رپورتاژ اگهی

سفارش Post Only و چه تفاوت هایی با TIF و reduce only دارد؟

دنیای ارزهای دیجیتال همیشه با شگفتی‌ها و قابلیت‌های هیجان‌انگیزی همراه است که کاربران خود را سورپرایز می‌کند. درست است که کسب درآمد در این بازار امری سخت و پرریسک است، اما در عوض قابلیت‌ها و امکانات متعددی هم در اختیار تریدرها قرار دارد. از نرم‌افزارها، ابزارهای تکنیکی، سایت‌های تحلیل و نمودارهای مختلف گرفته تا مفاهیمی ساده و کاربردی مثل سفارش Post Only، TIF و Reduce Only که هنگام ثبت سفارش با آن‌ها مواجه خواهید شد. هر کدام از این گزینه‌ها در مرحله ثبت سفارش معنا و کاربرد خاصی را به همراه دارند. شما به عنوان یک تریدر حرفه‌ای و خوب باید با این مفاهیم آشنا بوده و در جای درستی از آن‌ها استفاده کنید.

سفارش Post Only چیست؟

یکی از انواع دستورالعمل برای ثبت سفارش خرید و فروش ارزهای دیجیتال، سفارش Post Only نام دارد. در این نوع دستورالعمل، تمام سفارش به طور یکجا و در یک لحظه انجام نمی‌شود. در واقع پس از انجام بخشی از تراکنش، کاربر می‌تواند سفارش موردنظر را کنسل کند. در این صورت از انجام باقیمانده سفارش تعیین‌شده جلوگیری خواهد شد. کاربران با استفاده از این قابلیت می‌توانند دستورالعمل‌ها و قوانین اضافه را هم همراه سفارش خود کنند.

در سفارش Post Only سفارش کاربر ابتدا به قسمت لیست سفارش اضافه می‌شود. در چنین شرایطی تا وقتی که سفارشی در لیست موردنظر وجود داشته باشد، سفارش آن‌ها اجرا نخواهد شد. انتخاب این گزینه زمانی مفید است که معامله‌گران قصد پرداخت هزینه‌های کمتری را داشته باشند. زیرا سفارشات Post Only ارتباط نزدیکی با مفاهیم Takers و Makers داشته و راهی مناسب برای انجام تراکنش با کارمزد کم‌تر است.

Takers به افرادی گفته می‌شود که ساده‌ترین شکل سفارش یعنی Market Order را برای انجام تراکنش‌های خود انتخاب می‌کنند. Takers یا جمع‌کننده‌ها دارایی دیجیتال انتخابی خود را با بهترین قیمت بازار خریداری کرده و این عملیات بلافاصله پس از ثبت سفارش انجام خواهد شد. Makers نیز شامل افرادی می‌شود که مشغول به ثبت سفارش‌های محدود یا Limit Order هستند. این نوع سفارش‌ها تنها زمانی به ثبت می‌رسند که قیمت دارایی دیجیتال موردنظر به عدد تعیین‌شده توسط معامله‌گر برسد. به‌عبارت‌دیگر معامله‌گران با استفاده از این روش کافی است برای تراکنش موردنظر خود با یک ارز دیجیتال خاص، یک قیمت مشخص تعیین کنند. بلافاصله بعد از اینکه آن رمزارز به قیمت تعیین‌شده برسد، تراکنش انجام خواهد شد.

                                                   تصویر 1 – آلت: سفارش Post Only

مثالی برای درک بهتر سفارش Post Only

شرایطی را تصور کنید که قیمت دوج کوین ۰.۰۸۸ دلار بوده و شما قصد دارید سفارش لیمیت (Limit Order) خود را در مبلغ ۰.۷۲ دلار ثبت کنید. حال پس از ثبت این سفارش، قیمت دوج کوین کاهش پیدا کرده و به مبلغ ۰.۶۲ رسیده است.

اگر در این شرایط دستورالعمل سفارش Post Only را انتخاب نکرده باشید، پس از گذشت مدتی مشخص از سفارش و اجرای بخش از آن، شما از میکر (Maker) به تیکر (Taker) تبدیل خواهید شد. در این صورت باید برای اتمام سفارش انتخابی خود میزان کارمزد بیشتری را بپردازید. اما اگر دستورالعمل سفارش موردنظر از نوع Post Only باشد، پس از انجام بخشی از آن، نسبت به ادامه‌دار شدن و تکمیل سفارش ممانعت ایجاد خواهد شد. بنابراین شرایطی ایجاد می‌شود که می‌توانید باقیمانده سفارش را با کارمزدهای پایین‌تر ثبت کرده و خرید دوج کوین (DOGE) را هم با قیمت‌های کم‌تری انجام دهید.

سفارش TIF به چه معنا است؟

علاوه بر مفهوم سفارش Post Only، مفاهیم کاربردی دیگری مثل دستورالعمل‌های اجبار زمانی یا Time In Force (TIF) هم وجود دارد. این دستورالعمل‌ها جهت بهینه‌کردن سفارش‌های لیمیت (Limit Orders) بوده و ارتباط تنگاتنگی با میکرها (Makers) دارند. دستورالعمل TIF فارغ از اینکه سفارش لیمیت موردنظر اجرا شده است یا خیر، برای آن محدودیت زمانی ایجاد می‌کند. در این صورت معامله‌گران کنترل بیشتری روی معاملات و تراکنش‌های خود داشته و احتمال فراموشی معاملات قدیمی به شدت کاهش پیدا می‌کند.

برای مثال تصور کنید که یک تریدر یک سفارش ثبت شده قدیمی مربوط به چند هفته پیش را در لیست سفارش‌های خود دارد؛ اما متأسفانه شرایط کنونی بازار به گونه‌ای است که اجرای آن سفارش دیگر گزینه چندان مناسبی به نظر نمی‌رسد. در این شرایط اگر فرد، سفارش ثبت‌شده خود را فراموش کند و وضعیت آن را پس از چند هفته چک نکند، ممکن است سفارش موردنظر به شکل خودکار اجرا شود. بنابراین احتمال متضرر شدن تریدر هم وجود خواهد داشت. در صورتی که اگر فرد معامله‌گر هنگام ثبت سفارش از گزینه TIF استفاده کرده بود، می‌توانست تعیین کند که سفارش موردنظر چقدر در وضعیت انجام نشده باقی بماند.

دستورالعمل TIF بر خلاف سفارش Post Only گزینه‌های مختلف دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

· Good Till Cancel, GTC: فعال‌بودن سفارش تا زمان اجرا شدن یا لغو آن

· Immediate Or Cancel , IOC: اجراشدن کامل یا بخشی از سفارش بلافاصله پس از ثبت. اگر بخشی از سفارش اجرا شود، باقیمانده آن لغو خواهد شد.

· Fill Or Kill , FOK: اجراشدن کامل سفارش بلافاصله پس از ثبت. اگر بخشی از آن باقی بماند، سفارش به طور کامل کنسل خواهد شد.

گزینه اول (Good Till Cancel) معمولاً راحت‌ترین انتخاب است. افرادی که به دنبال راهی راحت و کوتاه برای رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب هستند، می‌توانند گزینه اول را برای سفارشات خود انتخاب کنند.

تصویر 2 – آلت: گزینه TIF هنگام ثبت سفارش

سفارش Reduce Only چیست؟

در کنار سفارش Post Only گزینه دیگری هم وجود دارد که تحت عنوان Reduce Only شناخته می‌شود. معامله‌گران زمانی که مشغول ثبت سفارش محدود یا سفارشی بازار هستند، می‌توانند از گزینه Reduce Only یا فقط کاهش استفاده کنند. با انتخاب این گزینه مطمئن می‌شوند که سفارش‌های جدید آن‌ها فقط باعث کاهش موقعیت‌های باز خواهد شد. بنابراین با ثبت سفارش جدید امکان افزایش موقعیت‌های باز وجود ندارد. در واقع گزینه Reduce Only تأثیر زیادی روی حجم موقعیت‌های باز یک معامله‌گر دارد و به هیچ عنوان موقعیت جدیدی باز نخواهد کرد.

برای درک بهتر این مفهوم یک مثال ساده را بررسی می‌کنیم. اگر فردی فعال در دنیای کریپتوکارنسی باشید، احتمالاً می‌دانید که یکی از راه‌های بستن موقعیت در این بازار، ثبت سفارش در خلاف آن موقعیت است. یعنی اگر فردی یک موقعیت خرید باز داشته باشد، می‌تواند با باز کردن یک موقعیت فروش با همان ویژگی‌ها (حجم، لوریج و…)، موقعیت باز خود را به طور کامل ببندد.

حال تصور کنید که شما به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای یک موقعیت باز برای خرید ۲ واحد بیت کوین دارید. اگر سفارش فروش ۲ واحد بیت کوین را ثبت کنید، موقعیت باز شما به راحتی بسته خواهد شد. اما اگر سفارش فروشتان برای ۳ واحد بیت کوین ثبت شده باشد چه می‌شود؟ انتخاب گزینه Reduce Only در این شرایط باعث می‌شود که فقط ۲ واحد از ۳ واحد بیت کوینی که ثبت کرده‌اید به فروش رفته و پس از آن معامله بسته شود. اما اگر گزینه Reduce Only فعال نباشد، یک واحد بیت کوین باقیمانده در موقعیت فروش باقی خواهد ماند.

کاربرد سفارش Post Only، TIF و Reduce Only

هنگامی که به عنوان یک معامله‌گر مشغول ثبت سفارش در بازار ارزهای دیجیتال باشید، گزینه‌های متعددی برای تعیین دستورالعمل اجرای سفارش پیش روی شما قرار خواهد داشت. با فعال‌سازی گزینه سفارش Post Only، کاربر می‌تواند اواسط اجرای یک سفارش آن را لغو کرده و از اجرای باقیمانده آن جلوگیری کند. انتخاب گزینه TIF به کاربران کمک می‌کند تا برای سفارش‌های لیمیت خود محدودیت زمانی ایجاد کنند. گزینه Reduce Only نیز باعث می‌شود تا موقعیت‌های باز کاربران کاهش پیدا کند. آگاهی از این قابلیت‌ها، مفاهیم کاربردی و اصطلاحات شما را به تریدر بهتری در بازار کریپتو تبدیل خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا