اشنایی با تریداموزش ارزهای دیجیتالاموزش سرمایه گذاری و ترید
موضوعات داغ

شاخص ترس و طمع رمز ارز چیست؟

ترس شدید در کریپتو به چه معناست؟

در حالی که پیش‌بینی حرکات آتی دارایی‌های کریپتو با دقت 100 درصد دشوار است، شاخص‌هایی مانند شاخص ترس و طمع می‌توانند کمک کنند.

شاخص ترس و طمع کریپتو یک مقدار واحد بین 1 و 100 ایجاد می کند. اگر مقدار = 1 باشد، به این معنی است که بازار کریپتو سقوط خواهد کرد زیرا مردم ترس شدیدی را تجربه می کنند و دارایی های خود را می فروشند.

از سوی دیگر، عدد 100 بیشتر به این معنی است که بازار در آستانه اصلاح است و مردم طمع بیش از حدی را تجربه می کنند (یعنی خرید دارایی های بیشتر). بنابراین، شاخص ترس و طمع کریپتو چگونه کار می کند؟

ترس شدید زمانی ایجاد می شود که ارزش شاخص بین 0 تا 24 باشد. هر چیزی بالاتر از 24 و کمتر از 50 نشان دهنده ترس است و ارزش 50 به معنای بی طرفی در بازار است. برعکس، طمع زمانی به وجود می آید که ارزش شاخص بین 51 تا 74 باشد. با این حال، اگر ارزش بیش از 74، مانند 75 یا بالاتر، افزایش یابد، نشان دهنده طمع شدید است.

Image_0

احساسات بازار ارزهای دیجیتال را هدایت می کنند. وقتی بازار بالا می رود، مردم حریص می شوند و در نتیجه ترس از دست دادن (FOMO) ایجاد می شود. همچنین، هنگامی که مردم اعداد قرمز را می بینند، اغلب سکه های خود را به عنوان یک واکنش تکانشی می فروشند.

شاخص ترس و طمع کریپتو چگونه محاسبه می شود؟

سیگنال‌های مختلف ترس و طمع کریپتو که بر رفتار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارند شامل روندهای گوگل، نظرسنجی‌ها، حرکت بازار، تسلط بر بازار، رسانه‌های اجتماعی و نوسانات بازار است.

برای تعیین میزان طمع در بازار، عبارات جستجوی پرطرفدار را بررسی کنید. به عنوان مثال، حجم بالای جستجوهای مرتبط با بیت کوین به معنای درجه بالایی از طمع در بین سرمایه گذاران است. این عامل 10 درصد از ارزش شاخص را تشکیل می دهد. از لحاظ تاریخی، افزایش جستجوهای گوگل مخصوص بیت کوین با نوسان شدید قیمت ارزهای دیجیتال مرتبط بوده است.

برای محاسبه هر روز این عدد، شاخص ترس و طمع بیت کوین چند فاکتور دیگر مانند نظرسنجی ها را در نظر می گیرد که 15 درصد از ارزش شاخص را تشکیل می دهند. نظرسنجی با شرکت کنندگان بیش از 2000، ارزش شاخص را بالاتر می برد، که نشان دهنده حضور سرمایه گذاران حریص است.

حرکت بازار به توانایی بازار برای حفظ روند قیمتی بلندمدت اشاره دارد و 25 درصد از ارزش شاخص را نشان می دهد. این وضعیت سلامت و جهت بازار را بررسی می کند. سمت حرص و طمع شاخص، شتاب را در نظر می گیرد.

Dominance تسلط بازار ارزهای دیجیتال را در کل صنعت کریپتو بررسی می کند. به عنوان مثال، هر چه تسلط بیت کوین بیشتر باشد، ارزهای دیجیتال جایگزین کمتری وجود دارد. با این حال، کاهش تسلط بیت کوین حاکی از افزایش طمع است و 10 درصد از شاخص را تشکیل می دهد.

جای تعجب نیست که رسانه های اجتماعی 15 درصد بر این شاخص تأثیر دارند زیرا در حال حاضر یکی از مهم ترین جنبه های زندگی ما هستند. در انتهای طمع این طیف، جنبه هایی مانند هشتگ، تعامل، تم ها و ذکر در چندین شبکه رسانه های اجتماعی در نظر گرفته می شود.

یک چهارم (یعنی 25٪) از شاخص را نوسانات بازار تشکیل می دهد. قیمت فعلی یک ارز دیجیتال (مانند قیمت بیت کوین) را بررسی می کند و آن را با تغییرات قیمت اخیر در 30 تا 90 روز گذشته مقایسه می کند تا مشخص کند بازار چقدر نوسان دارد. در این شاخص از نوسانات به عنوان شاخص ترس استفاده شده است.

چگونه با ترس و حرص معامله می کنید؟

شاخص ترس و طمع کریپتو بیشتر به عنوان یک شاخص روزانه استفاده می شود تا ابزاری برای معاملات بلندمدت.

استفاده از ایندکس به عنوان یک شاخص روند به شما کمک می کند تا عاقلانه در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید. به عنوان مثال، زمانی که ارزش شاخص ترس و طمع پایین است، ممکن است به این معنی باشد که قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌یابد و شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید بخرید، نگه دارید یا بفروشید. معمولا افزایش قیمت به این معنی است که زمان خوبی برای فروش است.

با این حال، زمانی که مقدار شاخص بالا باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که قیمت ارز دیجیتال به زودی کاهش خواهد یافت و زمان خوبی برای خرید است. بنابراین، احساسات کریپتوکارنسی زمانی پیش می‌رود که افزایش قیمت یا پایین‌ترین سطح محلی در بازار رخ دهد.

با ورود شاخص به منطقه اضطراب حاد، تمایل به معکوس دارد. این نقطه ای است که در آن ترس قبل از انفجار به طمع تمام عیار به اولین نشانه های طمع تبدیل می شود.

شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال به ردیابی تغییرات در احساسات بازار کمک می کند. به عنوان مثال، نوسانات بزرگ در بازار ممکن است به شما این فرصت را بدهد که قبل از اینکه بقیه بازار از آن پیروی کنند، وارد یا خارج شوید.

این شاخص برای تحلیل بلندمدت دوره‌های بازار کریپتو به خوبی عمل نمی‌کند. در عوض، دورهای مکرر ترس و طمع در بازار بلندمدت گاو نر یا خرس وجود دارد. با این حال، معامله گران نوسانی از این حرکت بازار سود خواهند برد. یک استراتژی سفته‌بازی که در آن سرمایه‌گذاران دارایی‌هایی را می‌خرند و نگه می‌دارند تا از حرکت‌های بازار که انتظار می‌رود سود ببرند، معاملات نوسانی نامیده می‌شود.

آیا شاخص ترس و طمع بینش قابل اعتمادی در مورد قیمت آتی ارزهای دیجیتال ارائه می دهد؟

شاخص ترس و حرص فقط به تجزیه و تحلیل احساسات مربوط می شود . تحلیل‌های فنی و بنیادی تحت تأثیر احساسات شرکت‌کنندگان بازار قرار نمی‌گیرند و از این رو، روش‌های ارجح‌تری برای پیش‌بینی حرکت بازار هستند.

اگر یک سرمایه گذار بلندمدت هستید و به شاخص ترس و طمع رمز ارز متکی هستید، ممکن است افزایش قیمت قابل توجهی را از دست بدهید. از سوی دیگر، شاخص ترس و طمع ابزار ارزشمندی برای معامله‌گرانی است که موقعیت‌های خرید و فروش متفاوتی را در مدت زمان کوتاهی انجام می‌دهند.

اگر انتخاب کرده‌اید که یک معامله‌گر روزانه (بر اساس شاخص ترس و طمع) باشید، باید توجه داشته باشید که هر درآمدی از تجارت کریپتو مشمول مالیات بر سود سرمایه (کوتاه‌مدت) است.

شما یک معامله گر اساسی هستید و می خواهید از شاخص ترس و طمع برای هدایت تصمیمات سرمایه گذاری خود استفاده کنید. سپس، ممکن است در نهایت پول خود را از دست بدهید زیرا این شاخص برای معامله گران فنی مناسب است.

اگرچه شاخص ترس و طمع بینش هایی را در مورد وضعیت بازار ارزهای دیجیتال در لحظه ای که دقیقاً نشان می دهد ارائه می دهد، معامله گران یا سرمایه گذاران فردی باید تحقیقات خود را در مورد ابزارهای مناسب برای اهداف سرمایه گذاری خود انجام دهند.

چگونه حرص و ترس را متعادل کنیم تا یک معامله گر موفق باشیم

کاهش حجم معاملات خود، داشتن یک برنامه معاملاتی، ثبت یک مجله معاملاتی و یادگیری از دیگران شما را از تأثیر ترس شدید یا طمع شدید نجات می دهد.

نوسانات قیمت در معاملات برجسته (یا بزرگ) کمتر قابل توجه است و این امر معاملات بزرگ را استرس زاتر می کند. بنابراین، بسیار مهم است که اندازه تجارت خود را کاهش دهید تا احساسات و تصمیمات تجاری خود را متعادل کنید.

داشتن یک برنامه معاملاتی روشن راهی برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق است. بدون برنامه، ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از سبد ارزهای دیجیتال خود، خطر از دست دادن پول را به خطر بیندازند.

ثبت فعالیت های معاملاتی برای درک اینکه چه چیزی برای شما مفید است یا برعکس به شما کمک می کند تا تصمیمات منطقی بگیرید. ژورنال معاملاتی به شما کمک می کند تا از اشتباهات خود درس بگیرید، و بله، تمرین باعث می شود فرد کامل شود!

تجزیه و تحلیل فعالیت های تجاری ثبت شده در یک مجله برای حذف موارد نامربوط و صیقل دادن مولد ضروری است. اگر می خواهید یک معامله گر موفق باشید، در حین انجام این کار، احساسات خود را کنار بگذارید.

از همتایان خود یا سرمایه گذاران موفقی مانند وارن بافت بیاموزید. اما اطمینان حاصل کنید که از استراتژی گله داری اجتناب کنید زیرا بر احساسات شما تأثیر می گذارد و ممکن است پول خود را از دست بدهید.

همچنین می توانید گزارش های منتشر شده توسط منابع معتبر مانند Coinbase یا PayPal را بخوانید تا دانش خود را در مورد بازار بهبود بخشید. به عنوان مثال، کوین بیس هر از چند گاهی هشدارهایی درباره کاهش قیمت یا افزایش قیمت ارسال می کند که ممکن است به شما در تصمیم گیری های سرمایه گذاری کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا