ارزهای دیجیتال

معرفی کامل شبکه Refinable و توکن FINE؛ پلتفرمی برای مدیریت NFTها

توکن‌های غیرقابل تعویض به عنوان یکی از کاربردهای جذاب حوزه‌ی رمز ارزها شناخته می‌شود. در سال ۲۰۲۱، با بیش از چند فروش رکوردشکن NFT و پذیرش گسترده در بین سازندگان و مصرف کنندگان، به نظر می‌رسد که این ادعا حقیقت دارد. در این مقاله، نگاهی به شبکه Refinable و کاربرد توکن FINE در این اکوسیستم می‌اندازیم. بطوریکه در مقابله با برخی از چالش‌های اساسی که صنعت امروز با آن روبرو است و به دنبال آغاز مرحله بعدی رشد NFTهاست.

شبکه Refinable چیست؟

بلاک چین به طور کلی در دهه‌ی اخیر چندین روند عمده‌ی تکنولوژیکی را تجربه کرده است. از ابتدای ظهور بیت کوین، تا ظهور سایر پلتفرم‌های بلاک چین و اخیراً هجوم پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز بخشی از روند تکاملی این حوزه است. با این حال، هیچ یک از این روندها تصورات و توجهات مردم عادی را مانند توکن‌های غیرقابل تعویض جلب نکرده‌اند. بیت کوین مفهوم موجودیت پول را به چالش کشیده است. NFTها اکنون در تلاشند تا مفهوم اساسی مالکیت را به چالش بکشند. حال شبکه Refinable و توکن FINE آمده تا بخشی از چالش‌های موجود در این حوزه را حل کند.

با رشد گسترده پروژه‌های NFT مانند NBA TopShots و SoRare، جایی که محتوای دنیای واقعی توکنیزه شده و به توکن‌های غیرقابل تعویض معتبر و قابل معامله تبدیل می‌شوند. این هیجان انگیز است که جوامعی از بازی گرفته تا هنر دیجیتال، موسیقی گرفته تا شوخی‌ها، شروع به استفاده از فناوری NFT می‌کنند تا محتوا را برای کاربران خود ایجاد کنند و بین آنها توزیع کنند. در حالی که بازار ان اف تی هنوز در ابتدای راه است، ما به عنوان یک جامعه باید به تلاش برای آزمایش این صنعت برای راه انداختن عمیق‌ترین پتانسیل آن ادامه دهیم.

کارمزد تراکنش های اتریوم

با این حال، با شروع تعامل جوامع و کاربران بیشتر با پروژه‌های فعال در حوزه توکن های غیرمثلی موجود، مسئله مقیاس پذیری و پردازش انبوه داده‌ها آشکار می‌شود. کارمزد تراکنش‌های اتریوم به دلیل فعالیتهای گسترده در پروژه‌های مختلف در این شبکه به صورت سرسام آوری افزایش یافته است. باعث می‌شود کاربران به طور متوسط ​​۶۰ دلار آمریکا برای انجام یک تراکنش پرداخت کنند.

هزینه کمیسیون داخلی هر پلتفرم نیز به همان اندازه گزاف بوده است. در حالی که سایر کاربران ماه‌ها منتظر تأیید حساب کاربری در پلتفرم‌های منتخب هستند، تیم پروژه Refinable تصمیم گرفت تا یک راه حل یک مرحله‌ای برای مرتفع سازی این مشکلات ایجاد کند. پس مسئله اصلی این پروژه، کوتاه کردن زمان انتظار کاربران واقعی برای ساخت یک توکن غیر قابل تعویض است.

شبکه Refinable به عنوان اولین هاب (مرکز) اصلی توکن‌های غیرقابل تعوبض راه‌اندازی شده روی شبکه بایننس اسمارت چین (BSC)، بستر آسان برای ایجاد، کشف، معامله و استفاده از هرگونه محتوای دیجیتال در بلاک چین است. تیم پروژه ریفاینبل اعتقاد دارد که باید بستری ساده برای ایجاد NFT برای تمام کاربران فراهم کرد. این بدان معناست که یک پلتفرم نسل جدید در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. می‌تواند از میلیاردها کاربر در فعالیت های این حوزه جدید پشتیبانی کند. این روند تازه شروع آن است.

Refinable می‌خواهد با ایجاد بازاری جامع، بتواند به هاب (مرکز) قطعی NFTها در بایننس اسمارت چین تبدیل شود که از این طریق سازندگان بتوانند توکن‌های خود را ایجاد کرده و به دست کاربران برسانند. این برنامه به دنبال ارائه راه حلی برای چهار مرحله اصلی ان اف تی است، یعنی: ساخت، توزیع، کشف و استفاده.

کاربرد شبکه ریفاینبل چیست؟

از طریق شبکه Refinable، سازندگان می‌توانند به راحتی از طریق مکانیزم‌های مختلف مانند حراج‌ها، هدایا و حق امتیاز، محتوای خود را به توکن تبدیل کرده و در اختیار کاربران قرار دهند. از طرف دیگر، کاربران می‌توانند طیف وسیعی از توکن‌های غیرقابل معاوضه را پیدا کرده و در آنها سرمایه گذاری کنند. سپس با استفاده از سبد سرمایه گذاری خود و از طریق فضای گسترده‌تر DeFi ارزش سبد سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند.

با پرداختن به برخی از مشکلات مهم دست و پا گیر برای سازندگان و کاربران توکن‌های غیرقابل معاوضه، از جمله کارمزدهای بالا، قابل کشف نبودن و انعطاف پذیری کم، Refinable به نظر می‌رسد از پتانسیل استفاده نشده NFTها استفاده کند و حتی آنها را در دسترس مخاطبان بیشتری قرار دهد.

مانند اکثر پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین، شبکه Refinable دارای یک توکن کاربردی بومی به نام توکن FINE است. این توکن در هسته اکوسیستم ریفاینبل قرار گرفته است. مزایای مختلفی از جمله افزایش محدوده توزیع و حق امتیاز و دسترسی به فروش انحصاری را برای دارندگان فراهم می‌کند. این توکن همچنین می‌تواند برای پرداخت کارمزدها در بازار معاملاتی این پلتفرم و برای اتخاذ تصمیمات حاکمیتی در این شبکه نیز مورد استفاده قرار گیرد. این پلتفرم آخرین دوره تامین سرمایه خود را در آوریل ۲۰۲۱ از طریق IDO پولکااستارتر انجام داد. اندکی پس از آن در صرافی پنکیک سواپ راه اندازی شد و در دسترس کاربران قرار گرفت.

شبکه Refinable چگونه کار می‌کند؟

ریفاینبل، با ساده سازی مراحل، به سازندگان و کاربران حوزه ان اف تی این امکان را می‌دهد تا به راحتی از طریق یک پلتفرم غیرمتمرکز و به صورت بصری در تعامل باشند که از طریق این پلتفرم، کاربران می‌توانند بین طیف متنوعی از توکن‌های غیرمثلی شامل هنرمندان، مدل‌ها و سرگرمی‌های مورد علاقه خود جستجو کنند.

این پلتفرم به گونه ای طراحی شده است که به سازندگان اجازه می‌دهد توکن NFT خود را بدون هیچگونه تجربه کدنویسی راه اندازی کنند. در عین حال کارمزدها و کمیسیون‌ها را به حداقل ممکن می‌رساند. در نهایت به افزایش میزان پذیرش توسط سازندگان فردی و شرکای بزرگ صنعت کمک می‌کند.

در حال حاضر، Refinable با توجه به نقشه راه توسعه خود، در نیمه راه است. تیم پشتیبان این پروژه قصد دارند ویژگی‌های ایجاد و ترید توکن‌های NFT را در۳ ماهه دوم سال ۲۰۲۱ (بهار و تابستان ۱۴۰۰) راه اندازی کنند. انتظار دارند ویژگی‌های اجتماعی، ایردرآپ و ویژگی‌های حاکمیتی را در سه ماهه بعدی ارائه دهند.

وجه تمایز شبکه Refinable چیست؟

گسترش مقبولیت NFT کار ساده ای نیست. هنوز هم ریفاینبل شامل تعدادی از ویژگی‌های منحصر به فرد است که شانس موفقیت این پروژه را زیاد می‌کند. در این ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

قابلیت جستجوی آسان

Refinable به مقابله با یکی از بزرگترین موانع در برابر پذیرش حوزه توکن‌های غیرقابل تعویض کمک می‌کند: قابلیت جستجوی آسان. این مهم از طریق بازاری حاصل می‌شود که در آن کاربران می‌توانند به راحتی با استفاده از برچسب‌ها، مجموعه‌ها، کانال‌های اجتماعی و موارد دیگر، دارایی متناسب با سلیقه فردی خود را در بازار دارایی‌ها پیدا کنند.

برای سازندگان، شبکه Refinable ویژگی‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که کمک می‌کند تا دردسرهای رسیدن از مرحله ساخت به مرحله فروش نهایی توکن را به حداقل برساند؛ مانند حق امتیاز خودکار، شرایط فروش انعطاف پذیر و ارزهای متعدد برای تسویه حساب.

پشتیبانی از انواع محتوا

از طریق شبکه Refinable، سازندگان می‌توانند تقریباً هر نوع محتوا را به توکن تبدیل کنند و آن را به فروش برسانند. از جمله تصاویر ثابت و متحرک، دامنه‌ها، آلبوم‌های موسیقی. کاربران می‌توانند از طریق بازار هوشمند طراحی شده با قرارداد Refinable، این موارد را با اطمینان خریداری و معامله کنند.

علاوه بر این، از طریق مشارکت با سایر پروتکل‌ها و شبکه اترنیتی چین، کاربران ممکن است در نهایت قادر به خرید یا فروش توکن‌های پشتیبانی شده از املاک و مستغلات و توکن‌های تولید شده به صورت محدود و مورد تأیید مشاهیر مورد علاقه خود باشند.

پشتیبانی از استانداردهای ERC721 و ERC1155

شبکه Refinable یکی از معدود پلتفرم‌هایی است که از هر دو استاندارد اصلی توکن غیر قابل تعویض اتریوم پشتیبانی می‌کند و به سازندگان اجازه می‌دهد تا از توانایی های منحصر به فرد خود برای ایجاد این نوع جدید از دارایی‌های دیجیتال کاربردی و مطلوب، ضمن کاهش هزینه‌ها و بهبود قابلیت انعطاف پذیری دیفای، استفاده کنند.

استفاده از بایننس اسمارت چین

برخلاف اکثریت قریب به اتفاق پروژه‌ها که با اتریوم کار می‌کنند، ریفاینبل بر روی بایننس اسمارت چین ساخته شده است، پلتفرمی که توسط مکانیزم اجماع جدید شناخته شده به عنوان PoSA تأمین می‌شود. این امر ضمن بهره مندی از کارمزد تراکنش‌ به شدت بهبود یافته و زمان کم تأیید تراکنش، تعامل با پلتفرم‌های مستقر در اتریوم را به همین راحتی امکان پذیر می‌کند.

معرفی توکن FINE

به منظور همسو سازی مناسب انگیزه های کاربران، ذینفعان و مشارکت کنندگان در شبکه، شبکه Refinable از یک ابزار بومی و حکمرانی، یعنی توکن FINE، به عنوان ابزار اصلی اقتصادی خود استفاده خواهد کرد. به عنوان یک هولدر توکن FINE، دسترسی بدون محدودیت به پلتفرم Refinable و همچنین بسیاری از مزایای مختص هولدرهای FINE خواهید داشت. در زیر برخی از مهمترین اطلاعات مربوط به توکن فاین را خاطر نشان می‌کنیم که نشان می‌دهد این پلتفرم چگونه با توجه به علائق جامعه ایجاد شده است.

برخی از مزایای توکن FINE

با هدف ایجاد هر چه بیشتر ارزش افزوده ممکن، توکن فاین توسعه داده شده تا به عنوان ستون فقرات اکوسیستم Refinable باشد. به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز و توزیع شده، FINE به عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می‌کند و به صاحبانش حق رأی دادن به پیشنهادها و گفتار منصفانه در مورد مسیر آینده شبکه را می‌دهد. این تضمین می‌کند که شبکه Refinable در مسیری که جامعه تعیین می‌کند، حرکت کند و توسعه یابد. علاوه بر این، توکن FINE به عنوان یک توکن کاربردی عمومی برای تسویه و تأمین بودجه در معاملات استفاده می‌شود.

همچنین کاربرانی که توکن‌های FINE خود را در اختیار دارند و از آن بهره می‌برند، از تخفیف‌های عمده در کارمزدها تا ۶۰ درصد نیز بهره‌مند می‌شوند. خریداران و فروشندگان عادی باید ۲.۵ درصد کارمزد خدمات را پرداخت کنند، در حالی که فروشندگان ثانویه پلتفرم ۲.۵ درصد به علاوه درصدی از حق امتیاز را پرداخت می‌کنند. برای دارندگان FINE، این پورسانت‌ها به ۱.۵ درصد برای خریداران، ۲ درصد برای فروشندگان اصلی و ۱.۵ درصد به علاوه حق امتیاز برای فروشندگان ثانویه کاهش می‌یابد.

البته قابلیت‌های بیشتری نیز وجود دارد. با توکن FINE، دارندگان توکن به رویدادهای انحصاری مانند حراج موارد خاص، ایردرآپ‌های انحصاری و لیست‌های منحصر به فرد از تیم و انجمن Refinable دسترسی پیدا می‌کنند. دارندگان توکن همه باید با توجه به میزان قدرت دموکراتیک بر اساس میزان توکن‌های FINE که هر یک از شرکت کنندگان دارند، در تعدیل پلتفرم شرکت کنند.

ابعاد اقتصادی توکن FINE

تیم پروژه برای تعیین اقتصاد توکنی مناسب برای FINE با برخی از برترین متخصصان این صنعت مشورت کرده و یک ارز رمزنگاری شده از نظر اقتصادی و مالی با توجه به منافع کاربران خود ایجاد کرده است.

توکن

عرضه توکن‌ FINE در حال حاضر ۵۰۰ میلیون عدد است. ۲۰ درصد از توکن‌ها به صورت عمومی به فروش رسیده است. ۲۰ درصد به منظور طرح‌های استخراج توسط جامعه کنار گذاشته شده، ۵ درصد به تامین نقدینگی اولیه پروژه، ۱۰ درصد به تیم شبکه Refinable (که تا یک سال پس از تولید توکن قابل فروش نخواهد شد)، ۳۵ درصد به صندوق خزانه داری و ۹.۵ درصد به صورت رزرو برای پیشنهادات آتی در نظر گرفته شده است.

کل فروش عمومی و خصوصی FINE تقریباً ۳ میلیون دلار آمریکا است. قیمت خرید اولیه برای فروش خصوصی آن ۰.۰۳ دلار آمریکا است. ۰.۰۳۳ دلار آمریکا برای فروش عمومی تعریف شده است. کاربران فروش عمومی دسترسی فوری به توکن‌های خود را دارند، در حالی که شرکت کنندگان فروش خصوصی در طول یک سال، کل توکن اختصاص یافته خود را به صورت فصلی دریافت می‌کنند.

در زمان نگارش این مقاله، قیمت توکن fine در محدوده ۰.۵۵ دلار معامله می‌شود. ارزش بازاری این ارز دیجیتال ۶۱ میلیون دلار بوده و در رده ۳۷۴ بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. بالاترین قیمتی که این توکن ثبت کرده ۹ دلار و پایین‌ترین قیمت محدوده ۰.۴۷ دلار است.

FINE را از کجا خریداری کنیم؟

پس از اطلاعیه مشارکت فروش عمومی توکن fine در پلتفرم پولکااستارتر، تیم پروژه اعلام کرد که توکن FINE در پنکیک سواپ لیست خواهد شد. پس از پایان IDO پولکااستارتر، توکن FINE در پنکیک سواپ، محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز در بایننس اسمارت چین لیست می‌شود.

لیست شدن در صرافی پنکیک سواپ
پنکیک سواپ یکی از شناخته شده ترین مبادلات در بایننس اسمارت چین است که تجربه‌ای بدون دردسر را با یک رابط کاربری ساده طراحی شده برای پشتیبانی ویژگی‌هایی مانند Swapping ،Staking و Bridging فراهم می‌کند.

جزئیات لیست:

  • تاریخ: ۲۳ آوریل
  • قیمت اولیه توکن: ۰.۰۳۳
  • عرضه کل: ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ توکن

به دنبال IDO پروژه، توکن‌های فاین بر اساس برنامه زمانی مشخص شده، توزیع می‌شوند. تمام شرکت کنندگان در فروش عمومی پس از اتمام IDO به دارایی‌های جدید خود دسترسی کامل خواهند داشت. در حالی که سرمایه گذاران فروش خصوصی فقط به ۲۵ درصد دارایی‌ها در هنگام راه اندازی دسترسی خواهند داشت. علاوه بر این، توکن‌های تیمی تا یک سال پس از راه اندازی شروع به واگذاری نمی‌کنند. دلیل اینکار ایسنت که تعهد طولانی مدت تیم را تحکیم بخشند.

مشارکت مضاعف

در ابتدا، تعدادی توکن FINE به ارزش ۹۹،۰۰۰ دلار برای فروش عمومی تخصیص داده شد. پس از درخواست جامعه، تیم پروژه تصمیم گرفت مبلغ فروش عمومی را دو برابر کند. به ۱۸۰،۰۰۰ برساند. بنابراین گروه گسترده تری از طرفداران جامعه می‌توانند در آن به صورت مستقیم شرکت کنند.

جزئیات عرضه اولیه در پولکااستارتر:

  • تاریخ: ۲۷ آپریل – ۱ بعد از ظهر UTC
  • قیمت توکن: ۰.۰۳۳ دلار آمریکا
  • استخر :POLS ۵۰۰ کاربر
  • استخر عمومی: ۵۰۰ کاربر
  • حداکثر تخصیص برای هر نفر: ۱۸۰ دلار آمریکا بر اساس BNB به ازای هر نفر
  • عرضه کل: ۵۰۰،۰۰۰،۰۰ توکن FINE

دارندگان توکن POLS و توکن‌های دیگر برای واجد شرایط شدن در قرعه کشی لاتاری باید کارهای لیست سفید مذکور در سایت را انجام دهند. تمام کاربرانی که حداقل ۳,۰۰۰ توکن POLS در آدرس ثبت شده دارند نیز به طور خودکار در استخرهای مربوطه و مشخص طبقه بندی می‌شوند.

بازرسی کدهای پروژه

هرگز نباید امنیت را امری قطعی دانست. به همین دلیل همیشه پروژه‌های آینده نگر اقدامات احتیاطی جدی نسبت به تأمین امنیت و ارزش جامعه آینده، اتخاذ می‌کنند. شبکه Refinable اطمینان حاصل می‌کند که می‌تواند با کنترل و بررسی کد قرارداد هوشمند خود توسط Hacken و Slowmist، دو مورد از معتبرترین شرکت‌های حسابرسی کد‌های امنیتی، اطمینان خود را به کاربران و جامعه القا کند.

هر دوی این نام‌ها، نماینده‌ای از معتبرترین شرکت‌ها در حسابرسی قرارداد هوشمند هستند. مهر تأیید آنها بیانگر پیاده سازی‌های سختگیرانه‌ای است. بطوریکه تیم توسعه دهنده Refinable در برنامه خود برای خنثی کردن سوداگران و کاربران بالقوه آینده انجام داده است. همراه با پشتیبانی از نام‌های آشنایی مانند Binance و Mr. Beast، این مورد یکی دیگر از ویترین‌های قانونی بودن پروژه Refinable است.

NFTها

با توجه به ارزش میلیون‌ دلاری جمع آوری شده با برخی از مجموعه‌ها، جای تعجب نیست که توکن‌های غیر قابل تعویض جهان را به هیاهو کشانده است. ان اف تی‌ها در بین هنرمندان، ورزشکاران و افراد مشهور بسیار محبوب شده‌اند. این روند رو به افزایش هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت محبوبیت را نشان نمی‌دهد. زیرا سرمایه گذاران همچنان میلیون ها دلار را به این آثار هنری و کلکسیونی قابل تأیید دیجیتالی و کمیاب می‌پردازند. شبکه Refinable در حال تلاش برای ایجاد بستری است که تمام قابلیت‌های NFT را به زنجیره هوشمند بایننس بیاورد. همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که با NFTها با هزینه‌های نسبتاً ارزان تر کار کنند.

برای یک پلتفرم که قصد دارد معاملات NFT را در محبوب ترین پلتفرم دیفای و شبکه قرارداد هوشمند مدیریت کند، بسیار حیاتی است که از امنیت بالایی برخوردار باشد. صنعت ارزهای رمزنگاری شده، حتی با توسعه دهندگان خبره که زیرساخت‌ها را پیاده سازی می‌کنند، هک و سوء استفاده‌های زیادی را تجربه کرده است. دیگر جایی برای مصالحه در زمینه امنیت باقی نمی‌گذارد. این دقیقاً همان چیزی است که Hacken و Slowmist با بررسی‌های امنیتی خود ارائه می‌دهند.

Refinable یا OpenSea

Refinable با بسیاری از پلتفرم‌های NFT شباهت دارد، اما بدون شک OpenSea اصلی‌ترین رقیب آن است.

هر دو شبکه Refinable و OpenSea به لطف سازگاری ERC721 و ERC1155 تقریباً از هر نوع توکن غیر قابل تعویض پشتیبانی می‌کنند. به کاربران امکان می‌دهند تا به سرعت با NFTها کار کنند. با این حال، آنها در اکوسیستم‌های مختلف ساخته شده‌اند؛ OpenSea در اتریوم و Refinable در بایننس اسمارت چین.

این دو از این نظر مشابه هستند که هر دو به کاربران اجازه می‌دهند تا به راحتی توکن‌های خود را ایجاد کنند. همچنین برای فروش در یک بازار بصری لیست کنند. درحالیکه در عملکردی که ارائه می‌دهند، تفاوت دارند. شبکه Refinable برای پشتیبانی از کاربردهای انفرادی و سازمانی NFT ساخته شده است. در حالی که OpenSea عمدتا برای مجموعه داران و علاقه مندان به NFT طراحی شده است.

علاوه بر این، Refinable در ضمن توکن سودمندی FINE متمرکز شده است که به جامعه اجازه می‌دهد رشد و توسعه پلتفرم را کنترل کرده و در موفقیت آن سهیم باشند. OpenSea در حال حاضر فاقد توکن سودمندی است. در کل، شبکه Refinable اساساً نسخه اولیه OpenSea است، اما بر روی زنجیره هوشمند بایننس ساخته شده است. چندین پیشرفت عمده در نقشه راه این پروژه نهادینه شده است.

سخن پایانی

ما در این مقاله شبکه Refinable که یکی از پلتفرم‌های جدید در حوزه NFT ها است را معرفی کردیم. هدف این پلتفرم دیفای، ایجاد بستری آسان برای ایجاد و خرید و فروش توکن‌های غیرقابل معاوضه است. کاهش کارمزد و کمیسیون‌های معمول در زمان ساخت ان اف تی‌ها نیز یکی دیگر از وجوه تمایز شبکه ریفاینبل در مقایسه با رقبای خود است. توکن FINE رمز ارز کاربردی و حاکمیتی این پلتفرم است. به صورت عمومی در جامعه توزیع شده است. می‌توان با استفاده از صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ آن را خرید و فروش کرد. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا