اشنایی با بلاک چیناموزش ارزهای دیجیتالاموزش بلاک چین
موضوعات داغ

تفاوت های سافت فورک در مقابل هارد فورک

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ( BTC ) و اتریوم ( ETH ) توسط یک نرم افزار منبع باز غیرمتمرکز به نام بلاک چین تغذیه می شوند. فورک تغییری در پروتکل اصلی بلاک چین است. فورک بلاک چین یک ارتقاء مهم در شبکه است و می تواند یک تغییر اساسی یا جزئی را نشان دهد و می تواند توسط توسعه دهندگان یا اعضای جامعه آغاز شود.

برای ارتقاء به آخرین نسخه پروتکل، اپراتورهای گره – ماشین های متصل به بلاک چین که به اعتبارسنجی تراکنش های روی آن کمک می کنند نیاز دارد. هر گره دارای یک کپی از بلاک چین است و تضمین می کند که تراکنش های جدید با تاریخچه آن در تضاد نیستند .

هارد فورک یک ارتقای اساسی است که می‌تواند تراکنش‌ها و بلوک‌های قبلی را معتبر یا نامعتبر کند و به همه اعتباردهنده‌های یک شبکه نیاز دارد تا به نسخه جدیدتر ارتقا پیدا کنند. سافت فورک به‌روزرسانی نرم‌افزاری است که با نسخه‌های قبلی سازگار است و دارای اعتبارسنجی‌هایی در نسخه قدیمی‌تر زنجیره است که نسخه جدید را معتبر می‌دانند.

به طور مؤثر، هارد فورک اغلب منجر به جدایی دائمی زنجیره می شود، زیرا نسخه قدیمی دیگر با نسخه جدید سازگار نیست. به کسانی که در زنجیره قدیمی توکن دارند، در زنجیره جدید نیز توکن اعطا می شود، زیرا آنها سابقه مشابهی دارند. هارد فورک ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد .

درک هارد فورک ها

برای درک اینکه هارد فورک چیست، ابتدا باید فناوری بلاک چین را بشناسیم. زنجیره بلوکی اساساً زنجیره‌ای است که از بلوک‌هایی از داده‌ها تشکیل شده است که به‌عنوان یک دفتر کل دیجیتال کار می‌کنند که در آن هر بلوک جدید تنها پس از تأیید بلوک قبلی توسط اعتبارسنجی‌های شبکه معتبر است. داده های موجود در بلاک چین را می توان تا اولین تراکنش در شبکه ردیابی کرد. به همین دلیل است که هنوز می‌توانیم اولین بلاک را در بلاک چین بیت کوین ببینیم.

هارد فورک اساساً یک واگرایی دائمی از آخرین نسخه بلاک چین است که منجر به جدایی بلاک چین می شود، زیرا برخی از گره ها دیگر توافق نظر ندارند و دو نسخه مختلف از شبکه به طور جداگانه اجرا می شوند.

این اساساً به این معنی است که یک فورک در بلاک چین ایجاد می شود که در آن یک مسیر از مجموعه قوانین فعلی خود پیروی می کند، در حالی که مسیر دوم از مجموعه قوانین جدیدی پیروی می کند. هارد فورک سازگار با عقب نیست، بنابراین نسخه قدیمی دیگر نسخه جدید را معتبر نمی داند.

هارد چنگال ها به دلیل شکاف زنجیره ای که اغلب اتفاق می افتد، اغلب خطرناک دیده می شوند. اگر بین ماینرهایی که شبکه را ایمن می‌کنند و گره‌هایی که به اعتبارسنجی تراکنش‌ها کمک می‌کنند، شکافی رخ دهد، خود شبکه امنیت کمتری پیدا می‌کند و در برابر حملات آسیب‌پذیرتر می‌شود.

یک راه متداول برای انجام اقدامات مخرب علیه یک بلاک چین، انجام یک حمله 51 درصدی است، یعنی زمانی که گروهی از ماینرها موفق می شوند بیش از 51 درصد از قدرت محاسباتی شبکه را ایمن کنند و از آن برای تغییر تاریخچه بلاک چین استفاده کنند. برخی از شبکه‌هایی که در نتیجه هارد فورک‌ها ایجاد شده‌اند، در واقع متحمل حملات 51 درصدی شده‌اند که در آن بازیگران بد همان سرمایه را دوبرابر خرج کرده‌اند. این حملات بازیگران بدی دارند که از قدرت محاسباتی برتر خود در شبکه برای سازماندهی مجدد بلوک‌ها استفاده می‌کنند و به آنها امکان می‌دهد دو برابر هزینه کنند.

آسیب پذیری دیگری که با هارد فورک امکان پذیر است، حملات مجدد است. حملات Replay زمانی اتفاق می‌افتند که یک موجود مخرب تراکنش را در یک شبکه فورکی رهگیری می‌کند و آن داده را در زنجیره دیگر تکرار می‌کند. هارد فورک‌ها بدون محافظت از حمله مجدد، هر دو تراکنش معتبر می‌شوند، به این معنی که شخصی می‌تواند وجوه کاربران دیگر را بدون کنترل آنها جابه‌جا کند.

چرا هارد فورک اتفاق می افتد؟

اگر هارد فورک ها می توانند امنیت یک بلاک چین را به شدت کاهش دهند، اصلا چرا این اتفاق می افتد؟ پاسخ ساده است: هارد فورک ها ارتقاهایی هستند که برای بهبود شبکه با ادامه تکامل فناوری بلاک چین ضروری هستند. دلایل متعددی می تواند پشت هارد فورک باشد و همه آنها منفی نیستند:

  • قابلیت اضافه کنید
  • خطرات امنیتی را اصلاح کنید
  • اختلاف نظر در جامعه یک ارز دیجیتال را حل کنید
  • تراکنش های معکوس در بلاک چین

هارد فورک نیز ممکن است به طور تصادفی اتفاق بیفتد. اغلب، این حوادث به سرعت حل می‌شوند و مواردی که دیگر با بلاکچین اصلی اتفاق نظر نداشتند، پس از فهمیدن اینکه چه اتفاقی افتاده است، عقب می‌افتند و به آن پایبند می‌مانند. به طور مشابه، هارد فورک‌هایی که قابلیت‌ها را اضافه می‌کنند و شبکه را ارتقا می‌دهند، معمولاً به کسانی که از اجماع خارج می‌شوند اجازه می‌دهند دوباره به زنجیره اصلی بپیوندند.

هارد چنگال تصادفی

بلاک چین بیت کوین در طول تاریخ خود شاهد هارد فورک های تصادفی زیادی بوده است. این موارد رایج‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود و اغلب آنقدر سریع حل می‌شوند که به سختی قابل توجه هستند.

بیشتر هارد فورک‌های تصادفی زمانی اتفاق می‌افتند که دو ماینر تقریباً همزمان یک بلوک را پیدا کنند. همانطور که اجماع بر روی شبکه توزیع می شود، هر دو در ابتدا بلوک را معتبر می بینند و قبل از اینکه خودشان یا ماینر دیگری بلوک بعدی را اضافه کنند، استخراج را در زنجیره های مختلف ادامه می دهند.

آن بلوک بعدی دیکته می کند که کدام زنجیره طولانی تر شود، به این معنی که زنجیره دیگر برای حفظ اجماع رها شود. ماینرها به سمت طولانی ترین زنجیره حرکت می کنند، زیرا زنجیره متروک دیگر برای استخراج بیت کوین سودآور نیست، زیرا آنها می توانند یک فورک شبکه را استخراج کنند.

هنگامی که این فورک ها اتفاق می افتد، ماینری که بلوک رها شده را پیدا کرده است، پاداش کوین بیس و کارمزد تراکنش را از دست می دهد. با این حال، هیچ تراکنشی باطل نمی شود زیرا هر دو بلوک یافت شده یکسان بودند و دارای تراکنش های یکسانی بودند.

دیگر هارد فورک های تصادفی بخشی از مشکلات کد بودند که منجر به تقسیم های زنجیره کوتاه شد. به عنوان مثال، در سال 2013، بلوکی با تعداد کل ورودی های تراکنش بیشتر از آنچه قبلا دیده شده بود استخراج و پخش شد، در حالی که برخی از گره ها آن را پردازش نکردند و منجر به تقسیم شد. این مشکل پس از آن حل شد که برخی از گره ها نرم افزار خود را کاهش دادند تا به اجماع برسند و این بلوک بزرگتر را رد کنند.

تفاوت هارد فورک و سافت فورک

هارد فورک تنها راه برای ارتقاء نرم افزار پشت ارز دیجیتال نیست. در مقابل، سافت فورک ها به عنوان جایگزین ایمن تر و سازگار با عقب تلقی می شوند، به این معنی که گره هایی که به نسخه های جدیدتر ارتقا نمی یابند، همچنان زنجیره را معتبر می بینند.

از سافت فورک می توان برای افزودن ویژگی ها و عملکردهای جدیدی استفاده کرد که قوانینی را که یک بلاک چین باید از آن پیروی کند تغییر نمی دهد. سافت فورک ها اغلب برای پیاده سازی ویژگی های جدید در سطح برنامه نویسی استفاده می شوند.

برای درک بهتر تفاوت بین هارد فورک و سافت فورک، می توان آن را به عنوان یک ارتقاء اولیه سیستم عامل در دستگاه تلفن همراه یا رایانه در نظر گرفت. پس از ارتقا، تمامی برنامه های موجود در دستگاه همچنان با نسخه جدید سیستم عامل کار خواهند کرد. یک هارد فورک، در این سناریو، یک تغییر کامل به یک سیستم عامل جدید خواهد بود.

نمونه های قابل توجه هارد فورک

نمونه های تاریخی متعددی از هارد فورک ها در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد و همه آنها با بلاک چین بیت کوین اتفاق نیفتاده اند. در اینجا تعدادی از محبوب ترین هارد فورک های تاریخ و نحوه تأثیر آنها بر صنعت آورده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا