افریقا

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی

در مارس ۲۰۱۴، بانک دارایی‌های آفریقای جنوبی مقاله‌ای در رابطه با ارزهای دیجیتال منتشر کرد که در آن توضیح می‌داد چگونه می‌توان تفاوت‌های بین ارز مجازی و پول الکترونیکی را تشخیص داد.
بر اساس این مقاله منتشر شده، ارزهای مجازی مانند بیت کوین، که به اختصار به آنها VC گفته می‌شود، غیرمتمرکز، منبع باز و همتا به همتا هستند و هیچ نظارت مرکزی‌ای بر روی معاملات انجام شده توسط این ارزها وجود ندارد.
بانک مرکزی آفریقای جنوبی همچنین یک واحد مرتبط با تکنولوژی‌های مالی ایجاد کرد تا بتواند پیدایش تکنولوژی‌های مالی جدید را در یک چارچوب مشخص مدیریت کند و قوانین و پیامدهای آن را مورد بررسی قرار دهد.
وظیفه این واحد این بوده که سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری در ارزهای دیجیتال را بررسی کند.
واحد تکنولوژی‌های مالی (فین‌تک) ایجاد شده، پروژه جدیدی را در نیمه دوم ۲۰۱۷ آغاز کرد که هدف آن استفاده از تکنولوژی دفترکل توزیع شده (DLT) در ارتباطات بین بانکی بوده است.
نتایج حاصل از این پروژه نشان داد که کل حجم معاملات روزانه در سیستم پرداختی آفریقای جنوبی، می‌تواند با اعمال تکنولوژی دفترکل توزیع شده (DLT) در کمتر از ۲ ساعت پردازش شود و همچنین تراکنش‌ها به صورت کاملا محرمانه انجام شود و از سویی دیگر بانک مرکزی آفریقای جنوبی می‌توانست جزئیات تمام تراکنش‌ها را ببیند و بررسی کند.
اگرچه این پروژه و نتایجی که از آن حاصل شد، زمینه همکاری‌های آینده برای ایجاد و استفاده از تکنولوژی دفتر کل توزیع شده در ارتباطات بین بانکی را فراهم می‌کند، اما هنوز به صورت عملی برنامه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده است.

قوانین کلی

ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی در حال حاضر نه قانونگذاری شده‌اند و نه ممنوع هستند. در واقع هنوز هیچ قانون شفافی در رابطه با این ارزها در آفریقای جنوبی وجود ندارد.

مقررات فروش

قانون‌گذاری مربوط به بازارهای مالی در آفریقای جنوبی، قوانین مربوط به اوراق بهادار در این کشور را وضع می‌کند.
اما تعریفی که آنها برای اوراق بهادار دارند، ارزهای دیجیتال را در بر نمی‌گیرد. اوراق بهاداری که قانون‌گذار بازارهای مالی در آفریقای جنوبی موظف است قوانین مربوط به آن را تعیین کند، باید یک ویژگی مشترک داشته باشند و آن هم این که برای این اوراق بهادار باید یک ایجاد کننده یا صادر کننده وجود داشته باشد. ارزهای دیجیتال فاقد این ویژگی هستند، زیرا توسط هیچ مرکز یا شخص خاصی ایجاد نمی‌شوند، بلکه غالبا از طریق فرآیند استخراج بوجود می‌آیند.

مالیات

پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون مالیات در آفریقای جنوبی تحت عنوان (TLAB) منتشر شده و سپس اصلاحات مختلفی در بخش مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده بر روی آن اعمال شد تا مفاد موجود در رابطه با ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی را روشن‌تر کند.
بر اساس اصلاحات صورت گرفته در قانون مالیات بر ارزش افزوده، پیشنهاد شده تا در رابطه با ایجاد، خرید، فروش، نگهداری، انتقال و یا مالکیت ارزهای دیجیتال، قوانین مالیاتی شفافی وضع شود.
همچنین پیشنهاد شده است که ارزهای دیجیتال به عنوان یک ابزار مالی در نظر گرفته شوند و قانون مالیات بر درآمد را اصلاح کرده و کسب سود یا ضرر با استفاده از ارزهای دیجیتال، در این بخش مورد بررسی قرار گیرد.

قوانین انتقال پول و الزامات مبارزه با پولشویی

اساسنامه‌های مربوط به مبارزه با پولشویی در آفریقای جنوبی، مسئولیت‌های مختلفی را بر عهده موسسات ذیربط قرار می‌دهد. این مسئولیت‌ها شامل، شناسایی مشتری و تایید صحت اطلاعات او، نگهداری و حفاظت از مدارک او و گزارش معاملات خاص به مراکز اطلاعاتی می‌شود.
معاملات مشکوک و غیرمعمول را نه تنها سازمان‌های مسئول بلکه هرکسی که به نوعی در این صنعت قرار دارد، موظف است گزارش کند.

بهبود و آزمایش

قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران برای بهبود ملاحظات اساسی و رویکرد بهتر برای ارائه نوآوری‌های بخش فناوری‌های مالی، با صنعت پیوند همکاری برقرار کرده‌اند.
هدف از این طرح، شناسایی و شناخت مزایا و معایب نوآوری‌های حوزه مالی، به گونه‌ایست که سیاست‌گذاران و قانونگذاران بتوانند قوانین مناسبی را تدوین کنند که در چارچوب آن قوانین، امکان رشد و شکوفایی نوآوری‌ها وجود داشته باشد.

شرایط مالکیت و مجوزها

در حال حاضر در آفریقای جنوبی هیچ محدودیتی برای مالکیت ارزهای دیجیتال با هدف سرمایه‌گذاری روی این ارزها وجود ندارد. در نتیجه اگر کسی بخواهد ارزهای دیجیتال را نگهداری کند و بر روی آنها سرمایه‌گذاری کند، نیاز به گرفتن هیچگونه مجوزی ندارد.

استخراج

در رابطه با استخراج ارزهای دیجیتال تاکنون هیچ قانونی در آفریقای جنوبی ثبت نشده است و بنابراین استخراج این ارزها در آفریقای جنوبی مجاز است.

محدودیت‌ها و اظهارنامه‌ها

در آفریقای جنوبی، هرکسی بخواهد پول خود را به منظور خرید ارزهای دیجیتال از کشور خارج کند باید درخواست خود برای این کار را از طریق کارگزاری‌های مجاز در صرافی‌های خارجی ثبت کند. کارگزاری‌های مجاز، برخی بانک‌ها و موسسات در آفریقای جنوبی هستند که توسط وزیر دارایی این کشور به منظور خرید و فروش و معاملات در کشورهای دیگر منصوب شده‌اند. این کارگزاری‌ها به نمایندگی از مشتریان در صرافی‌های خارجی، برای آنها کار خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام می‌دهند.

الزامات گزارش‌دهی

الزامات مربوط به گزارش‌دهی که توسط مراجع مالی آفریقای جنوبی مطرح شده، به وضوح نامی از ارزهای دیجیتال نمی‌برد و طبق تعریفی که برای دارایی توسط آنها ارائه شده، ارزهای دیجیتال شامل آن نمی‌شوند.
بنابراین گزارشات مربوط به دارایی‌ها و اوراق بهادار در آفریقای جنوبی، ارزهای دیجیتال را در برنمی‌گیرند، یعنی در رابطه با الزامات مربوط به گزارش‌دهی در ارزهای دیجیتال تاکنون قانونی در آفریقای جنوبی وضع نشده است.

قوانین مربوط به وراثت

در آفریقای جنوبی هیچ قانونی در رابطه با نحوه ارث رسیدن ارزهای یجیتال به ورثه، زمانی که مالک ارزهای دیجیتال فوت می‌کند، وضع نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا