخ هش یک ماینر سرعتی است که با آن می‌تواند پازل‌های استخراج ارز دیجیتال را برای استخراج بیت‌کوین حل کند. هرچه سرعت بیشتر باشد، بیت کوین بیشتری در یک بازه زمانی خاص استخراج می شود. از آنجایی که نرخ هش بیت کوین دائماً در حال شکستن اوج های جدید است ، تولیدکنندگان ماینر بیت کوین به طور منظم دستگاه های استخراج جدیدی را تولید می کنند که از نرخ هش بالاتر پشتیبانی می کنند، در حالی که ماینرهای قدیمی ظاهراً با گذشت زمان منسوخ می شوند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم دستگاه استخراج BTC مصرف انرژی است. با افزایش هزینه های جهانی انرژی، توانایی یک ماینر برای مصرف انرژی کمتر ضروری است.

قیمت دستگاه های ماینینگ واقعی نیز هزینه مهمی در محاسبه سود استخراج بیت کوین است. ماینرهای GPU و ASIC امسال در میان بازار نزولی ارزان‌تر شدند، اما ماینرهای پرچمدار جدید هنوز در زمان نگارش مقاله بیش از 11000 دلار قیمت دارند.

فاکتور 3: سختی استخراج و نرخ هش

سختی استخراج بیت کوین معیاری است که نشان می دهد استخراج یک بلوک بیت کوین چقدر سخت است، با دشواری بالاتر که نیاز به قدرت محاسباتی اضافی برای تأیید تراکنش ها و استخراج سکه های جدید دارد.

دشواری شبکه در سال 2022 در حال افزایش است و به طور مداوم رکوردهای جدید را می شکند . تنظیم سختی استخراج بیت کوین هر 2016 بلاک یا تقریباً هر دو هفته یکبار انجام می شود، زیرا بیت کوین برای حفظ زمان بلوک هدف 10 دقیقه برنامه ریزی شده است تا خود تنظیم شود.

نرخ هش بیت کوین یکی دیگر از معیارهای اساسی برای ارزیابی قدرت شبکه BTC است، زیرا هش ریت بالاتر به معنای قدرت محاسباتی بیشتری برای تأیید و افزودن تراکنش‌ها به بلاک چین است. این همچنین امنیت بیت‌کوین را افزایش می‌دهد زیرا ماینرهای بیشتری و همچنین انرژی و زمان بیشتری برای تسلط بر شبکه می‌گیرد.

عامل 4: هزینه های برق

قیمت برق یکی دیگر از عوامل مهم در محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین است.

ماینرها قیمت برق را در کشورهای مختلف مطابق با مقررات محلی استخراج کریپتو در نظر می گیرند. از آنجایی که فعالیت ماینینگ فشار مضاعفی بر شبکه برق وارد می‌کند، مهم است که الزامات محلی و قیمت‌های انرژی ویژه را برای تامین انرژی استخراج‌کنندگان BTC در این یا آن کشور یا منطقه بررسی کنید.

استخراج بیت کوین می تواند توسط منابع انرژی زیادی، هم تجدیدپذیر مانند باد و خورشید و هم منابع تجدید ناپذیر از جمله سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی تامین شود. در میان افزایش شدید قیمت‌های انرژی ناشی از مسائل اخیر عرضه، استخراج‌کنندگان باید توجه ویژه‌ای به پیامدهای احتمالی بر درآمد استخراج BTC هنگام استفاده از انرژی‌های تجدیدناپذیر داشته باشند.

فاکتور 5: هزینه استخر در صورت عدم استخراج انفرادی

بسیاری از ماینرهای بیت کوین ترجیح می دهند به جای اینکه به عنوان ماینر انفرادی کار کنند، به استخرهای استخراج بپیوندند. این راهی برای ترکیب قدرت محاسباتی آنها و افزایش شانس یافتن بلوک و استخراج سریعتر BTC است.

ماینرهای استخر باید از هزینه های کوچک دیگری که توسط ادمین های استخر که نرم افزار این نوع ماینینگ را راه اندازی می کنند انجام می دهند آگاه باشند. کارمزد به طور کلی 1-3٪ از پاداش فردی ماینر بسته به استخر است.

عامل 6: سایر هزینه ها

هزینه های استخراج بیت کوین منحصر به ASIC و GPU و نشانگرهای شبکه نیست. استخراج بیت کوین ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری اضافی مرتبط با راه‌اندازی استخراج فیزیکی داشته باشد، از جمله امکانات و اموالی که مناسب هستند. هزینه های قابل توجه ممکن است شامل تجهیزات خنک کننده یا حذف نویز باشد زیرا برخی از ماشین های ماینر با مقدار زیادی گرما و آلودگی صوتی همراه هستند.

ماشین حساب های استخراج رمزنگاری

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای محاسبه سودآوری استخراج بیت‌کوین بر اساس تمام عوامل ذکر شده، استفاده از ماشین‌حساب‌های استخراج آنلاین بیت‌کوین است.

یک ماشین حساب استخراج بیت کوین که برای ساده کردن فرآیند محاسبه سود استخراج بیت کوین طراحی شده است، درآمد تقریبی استخراج را بر اساس ورودی هایی مانند قیمت بیت کوین، نرخ هش، قیمت برق و موارد دیگر پیش بینی می کند.

بیایید مثالی از محاسبه سود استخراج بیت کوین با Bitmain ASIC Antminer S19 Pro کاملاً جدید با استفاده از ماشین حساب استخراج بیت کوین توسط ارائه دهنده داده بازار ارزهای دیجیتال CryptoCompare بیاوریم.

Antminer S19 Pro دارای حداکثر هش ریت 110TH/s و مصرف انرژی 3250W است. بیایید فرض کنیم که هزینه استخر یک معدنچی 2٪ است و ماینر در داکوتای شمالی مستقر است، جایی که میانگین نرخ برق مسکونی در سال 2022 تقریباً 0.11 دلار است، در مقابل میانگین قیمت ملی ایالات متحده که تقریباً 0.14 دلار است.

مرتبط: هزینه های استخراج بیت کوین به پایین ترین حد در 10 ماه گذشته می رسد زیرا ماینرها از ریگ های کارآمدتر استفاده می کنند

بر اساس گزارش CryptoCompare، با توجه به این متغیرها، نسبت سود روزانه 27 درصد است و سود استخراج بیت کوین ممکن است به 70 دلار در ماه یا 840 دلار در سال برسد. در مقابل، با توجه به میانگین قیمت برق ملی ایالات متحده 0.14 دلار، نسبت سود روزانه به 0٪ می رسد یا حتی با قیمت فعلی BTC و سایر شاخص های شبکه ضرر می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا