اخبار استخراج

شناسایی بیش از ۱۶۰۰ مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز در کشور

ماجرای استخراج غیرقانونی رمزارز درکشور همچنان تیتر اول خبرگزاری‌های کشور است. سخنگوی صنعت برق از شناسایی ۱۶۲۲ مرکز غیرمجازماینینگ ارزهای دیجیتال در کشور خبر داد. این مراکز در مجموع، روزانه ۲۶۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند.

آنچه در این مطلب می خوانید

شناسایی مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز

پس ازخاموشی گسترده درکشور و همچنین آلودگی بی سابقه هوا درشهرهای بزرگ کشور، مسئله مصرف برق مورد توجه مسئولین و کاربران فضای مجازی قرار گرفت. نیروگاه‌های تولیدبرق عموما از گازشهری برای تولیدبرق استفاده می‌کنند. بدلیل ورودبه فصل زمستان و ورود سرما به کشور و همچنین بدلیل شرایط کرونا وخانه نشینی مردم،مصرف گاز درکشور بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌های وزارت نیرو بوده است. علاوه بر این نیروگاه‌های برق برای تولید انرژی به گاز احتیاج داشتند. بدلیل کمبود گاز، شاهدخاموشی‌های گسترده دراستان‌های کشور بودیم. شایعه‌ای مطرح شدکه مصرف برق فارم‌های استخراج ارزهای دیجیتال درکشور علت افزایش مصرف برق در کشور هستند.هرچند این نظر، غیرکارشناسی بوده و مصرف برق بخش ماینینگ ارزهای دیجیتال مجاز و غیرمجاز در ایران نهایتا ۲ درصد از سهم مصرف برق روزانه در کشور رادر اختیار دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در روزهای اخیراز ورود وزارت اطلاعات به حوزه استخراج رمز ارز درکشورخبر داد.این وزراتخانه بدستورمستقیم رئیس جمهور مسئول شناسایی مراکز غیرمجاز ماینینگ در ایران شد. مصطفی رجبی مشهدی،سخنگوی صنعت برق درجمع خبرنگاران اظهار داشت:

با مجموعه اقدامات انجام‌شده از جمله تعدیل روشنایی معابر بین‌شهری و همچنین شناسایی مقداری از رمزهای غیرمجاز توانستیم صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای به دست بیاوریم. امیدواریم این اقدامات شرایط را برای تأمین پایدار برق در روزهای آینده فراهم کند.

او همچنین درخصوص موضوع استخراج مجاز رمز ارز درکشور گفت:

طبق اطلاع‌رسانی‌ها ۳۱۰ مگاوات انشعاب مجاز رمزارزها بوده است که از این مقدار ۲۰۰ مگاوات مصرف برق داشتند و در این شرایط توافق کردیم مصرف خود را به‌مدت دو هفته قطع یا محدود کنند تا شرایط را برای مصرف آنها در ماه‌های آتی فراهم کنیم.

او درمورد مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز درکشور اضافه کرد:

علاوه بر آن‌،طی چند ماه گذشته ۱۶۲۲ مرکز غیرمجاز رمزارز با ۲۶۰ مگاوات مصرف شناسایی شد.خوشبختانه در یک هفته گذشته موفق شدیم. با شناسایی صورت‌گرفته،95 مگاوات صرفه‌جویی رمزارز را داشته باشیم

تعداد دستگاه‌های ماینر در کشور چقدر است؟

در این زمنیه آماررسمی وجودندارد. رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران دراین زمینه تخمین زده که براساس برآوردی که دو سال قبل انجام شده،حدودا ۵۰۰ هزار دستگاه ماینر در ایران موجود است.

او معتقداست با توجه به سختگیری‌ها و قوانین دست و پاگیری که درحوزه استخراج رمزارز در کشورمان وجوددارد، افراد کمی می‌توانند دراین حوزه فعالیت کنند. این حوزه از سودآوری و بازده بسیار بالاتری در مقایسه با سایر صنایع(براساس مصرف انرژی) دارد و باید مسئولین در این بخش قوانین را بازنگری کنند.

از تابستان سال جاری که هیئت دولت مصوبه‌ای در زمینه ساماندهی دستگاه‌های ماینر وارد شده به کشور ارائه داد حدود ۶ ماه گذشته است. در این بین بسیاری از ماینرهای ایرانی در بلاتکلیفی بسر می‌بردند و حتی آنهایی که بصورت قانونی دستگاه‌های خود را از گمرک وارد کرده و حقوق مالیاتی و گمرکی را واریز کرده بودندنیز قادر به فعالیت نبودند. طبیعتا زمانی که مسیر قانونی وجود نداشته باشد، مردم ناچار دستگاه‌های خود را به زیرزمین‌ها برده. این فرصتی است که می‌تواند به نفع کشور باشد، به همین سادگی از دست خواهد رفت.

براساس برآوردهای انجام شده، ۳.۸ درصد از کل استخراج رمزارزها در ایران انجام می‌شود

طبق محاسبه‌های انجام شده، هر ساعت ۱۲ هزار مگاوات در جهان صرف استخراج بیت‌کوین می‌شود. اگر برای ایران سهم ۵ درصدی درنظر بگیریم،میتوان گفت هر ساعت تقریبا ۶۰۰ مگاوات برق مصرف می‌شود.که وزارت نیرو برای ۳۱۰ مگاوات آن مجوز صادر کرده است. اکنون مصرف برق در کشور ۴۰ هزار مگاوات است. سهم استخراج رمز ارز نهایتا ۲ درصد از کل مصرف برق کشور است ونمی‌تواند تاثیر زیادی بر صنعت برق داشته باشد.توجه به این نکته ضروری است که تعرفه برق قانونی برای فعالیت ماینرها،۱۰ برابر تعرفه برق صنعتی است. از نظر مالی برای کشور درآمد خوبی داشته است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا