تحلیل تکنیکال هفتگی ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال چین لینک،پولکادات ،بیت کوین، تتا و استلار را این هفته زیر نظر بگیرید

طی چند ماه گذشته بیت کوین(BTC)موفق شده سرمایه گذاران سازمانی زیادی را به سمت خود بکشاند.

البته با توجه به سرمایه بازاری بالغ بر700 میلیارددلار، احتمالاً موسسات بیشتری همچنان قصدخرید بیت کوین را خواهند داشت. بهمین ترتیب اتر(ETH) نیز با ارزش بازاری حدود 180میلیارد دلار نمی تواند از دید سرمایه گذاران پنهان بماند.

پذیرش این دو ارز رمزپایه برتر توسط سازمان های بزرگ احتمالاً سرمایه گذاران خطرپذیر و سرمایه گذاران اولیه را به پروژه های کوچکتری جذب می کند که به رشد نسبتاً خوبی دست یافته اند. اما هنوز پتانسیل کامل خود را محقق نکرده اند. اگرچه ریسک چنین سرمایه گذاری هایی زیاد است. در عین حال، بازده عالی آنها نیز می تواند به همان اندازه جذاب باشد.

چنین سرمایه گذارانی پروژه های متعددی برای انتخاب پیش رو دارند. زیرابیش از 50دارایی دیجیتال با بیش از1میلیارد دلار ارزش بازار،آنها رابه شرکت های نوپای“تک شاخ”تبدیل کرده است. این اصطلاح به شرکت های تازه تاسیسی اطلاق می گرددکه ارزش بازار آنها از یک میلیارد دلار عبور کرده است. در واقع اشاره به حیوانی اسطوره ای دارد که نشان دهنده خاص بودن چنین کسب و کارهایی می باشد.

اگر فعالان بزرگ این عرصه به زمره این تک شاخ ها بپیوندند،به احتمال زیاد بشدت رشد خواهند کرد.این بنفع سرمایه گذاران خردتازه کاری که نسبت به موسسات برتری دارند نیزخواهد بود. گرچه این مزایا ممکن است در دراز مدت حاصل شوند. تریدرها می توانند در کوتاه مدت از حرکت های صعودی تند در آلتکوین های مختلف بهره مند شوند.

در ادامه این بحث به بررسی نمودارهای 5 ارز رمزپایه برتری خواهیم پرداخت که ممکن است روند صعودی خود را طی چند روز آینده از سر بگیرند.

BTC/USD

روزپنجم فوریه(17 بهمن)،بیت کوین سطوح بالاتر از مقاومت بالاسری38000 دلاری را شکست وآن را باحرکت صعودی دیگری در روز6فوریه(18 بهمن)دنبال کرد.اما همانطور که ازفیتیله بلند روی کندل این روز دیده می شود،گاوها نتوانستند سطوح بالاتر قیمت راحفظ کنند.

چارت1 بیتکوین 1 - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

ناکامی گاوها در حفظ قیمت بیت کوین در سطوحی بالاتر از 40000دلار،باعث آغاز رزرو سود شده است.

خرس ها تلاش میکنند قیمت را به زیر سطح 38000 دلار کشانده و در این سطح نگهدارند. در صورت موفقیت آنها، جفت ارز دیجیتالBTC/USD می تواند تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه (35386 دلار)سقوط کند.

اگر این جفت ارز از میانگین متحرک نمایی 20 روزه بازگردد، گاوها بار دیگر سعی خواهند کرد روند صعودی را از سر بگیرند. شکست قیمت در منطقه مقاومت بالاسری 40000 تا 41959.63 دلار می تواند نشانه شروع مرحله بعدی روند صعودی این ارز تا رسیدن به سطح 50000 دلار باشد.

برعکس، اگر خرس ها بتوانند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه بکشانند، ممکن است قیمت این جفت ارز دیجیتال تا میانگین متحرک ساده 50 روزه (32840 دلار) کاهش یابد. اگر این حمایت نیز شکسته شود، احتمال رسیدن قیمت تا حمایت 28850 دلاری وجود دارد.

چارت2 بیتکوین 1 - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

نمودار 4 ساعته جفت ارز BTC/USD نشان می دهد که گاوها قیمت را به بالای منطقه مقاومت بالاسری 38000  تا 40000 دلار رسانده اند.

اما قیمت این جفت ارز دیجیتال از 40952،16 دلار رو به کاهش گذاشته است. این امر نشان دهنده فعالیت خرس ها در سطوح بالاتر است.

قیمت این جفت ارز زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه قرار گرفته و شاخص مقاومت نسبی (RSI) درست بالاتر از نقطه میانی واقع است که نشان از تضعیف مومنتوم این حرکت دارد. اکنون این جفت ارز می تواند تا میانگین متحرک ساده 50 سقوط کند.

در صورت بازگشت قیمت از این سطح (50-SMA)، گاوها یک بار دیگر تلاش می کنند روند صعودی را از سر بگیرند، اما اگر میانگین متحرک ساده 50 شکسته شود، روند اصلاح قیمت می تواند تا رسیدن به سطح 32000 دلار ادامه یابد.

DOT/USD

در حال حاضر،ارز دیجیتال پولکادات (DOT) در میان یک روند صعودی قدرتمند قرار دارد. روز سوم فوریه (15 بهمن) گاوها قیمت این ارز رمزپایه را به بالاتر از مقاومت 19.40 دلاری رساندند اما هنوز نتوانسته اند این سطح مقاومتی را بشکنند. این واقعیت نشان می دهد که خرس ها در تلاشند روند صعودی را متوقف کنند.

چارت1 پولکادات - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

با این حال، نکته امیدوارکننده این است که گاوها اجازه ندادند قیمت زیر 19.40 دلار کشانده شود. این نشان می دهد که تریدرها به طور تهاجمی برای رزرو سود اقدام نکرده و با هر افت جزئی قیمت دست به خرید می زنند.

اکنون اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از سطح 21.7321 دلار برسانند، احتمالاً مرحله بعدی روند صعودی آغاز خواهدشد.

سطح قیمت هدف در روند صعودی 24.08 دلار و سپس 30 دلار است.

میانگین های متحرک صعودی و قرارگیری RSI بالای سطح 61 نشان دهنده کنترل گاوها بر اوضاع است.

بر خلاف این فرض، اگر خرس ها قیمت را تا زیر سطح میانگین متحرک نمایی 20 روزه (17.43 دلار) پائین کشیده و در آن منطقه حفظ کنند، نشانه ای از تضعیف مومنتوم این حرکت صعودی خواهد بود. پس از آن، جفت ارز دیجیتال DOT/USD می تواند برای مدت زمان بیشتری در بازه میان 19.40 دلار و 14.7259 دلار در نوسان باشد.

چارت2 پولکادات - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

نمودار 4 ساعته جفت ارز دیجیتال DOT/USD شکل گیری یک مثلث متقارن را نشان می دهد که به طور کلی به عنوان یک الگوی ادامه دهنده عمل می کند. خرس ها سعی داشند قیمت را به زیر این مثلث بکشانند اما بازگشت شدید 50-SMA خرید تهاجمی در سطوح پایین قیمت را نشان می دهد.

اگر گاوها بتوانند قیمت را به سطوح بالای مثلث هدایت کنند، وضعیت به نفع گاوها تغییر می کند. هدف الگوی شکست بالای مثلث، سطح 24.1621 دلار است. از طرف دیگر، اگر خرس ها قیمت را زیر این مثلث نگهدارند، جفت ارز DOT/USD احتمالاً تا 15.8379 دلار سقوط خواهد کرد.

LINK/USD

روز 5 فوریه، قیمت ارز رمزپایه چین لینک (LINK) بالاتر از مقاومت 25.7824 دلاری شکسته و در همین سطح تثبیت شد، اما گاوها نتوانستند این مومنتوم را برای روز بعد حفظ کنند. این نشان می دهد که خرس ها به شدت از منطقه مقاومتی 25.7824 تا 27 دلار دفاع می کنند.

چارت1 لینک - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

با اینحال،دم بلند روی کندل استیک دیروز نشان میدهدگاوها درسطوح پایینتر از میانگین متحرک نمایی20 روزه(22.83دلار)درحال خرید هستند. میانگین های متحرک صعودی و قرار گرفتن RSI در منطقه مثبت نشان می دهد مسیر دارای کمترین مقاومت، مسیر صعودی است.

اگر گاوها بتوانند قیمت این ارز دیجیتال را به بالای منطقه مقاومت بالاسری هدایت کنند،ممکن است مرحله بعدی روندصعودی آغاز شود.

سطح قیمت بعدی که در ادامه روند صعودی مشاهده خواهد شد، سطح 30 دلار است. درصورت عبور از این سطح، حرکت صعودی به مرز 33 دلار هم کشانده خواهد شد.

برعکس، اگر خرس ها قیمت را به زیر قیمت میانگین متحرک نمایی 20 روزه بکشانند، جفت ارز LINK/USD احتمالاً برای چند روز دیگر در محدوده 20.1111 دلار تا 25.7824 دلار باقی خواهد ماند.

چارت2 لینک - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

نمودار 4 ساعته جفت ارز LINK/USD شکل گیری یک الگوی مثلث صعودی را نشان می دهد. اگر این جفت ارز از سطح فعلی بازگردد، گاوها یک بار دیگر تلاش می کنند تا قیمت را به بالای منطقه مقاومت بالاسری برسانند. در صورت موفقیت آنها، LINK/USD می تواند به هدف 31.4537 دلار برسد.

برعکس، اگر خرس ها قیمت را به زیر خط حمایت کشانده و در این سطح حفظ کنند، این جفت ارز می تواند تا 22.61 دلار و پس از آن، تا 21.65 دلار سقوط کند.میانگین متحرک نمایی 20روزه با شیب نزولی اندک و قرارگرفتنRSI درمنطقه منفی نشان دهنده یک برتری جزئی برای خرس هااست.

XLM/USD

ترید شدن رمزارز دیجیتال استلار(XLM)در محدوده معاملاتی بین 0.325 و 0.35 دلار در روز 6 فوریه به یک روند صعودی ختم شد. که نشان دهنده غلبه گاوها بر خرس ها بود. اکنون اگر گاوها بتوانند این ارز رمزپایه را در سطوح قیمتی بالای 0.40 دلار حفظ کنند،مرحله بعدی این روندصعودی احتمالاً آغاز خواهد شد.

چارت1 استلار - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

میانگین های متحرک صعودی و واقع شدن RSI در نزدیکی منطقه اشباع خرید نشان دهنده برتری گاوها می باشد.

بالاتر از منطقه 0.40 دلار، جفت ارز XLM/USD احتمالاً تا 0.50 دلار افزایش می یابد.

ممکن است در این سطح خرس ها مقاومت سختی ایجاد کنند.اگر گاوهانتوانند قیمت را بالای 0.40دلار تثبیت کنند،این جفت ارز دیجیتال دوباره میتواند به سطح 0.35 دلار بازگردد. بازگشت شدید این حمایت نشان میدهدکه گاوها از این سطح بعنوان حمایتی بهره گرفته اندکه احتمال شکست قیمت بالاتر از سطح 0.40دلار را افزایش میدهد.

بر خلاف این فرض، اگر خرس ها قیمت استلار را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (0.315 دلار) بکشانند، نشان دهنده آن خواهد بود که شکست مقاومتی فعلی یک دام خرسی بوده است.

چارت2 استلار - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

در نمودار 4 ساعته می بینیم که قیمت این جفت ارز از یک مثلث متقارن شکسته شده است که هدف آن 0.445 دلار است.

هر دو میانگین متحرک شیب صعودی دارند و RSI در منطقه مثبت واقع شده است . این نشان می دهد گاوها کنترل بازار را دردست دارند.

اگر قیمت از 20-EMA بازگردد،نشان خواهد دادکه تریدرها در هنگام افت قیمت برای انباشت دارایی خود اقدام می کنند. این احتمال از سرگیری روند صعودی این ارز را افزایش می دهد. برعکس، شکست قیمت زیر 20-EMA اولین علامت از تضعیف مومنتوم این حرکت خواهد بود.

THETA/USDth

در حال حاضر توکن تتا(THETA )در یک روند صعودی، در حال تحکیم است. پرایس اکشن این توکن طی چندروز گذشته یک الگوی مثلث صعودی را تشکیل داده است که با شکست مقاومتی و بسته شدن قیمت بالای 2.51 دلار تکمیل میشود.

چارت1 تتا - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

روز 5 فوریه(17 بهمن) گاوها قیمت را به بالای 2.51 دلار رسانده بودند. اما نتوانستند از این شکست مقاومتی حفاظت کنند. این نشان می دهد که خرس ها سعی دارند قویاً از مقاومت 2.51 دلاری دفاع کنند.

با اینحال،نشانه مثبت اینست که گاوها اجازه نداده اندقیمت تتا تا زیر میانگین متحرک نمایی20روزه(2.09 دلار)کاهش یابد. اگر قیمت از سطح فعلی بازگردد،گاوها دوباره سعی میکنند جفت ارز THETA/USD را به بالای 2.51 دلار برسانند.

در صورت موفقیت گاوها، این جفت ارز می تواند مرحله بعدی روند صعودی خود را از سر بگیرد.

هدف الگوی شکست مقاومتی قیمت، سطح 3.56 دلار است. اگر خرس ها قیمت را تا زیر این مثلث کاهش دهند، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد.

چارت2 تتا - 5 ارز دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید

میانگین متحرک نمایی 20 روزه در نمودار 4 ساعته شروع به کاهش کرده و RSI به قلمرو منفی وارد میشود. این امر نشان می دهد که خرس ها سعی در بازگشت دارند. شکست زیر سطح 2.10 دلار می تواند قیمت را به خط حمایت مثلث برساند.

ازطرف دیگر،اگرقیمت ازسطح فعلی خود یاخط حمایت مثلث افزایش یابد،نشان دهنده خریدتوسط گاوها درهنگام افت قیمت میباشد. پس از آن نیز دوباره سعی میکنند قیمت را به بالای مقاومت 2.51 دلاری برسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا