اخبار بیت کوین

دلیل تاثیرپذیری بیت کوین از جنگ روسیه و اکراین

بازار رمزارزها اواخر روز جمعه همراه با بازار بورس با ریزش مواجه شد، زیرا سرمایه‌گذاران در بحبوحه ترس ناشی از حمله روسیه به اوکراین، دارایی‌های پرریسک را کنار گذاشته و به دارایی‌های با ریسک کمتر روی آورده‌اند. اگر جنگی اتفاق بیافتد بازار رمزارز در ابتدا دچار نوسانات هیجانی خواهد شد و مقداری رو به پایین حرکت خواهد کرد و در صورتی که جنگ ادامه پیدا کند که احتمالا آن پایین است به طور یقین قیمت رمزارزها صعودی خواهد شد چراکه نگاه مردم به رمزارزها مانند نگاه آنها به طلا است یعنی دارایی امنی که غیرمتمرکز است و می‌توان در بلند مدت بر روی آن حساب باز کرد. روسیه نیز بیت کوین را پذیرفته است که بسیار به نفع بازار رمزارز است؛ به طور کلی اخبار مبتنی بر پذیرش رمزارزها توسط کشورهای قدرتمند و قانونی شدن آنها همواره به نفع بازار است چراکه نشان دهنده افزایش مقبولیت رمزارزها است و با ایجاد یک سری قوانین خیال مردم در خصوص تحت نظر بودن این بازار نیز راحت خواهد شد. روسیه از آنجا که از لحاظ نظامی در جهان قدرتمند است هرگونه قانون گذاری آن حائز اهمیت است. از طرف دیگر برنامه نویسان این کشور همواره بسیار حرفه ای بوده و هستند و فعالان حرفه ای رمزارز نیز در این کشور بسیار است و در نتیجه قانونی شدن بیت کوین توسط این کشور بر بازار رمزارز بی تاثیر نخواهد بود.

دلیل ریزش بازار چیست؟

این شرایط می‌تواند به دلیل افزایش تنش‌های بین اوکراین و روسیه و اعزام نیروهای روسی به مرز اوکراین باشد. شب گذشته کاخ سفید بیان کرد که ممکن است روسیه طی چند روز آتی به اوکراین حمله کند. شایان ذکر است مقامات آمریکایی در هفته‌های گذشته نیز در این خصوص هشدار داده بودند. بر اساس گزارش CNN، جو بایدن رییس جمهور آمریکا قرار است روز شنبه با ولادیمیر پوتین گفتگویی تلفنی در این خصوص داشته باشد.

ترس‌های ناشی از افزایش تورم نیز در ترس سرمایه‌گذاران تاثیرگذار است. هفته گذشته تورم آمریکا به بالاترین سطح خود طی ۴۰ سال اخیر رسید. این شرایط باعث شده است که سرمایه‌گذاران، دارایی‌های پرریسک خود نظیر بورس و بیت کوین و سایر رمزارزها را کنار بگذارند. به نظر می‌رسید که رمزارزها با بازار بورس ارتباط نداشته باشند، اما این همبستگی طی سال‌های اخیر افزایش یافته است و دلیلی بر ریزش بازار شده است.

در حال حاضر، میانگین صنعتی داو جونز ۱.۴٪ معادل با ۵۰۱ واحد کاهش یافته و به ۳۴,۷۴۰ رسیده است. شاخص S&P 500 نیز با کاهش ۲٪ معادل با ۹۰ واحد به ۴۴۱۴ واحد رسیده است. از طرف دیگر پس از هشدارهای کاخ سفید در خصوص احتمال حمله روسیه به اوکراین، طلا و نفت با افزایش قیمت روبه‌رو شدند. اندیکاتورهای تکنیکال بیت کوین عمدتا خنثی و ثابت مانده‌اند و سطح حمایتی ۳۵,۰۰۰ الی ۴۰,۰۰۰ دلار و سطح مقاومتی ۴۶,۰۰۰ دلار را نشان می‌دهند.

طبق گفته جیسون پاگولاتوس (Jason Pagoulatos) تحلیلگر شرکت تحقیقات کریپتو دلفی دیجیتال، طی ۱۰ روز گذشته، بخش عمده‌ای از حجم معاملات بیت کوین در محدوده قیمت ۴۱,۰۰۰ الی ۴۱,۵۰۰ دلار انجام شده است. وی در این خصوص گفت اگر این سطح از دست برود، احتمالا به سمت گپ‌هایی حرکت خواهیم کرد که در گذشته جا مانده‌اند و در سطح ۳۸٬۵۰۰ دلار قرار گرفته‌اند.

به گزارش شهر کریپتو و به نقل از دیکریپت، قیمت بیت کوین طی ۲۴ ساعت گذشته تقریبا ۴٪ کاهش یافته و در حال حاضر به ۴۲٬۱۷۳ دلار رسیده است. اما بازار آلتکوین‌ها بیشترین نوسان را داشته است. قیمت سولانا رمزارز هشتم بازار با ۱۰٪ کاهش به ۹۵ دلار رسیده است. درحالی که قیمت XRP نیز با با کاهش ۸.۲۹٪ به ۰.۷۶ دلار ریزش داشته است. از طرف دیگر، قیمت اتریوم بزرگترین آلتکوین بازار نیز ۵.۶٪ کاهش یافت و به ۲۹۲۱ دلار رسید.

افزایش تسلط بیت کوین

ارزش بازار بیت کوین نسبت به کل ارزش بازار کریپتو در هفته جاری به بالاتر از ۴۰٪ رسید. معمولا در شرایط ریزش بازار، معامله‌گران به سمت بیت کوین روی می‌آورند زیرا ریسک کمتری نسبت به آلتکوین‌ها به همراه دارد. در بازار خرسی سال ۲۰۱۸، تسلط بیت کوین از ۳۵٪ به ۷۲٪ رسید. طی یک سال گذشته، با روند صعودی بیشتر آلتکوین‌ها نسبت به بیت کوین، این نسبت ۳۰٪ کاهش یافته است. برای اطلاعات بیشتر با شهر کریپتو همراه باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا