اصطلاحات کریپتوکارنسی

واژه نامه تخصصی ارزهای دیجیتال

 

1hr (یک ساعته):
بیانگر اطلاعات یک ساعت گذشته می‌باشد.

24hr‏ (‏۲۴ ساعته):
بیانگر اطلاعات ۲۴ ساعت گذشته می‌باشد.

2FA‏ (‏احراز هویت دو عاملی):
روشی برای تائید هویت کاربر با استفاده از ترکیب مدارکی که باید توسط وی ارائه شوند.

30d‏ (‏۳۰ روزه):
بیانگر اطلاعات ۳۰ روز گذشته می‌باشد.

7d‏ (‏هفت روزه):
بیانگر اطلاعات هفت روز گذشته می‌باشد.

A

Address‏ (‏آدرس):
مکانی است که ارز دیجیتال را می‌توان به آنجا ارسال کرد و یا از آنجا به آدرس دیگر فرستاد که به شکل مجموعه ای از حروف و شماره ها می‌باشد. آدرس ارز دیجیتال را می‌توان به صورت متن یا کد QR با افرادی که می خواهند برای شما ارز دیجیتال ارسال کنند به اشتراک گذاشت.

Airdrop‏ (‏ایردراپ):
ایردراپ به عملی می گویند که مقدار مشخصی ارز دیجیتال یا توکن را به مخاطبان توزیع می‌کند. ایردراپ معمولا توسط موسس ارز دیجیتال انجام می‌شود تا کاربران را به استفاده و افزایش محبوبیت کوین یا توکن تشویق کند. اکثر کمپین های ایردراپ با سازوکاری نظیر دریافت کوین یا توکن در ازای انجام کارهای ساده مانند به اشتراک گذاری اخبار، مطلع کردن دوستان یا دانلود برنامه اجرا می‌شوند.

Algorithm‏ (‏الگوریتم):
فرآیند یا مجموعه ای از قوانین که باید در عملیات محاسباتی یا حل مشکل رعایت شوند. الگوریتم معمولا توسط رایانه صورت می‌‌گیرد، هرچند افراد نیز باید مراحل الگوریتمی را رعایت کنند.

All-Time-High /ATH‏ (‏بیشترین مقدار ثبت شده، همیشه بالا):
به بالاترین مقدار ثبت شده از نظر قیمت یا ارزش بازار ارز دیجیتال طی عمر خود می‌گویند.

All-Time-Low /ATL‏ (‏کمترین مقدار ثبت شده، همیشه پایین):
به کمترین مقدار ثبت شده از نظر قیمت یا ارزش بازار ارز دیجیتال طی عمر خود می‌گویند.

Altcoin‏ (‏آلتکوین، سکه جایگزین):
آز آنجایی که بیت کوین اولین ارز دیجیتال است، به سایر کوین ها آلتکوین یا کوین جایگزین می‌گویند.

AML(مبارزه با پولشویی):
مبارزه با پولشویی به مجموعه ای از پروسه ها، قوانین و مقرراتی که برای توقف تزریق پول حاصل از کارهای غیر قانونی طراحی شده اندگفته میشود. بااین وجود که قوانین ضد پولشویی تعداد محدودی از تراکنش ها و رفتارهای غیر قانونی را در می گیرند، پیامدهای آن گسترده هستند.

Anarcho-capitalism‏ (‏آنارکو کاپیتالیسم یا آنارشیسم بازار یا سرمایه داری آناراکو):
فلسفه سیاسی و مکتب فکری که به حذف دولت های متمرکز به منظور خود مالکیتی، تملک خصوصی و بازار آزاد معتقد است. بسیاری از پذیرندگان اولیه بیت کوین از اعضای آنارکو کاپیتالیسم بوده و معتقد بودند که این مکتب، قدرت و کنترل را به عموم مردم باز خواهد گرداند.

Anti-Money Laundering‏ (‏ضد پولشویی):
مجموعه قوانین بین المللی که برای حذف سازمان های مجرمانه یا کسانی ایجاد شده است که از طریق ارز دیجیتال اقدام به پولشویی می‌کنند.

API‏ (‏رابط برنامه نویسی نرم افزار):
Application Programming Interface رابط برنامه نویسی یا مجموعه ای از امور رایج، پروتکل ها و ابزار برای ایجاد نرم افزار ها می باشد. API ها نحوه تعامل اجزای نرم افزار را تعیین می کنند. برای مثال مشخص می کنند که از چه اطلاعاتی استفاده شود و چه اقداماتی صورت گیرد.

Arbitrage‏ (‏آربیتراژ):
به خرید کوین از صرافی که قیمت این ارز در آن بسیار پایین است و فروش آنها در صرافی که قیمت کوین در آن نسبتا بالاتر است آربیتراژ می‌گویند. آربیتراژ در واقع سود بردن از اختلاف قیمت یک کالا در دو یا بیش از دو بازار یا صرافی است. معامله کنندگان آربیتراژ در هر دو بازار حضور دارند تا در یک بازار، کالای مورد نظر را بخرند و آن را در بازار دیگر بفروشند تا سود کسب کنند.

Ashdraked‏ (‏باخت تمام دارایی):
شرایطی که تمام پول خود را از دست می‌دهید، مخصوصا هنگامی که با فروش استقراضی بیت کوین این امر صورت می‌گیرد.

ASIC‏ (‏اسیک):
مخفف عبارت “مدار مجتمع با کاربردهای خاص” است. اسیک یکی از تجهیزات ماینینگ است که برای استخراج یک ارز دیجیتال مشخص استفاده می‌شود. اسیک ها که اغلب با کارت های گرافیک مقایسه می‌شوند به طور خاص برای اهداف ماینینگ، ساخته و خریداری می‌شوند و  کارآیی و صرفه جویی در مصرف انرژی چشمگیری ارائه می‌دهند.

Ask Price (درخواست قیمت):
پایین ترین قیمتی که یک فروشنده مایل است برای فروش آن دارایی دریافت کند.

Asset‏ (‏است یا دارایی):
دارایی. کلیه اموال و کالاهایی که دارای ارزش پولی باشند.

Astroturfing‏ (‏استروترفینگ):
اقدامی فریبکارانه که اسپانسر پنهان است و شرایط را طوری ایجاد می‌کند که به نظر می‌رسد پیام بازاریابی یا تبلیغاتی مورد نظر از جانب جامعه ارز دیجیتال فرستاده می‌شود و پشتیبانی و حمایت آن ها را دارد، اما اینطور نیست.

Atomic Swap‏ (‏مبادلات اتمی):
روشی که به کاربران امکان می‌دهد تا به طور مستقیم یک نوع ارز دیجیتال را به به ارز دیجیتال دیگر در بلاک چین متفاوت یا حتی خارج از زنجیره تبادل کنند، بدون آنکه واسطه متمرکزی نظیر صرافی نقشی در این اقدام داشته باشد.

51% Attack‏ (‏حمله ۵۱ درصدی):
اگر بیش از نیمی از توان رایانه یا هش ریت ماینینگ شبکه توسط یک فرد یا یک گروه اداره شود، حمله 51 درصدی در حال انجام است. این موضوع بدان معناست که هویت یا نهاد موردنظر، کنترل کامل شبکه را در دست دارد و میتواند با کنترل عملیات ماینینگ، متوقف کردن یا تغییر دادن تراکنش ها و دوبار خرج کردن کوین ها بر ارز دیجیتال تاثیر منفی بگذارد.

Attestation Ledger‏ (‏دفترکل اعتباردهی):
دفتر کل امور محاسبات روزانه ای است که برای ارائه و جمع آوری مدارک تراکنش ها طراحی شده است. معمولا از دفترکل اعتباردهی برای تایید و اعتباردهی تراکنش های مالی انجام شده یا اثبات هویت تراکنش یا محصولات استفاده می‌شود.

B

Bag‏ (‏بگ):
مقدار بسیار زیاد از یک ارز دیجیتال را بگ می‌گویند. تعداد این ارزهای دیجیتال بستگی به تعریف خود شخص دارنده بگ دارد.

Bagholder‏ (‏دارنده بگ، نگهدارنده کیف):
فردی که دارای تعداد بسیار زیاد یا بگ های یک ارز دیجیتال است. هنگامی که قیمت ارز دیجیتال مورد نظر در حال کاهش است، از این اصطلاح برای این افراد استفاده می‌شود.

Balance‏ (‏تراز حساب):
میزان بدهی باقیمانده در حساب سپرده.

Bear‏ (‏خرس):
فردی که درباره قیمت ها بدبین است و انتظار دارد که قیمت ها کاهش یابند. هم چنین به این افراد، خرس بازار و قیمت نیز می‌گویند.

Bear Market‏ (‏بازار خرسی):
وضعیتی که طی آن روند بازار نزولی شده است.

Bear Trap‏ (‏تله خرس):
روشی که توسط گروهی از معامله کنندگان یا همان تریدرها اجرا می‌شود و هدف آن، دستکاری قیمت ارز دیجیتال است. تله خرس با فروش مقدار بسیار زیادی از یک ارز دیجیتال به طور همزمان انجام می‌شود. این امر بازار را فریب می‌دهد و پس از آن کاربران فکر می‌کنند که کاهش قیمت اتفاق خواهد افتاد. در واکنش به این موضوع، سایر معامله کنندگان دارایی های خود را می‌فروشند و باعث می‌شوند کاهش قیمت ادامه یابد. کسانی که این تله را کار گذاشته اند سپس آن را آزاد می‌کنند و دارایی های خود را مجددا با قیمت کمتر خریداری می‌کنند. قیمت ارز دیجیتال دوباره افزایش می‌یابد و باعث می‌شود که این افراد سود کسب کنند.

BFA/Brute Force Attack‏ (‏حمله جستجوی فراگیر):
حمله جستجوی فراگیر که به BFA معروف است یکی از روش های آزمون و خطا است که در آن، نرم افزارهای خودکار، تعداد بسیار زیادی از کامات عبور یا رمز را تولید و امتحان می‌کنند تا کد یا کلید را به دست آورند.

BIP /Bitcoin Improvement Proposal‏ (‏پروپوزال بهبود بیت کوین):
سند فنی که به جامعه بیت کوین اطلاعات ارائه می‌دهد و ویژگی های پیشنهادی جدید، فرآیندها یا شرایطی که بر بیت کوین تاثیرگذار می‌باشند را شرح می‌دهد.
تغییرات پیشنهادی برای پروتکل به عنوان BIP ثبت میشود. نویسنده BIP مسئول بازخوردها یا اجماع های مرتبط با پروپوزال خود است.

Bitcoin ATM (اِی تی اِم بیت کوین):
به دستگاه های خودپرداز بیت کوین BTM یا “بی تی اِم” گفته می شود.

BitLicense‏ (‏بیت لایسنس):
از زمان تاسیس بیت لایسنس در سال 2015 توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک تا امروز، برای بحث و قانونگذاری های مختلف درخصوص کسب و کارهای مرتبط با ارز دیجیتال بوده است.

Bits‏ (‏بیت):
واحد جزیی و اعشاری بیت کوین است. یک‌ میلیون بیت در یک بیت کوین وجود دارد.

Black Swan (قوی سیاه):
یک واقعه غیرقابل پیش بینی و فراتر از آن چیزی است که معمولاً از یک وضعیت انتظار می رود و پیامدهای بالقوه وخیمی دارد. این رویداد خیلی به ندرت اتفاق می افتد و با تاثیر شدید و مقاومت گسترده ای که از نظر ظاهری کاملاً آشکار است، تشخیص داده می شود.

Block‏ (‏بلاک):
مجموعه یا نگهدارنده تراکنش های انجام شده در هر مقطع زمانی در بلاک چین است.

Blockchain (زنجیره بلوک):

بلاکچین شامل لیستی از سوابق بلوک ها است. در شبکه بلاکچین به طور مستمر بلوک های جدید در حال ایجاد است و کلیه بلوک ها با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری به یکدیگر مرتبطو ایمن میشوند.

Block Explorer‏ (‏مرورگر بلاک):
ابزاری آنلاین برای مشاهده تمام تراکنش های صورت گرفته در بلاک چین، هش ریت شبکه، رشد تراکنش ها و سایر اطلاعات مفید است.

Block Height‏ (‏ارتفاع بلاک):
تعداد بلاک های موجود در بلاک چین قبل از بلاک مورد نظر یا به عبارت دیگر، تعداد کل بلاک های زنجیره تاکنون است.

Block Reward‏ (‏جایزه بلاک):
مشوقی برای ماینر که طی ماینینگ، به طور موفقیت آمیز هش معتبر را محاسبه می‌کند. ماینر با ایجاد امنیت و پویایی در زنجیره، با مشوق های مختلف جایزه دریافت می‌کند. با این امر، اطمینان حاصل می‌شود که ماینرها با انجام اقدامات قانونی به فعالیت خود در جهت منافع بلاک چین ادامه می‌دهند.

Blockchain‏ (‏بلاک چین):
بلاک چین، مجموعه ای از بلاک های در حال رشد می‌باشد که با روش های رمزنگاری شده ایمن شده است. این بلاک ها به طور زنجیره ای به هم متصل می باشند.

Bollinger Band‏ (‏باند بولینگر):
نام یک ابزار تحلیل تکنیال است که توسط بولینگر توسعه یافته است تا به شناخت سیستماتیک و نظام مند الگوی تغییر قیمت کمک کند. باند بولینگر نموداری است که دو انحراف معیار را از میانیگن متحرک ساده یا در بعضی موارد از میانگین متحرک نمایی جدا می‌کند.

Bots‏ (‏ربات):
نرم افزارهای معاملاتی اتوماتیک و خودکار که بر اساس الگوریتم از پیش تعیین شده سفارشات خرید و فروش و معاملات را با سرعت زیاد انجام می‌دهند.

Broker‏ (‏کارگزار یا بروکر):
کار شرکت کارگزاری یا بروکر این است که نرخ های بازار را به مشتریان خود ارائه نموده و دستورات معاملاتی مشتریان را اجرا کند. یعنی وقتی که یک مشتری دستور معاملاتی (خرید و فروش) خود را به صورت آنلاین به کارگزار ارائه می کند، کارگزار از محل سپرده ای که مشتری در حساب خود دارد، اقدام به اجرای دستور مشتری مبنی بر خرید یا فروش می کند.
 

Brute Force Attack (حملات اجباری بی رحمانه):
BFA یک روش حمله قدیمی است که در آن نرم افزار خودکار تعداد زیادی از ترکیبات احتمالی را برای حدس اطلاعات ورود و یا کلیدهای رمزگذاری شده آزمایش می کند. این روش برای هکرها محبوب است.

BTM/BITCOIN ATM (دستگاه ATM بیت کوین):
دستگاهی که از آن می توانید بیت کوین برداشت کنید و به آن BTM نیز می گویند.

Bubble‏(حباب):
شرایطی است که حاضرین در بازار، قیمت را بیشتر از ارزش واقعی دارایی مورد نظر افزایش می‌دهند که معمولا پس از آن، افت شدید و سریع قیمت ها به وقوع می‌پیوندد.

Bug Bounty‏ (‏جایزه یافتن باگ، پاداش باگ):
جایزه ای که برای یافتن آسیب پذیری و مشکلات در کد رایانه ای ارائه می‌شود. این جایزه اغلب توسط شرکت های ارز دیجیتال نظیر شرکت های مرتبط با پروتکل ها، صرافی ها و کیف پول ها ارائه می‌شود تا آسیب پذیری های بالقوه امنیتی یا باگ ها مشخص شوند.

Bull‏ (‏گاو):
فردی که مطمئن و خوش بین است که قیمت ها افزایش خواهند یافت. به این فرد هم چنین در رابطه با بازار یا قیمت ها خوش بین نیز می‌گویند.

Bull Market‏ (‏بازار گاوی):
وضعیتی که طی آن روند بازار صعودی شده است.

Bull Trap‏ (‏تله گاو):
سیگنال و نشانه کاذب بازار که روند نزولی دارایی به شکل روند صعودی نمایش داده می‌شود اما در واقع عملی نیست و باعث می‌شود گاوها پول خود را پس از خرید استقراضی از دست بدهند.

Burned‏ (‏سوزاندن):
از این اصطلاح هنگامی استفاده می‌شود که کوین یا توکن به طور دائم غیر قابل استفاده یا خرج کردن شده باشد.

Buy The Dip/ BTFD/ BTD‏ (‏خرید هنگام افت قیمت، خرید غوطه وری):
خرید به هنگام افت قیمت که به اختصار با BTD/BTFDنشان داده می شود، پیشنهاد مشتاقانه حامیان ارز دیجیتال برای خرید زمانی که قیمت افت پیدا کرده است.

Buy Wall‏ (‏دیوار خرید):
شرایطی که سفارش خرید با حد زیاد انجام شده است. این شرایط هنگامی به وجود می‌آید که ارز دیجیتال به قیمت مشخصی برسد. این اصطلاح گاهی اوقات توسط معامله کنندگان یا همان تریدرها استفاده می‌شود تا تاثیر مشخصی در بازار ایجاد شود و از کاهش قیمت ارز دیجیتال جلوگیری شود، زیرا با این کار، تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد.

Burned (سوزانده شده):

زمانیکه یک سکه یا توکنی که قبلا ساخته شده، برای همیشه غیر قابل هزینه یا غیر قابل استفاده شود، به اصطلاح “سوزانده شده” گفته می شود.

Byzantine Fault Tolerance‏ (‏تحمل خطای بیزانس):
مشخصه ای از سیستم های رایانش توزیع شده مقاوم در برابر اشتباه است‌. در صورتی که اعضا نتوانند اطلاعات صحیح ارسال کنند، دستیابی به اجماع از طریق مکانیزم مشخصی حاصل می‌شود. برای مثال بیت کوین از این شیوه بهره می‌برد و از سیستم گواه اثبات کار استفاده می‌کند تا در بلاک چین به اجماع دست یابد.

Byzantine Generals’ Problem‏ (‏مشکل عمومی بیزانس):
شرایطی که ارتباط مورد نیاز اجماع در خصوص یک استراتژی بین اعضای گروه قابل اعتماد یا تایید نباشد. مثالی از این مشکل آن است که گروهی باید تصمیم بگیرند که حمله کنند یا عقب نشینی انجام دهند در غیر این صورت شرایط بدتر خواهد شد. بعضی از مدیران ممکن است فریبکاری کنند، رای اشتباه بدهند و یا ممکن است پیام‌رسان، رای اشتباه ارسال کند. در این شرایط، باید اجماع صورت بگیرد.

C

Candlesticks‏ (‏کندل استیک):
کندل استیک یک روش گرافیکی و تصویری است که برای نمایش تغییر قیمت در طول زمان استفاده می‌شود. هر کندل دارای ۴ نقطه اطلاعاتی است. نوسانات قیمت را بهتر پوشش می دهد. از کندل ها برای شناسایی قیمت بازار و شتاب قیمتی در بازار های مالی استفاده می کنند.

Cascading Liquidation(لیکوئید شدن متوالی):
به لیکوئید شدن در ترید ارزهای دیجیتال گفته میشود. میتواند موجب از دست دادن کل سرمایه شود. درک لیکویید شدن به شما این امکان را میدهد که نقاط افول را هنگام خرید و فروش یک رمزارز تشخیص دهید. میتوانید از اینکه ضرر بیش از حدی را متحمل نمی شوید اطمینان حاصل کنید.

Cash‏ (‏پول نقد):
پول نقد شکل فیزیکی ارز نظیر اسکناس و سکه است.

Central Ledger‏ (‏دفترکل مرکزی):
دفترکل تحت اختیار آژانس یا سازمان متمرکز نظیر بانک است که تمام تراکنش های مالی را ثبت می‌کند.

Centralized‏ (‏متمرکز):
ساختار سازمانی که در آن، تعداد کمی از نودها، کل شبکه را کنترل می‌کنند.

Central Processing Unit (واحد پردازش مرکزی):
در علوم کامپیوتر به “واحد پردازش مرکزی” به اختصار CPU گفته میشود. وظیفه این واحد پردازش اطلاعات است و عملکردی شبیه مغز انسان دارد. مبنای سنجش سرعت “سی پی یو” گیگا هرتز است.

CFD‏ (‏قرارداد برای تفاوت):
مخفف Contract For Difference به معنای قرارداد یا تفاهم‌نامه‌ای است که طرفین به موجب آن حق دریافت یا پرداخت مابه التفاوت بین قیمت ابتدایی و پایانی یک معامله یا خرید و فروش یک کالای خاص را به یکدیگر واگذار می‌نمایند.

Chain Split‏ (‏جداسازی زنجیره):
اصطلاح دیگری برای فورک است.

Change‏ (‏بقیه پول):
تراکنش های بیت کوین از ورودی ها و خروجی ها در سیستمی به اسم تراکنش خروجی خرج نشده رخ میدهند.

Chargeback‏ (‏هزینه، بازپرداخت):
تقاضای ارائه دهنده کارت اعتباری برای خرده فروش است تا از کلاهبرداری نبودن یا تراکنش نامناسب اطمینان حاصل شود و پس از تایید به منظور پرداخت یا انتقال پول دریافت می‌گردد. به عبارتی زمانیکه مشتری کالایی را بازگرداند و یا در مورد قیمت معامله تجدید نظر کند و یا موضوع کلاهبرداری باشد، مبلغی از طرف فروشنده یا بانک به کارت بانکی یا کارت اعتباری مشتری بازگردانده میشود. به این اقدام “شارژ بک” گفته میشود.

Chain (تقسیم زنجیره ای):
“تقسیم زنجیره ای” هم مفهوم فورک است و زمانی استفاده میشود که توسعه دهندگان در مورد چگونگی ایجاد بلوک با هم اختلاف نظر داشته باشند و از هم دیگر جدا شوند.

Cipher‏ (‏سایفر یا رمزگذاری):
به الگوریتم رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات گفته می‌شود.

Circulating Supply‏ (‏موجودی یا سرمایه در گردش):
بهترین تخمین از تعداد کوین هایی است که در بازار در گردش هستند و در دست عموم می‌باشد.

Client‏ (‏کلاینت):
نرم افزاری که می‌تواند در رایانه به تراکنش های بلاک چین دسترسی داشته و آن را پردازش کند. کاربرد رایج کلاینت در کیف پول نرم افزاری ارز دیجیتال است.

Close‏ (‏قیمت نهایی):
به بسته شدن قیمت یک ارز یا قیمت نهایی آن در یک ایم فریم اشاره دارد و مشابه اصطلاح مورد استفاده در بورس می‌باشد.

Cloud Mining‏ (‏استخراج ابری):
استخراج با استفاده از توان پردازشی از راه دور است و به وسیله شرکت های تجهیزات عملیاتی در بعضی از کشورها نظیر ایسلند اجاره داده می‌شود که هزینه مصرف برق و دمای محیط کم است. اصطلاح مورد استفاده دیگر برای ماینینگ ابری، قرارداد ماینینگ است.

Co-Signer‏ (‏یکی از امضا کنندگان):
فرد یا نهادی که کنترل و دسترسی نسبی به کیف پول ارز دیجیتال را دارد.

Coin‏ (‏کوین):
کوین، ارز دیجیتالی یا رمزنگاری شده است که می‌تواند به طور مستقل عمل کند.

Coinbase‏ (‏کوین بیس):
کوین بیس ابتدا در سیستم بیت کوین طراحی شد و تراکنش اجباری در بلاک است. خروجی آن به همان جایی هدایت می‌شود که جایزه ماینینگ می‌رود. در سیستم بیت کوین، کوین بیس دارای ورودی به اندازه ۱۰۰ بایت است و می‌توان پیام به آن ضمیمه کرد یا برای نانس های اضافی از آن استفاده کرد.

Cold Storage‏ (‏ذخیره سازی سرد یا آفلاین):
کیف پول آفلاین ارزهای دیجیتال معمولا شامل کیف پول های سخت افزاری بدون تصدی، USB ها، رایانه های آفلاین یا کیف پول های کاغذی است.

Cold Wallet‏ (‏کیف پول سرد):
کیف پول ارز دیجیتال که در ذخیره سازی سرد است و به اینترنت متصل نیست.

Confirmations‏ (‏تاییدیه ها):
تراکنش فقط هنگامی تایید می‌شود که در یکی از بلاک های بلاک چین وارد شود. در این حالت تاییدیه صورت می‌گیرد. هر بلاک اضافی، به تاییدیه دیگری نیاز دارد. معاملات و مبادلات مختلف به تعداد متفاوتی از تاییدیه نیاز دارند تا تراکنش ارز دیجیتال را انجام شده در نظر گرفت.

Consensus‏ (‏اجماع یا توافق):
هنگامی که تمام شرکت کنندگان شبکه در خصوص سفارش و محتویات بلاک ها و تراکنش های موجود در بلاک ها توافق داشته باشند، اجماع صورت می‌گیرد.

Consortium Blockchain‏ (‏بلاک چین کنسرسیوم):
بلاک چین خصوصی که در آن، یک کنسرسیوم اطلاعات را بدون دسترس عموم به اشتراک می‌گذارد، در حالی که متکی به ویژگی های شفاف و تغییر ناپذیر بلاک چین است.

Correction‏ (‏اصلاحیه):
اصلاحیه نوسان ۱۰ درصدی و معمولا منفی در قیمت ارز دیجیتال یا بازار است تا قیمت بیشتر یا کمتر از ارزش ارز دیجیتال را تنظیم کند.

Co-Signer (امضای مشترک):
عبارتست از شخص یا نهادی که بیش از یک کیف پول ارز دیجیتال را کنترل کرده و دردسترس دارد.

CPU/ Central Processing Unit‏ (‏واحد پردازش مرکزی):
واحد پردازش مرکزی که به آن CPU نیز می گویند به عنوان مغز رایانه قلمداد می‌شود و عملیات مختلف در حال اجرا در رایانه را هماهنگ می‌کند. سرعت کلاک CPU بر حسب گیگاهرتز یا GHz اندازه گیری می‌شود.

Cryptoasset (دارایی های رمزنگاری شده):
عبارتست از دارایی هایی که به صورت دیجیتالی نمایش داده میشوند و از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) استفاده می کنند و می توانند به صورت الکترونیکی منتقل، ذخیره و یا معامله شوند.

Cryptocurrency‏ (‏ارز دیجیتال):
واسطه دیجیتالی معاملات است که از رمزنگاری قوی بهره می‌برد تا تراکنش های مالی را ایمن کند، ایجاد واحد‌های اضافی را کنترل و انتقال دارایی را تایید کند.

Cryptographic Hash Function‏ (‏تابع هش رمزنگاری):
هش های رمزنگاری، از ورودی های تراکنش دارای اندازه های مختلف، مقادیر هش منحصربه‌فرد و با اندازه ثابت تولید می‌کند. الگوریتم SHQ-256مثالی از توابع هش رمزنگاری شده می‌باشد.

Cryptography‏ (‏رمزنگاری):
یکی از حوزه های مطالعاتی است و برای ایمن سازی اطلاعات و جلوگیری از خوانش اطلاعات توسط شخص ثالث می‌باشد.
Cryptographic Hash Function (عملکرد هش های رمزنگاری شده):
این نوع عملکرد به این صورت است که از هر مقدار ورودی با اندازه های متغیر، خروجی با اندازه ثابت و منحصر به فرد تولید می کنند. مثلا الگوریتم SHA-256 یک نمونه از یک تابع هش رمزنگاری است.
Crypto-jacking‏ (‏کریپتو ربایی):
استفاده بدون اجازه از رایانه فرد دیگر برای استخراج ارز دیجیتال است.

Custodial‏ (‏تصدی):
معمولا به ذخیره سازی کلیدها اشاره دارد. در خصوص کیف پول ها یا صرافی ها، تجهیزات تصدی به تجهیزاتی گفته می‌شود که کلیدهای خصوصی توسط ارائه دهندگان سرویس ها نگهداری می‌شود و حساب کاربری ارائه می‌دهند.

Cypherpunk‏ (‏سایفرپانک):
فرد فعالی که برای پذیرش گسترده ارز دیجیتال تلاش می‌کند و از راهکارهای رمزنگاری قوی و فناوری‌های بهبود حریم خصوصی برای پیشرفت های سیاسی و اجتماعی استفاده می‌کند.

D

DAG‏ (‏گراف جهت دار غیرمدور):
ساختاری است که در یک جهت ایجاد می‌شود و از اینرو هرگز تکرار نخواهد شد.

DAICO‏ (‏عرضه اولیه مستقل و غیرمتمرکز کوین):
یک مدل جذب سرمایه ی بهبود یافته برای ICO ها است که شامل جنبه های خاصی از DAOاست.
به عبارتی روشی برای جذب سرمایه از طریق ICO است. این مدل به منظور پیشگیری از کلاهبرداری ICO توسط ویتالیک پیشنهاد شد.

DAO‏ (‏سازمان های مستقل غیرمتمرکز):
سازمانی که با قوانین موجود در قراردادهای هوشمند اداره می‌شود.

dApps‏ (‏برنامه غیرمتمرکز):
نوعی از برنامه ها می‌باشد که بر بستر شبکه غیرمتمرکز اجرا می‌شود و از به کارگیری سیستم مرکزی اجتناب می‌کند. اپلیکیشن هایی هستند که روی بلاک چین توسعه داده می شوند. می توانند کاربردهای زیادی در فین تک و بسیاری از صنایع دیگر داشته باشند.

Dark Web‏ (‏دارک وب):
بخشی از محتوای اینترنتی موجود در دارک نت ها که توسط موتورهای جستجوگر بررسی نمی‌شود و تنها با نرم افزارها، تنظیمات یا مجوزهای خاصی قابل دسترسی است.

Date of Launch‏ (‏تاریخ عرضه):
اصطلاحی است که برای زمان به فروش رساندن توکن های ICO به کار می‌رود.

DDoS‏ (‏حمله محروم سازی از سرویس):
یکی از حمله های سایبری که در آن، حمله کننده به دنبال این است تا با ارسال درخواست های بسیار زیاد، بار بیش از حد بر روی سیستم اعمال کند و در نتیجه ماشین یا منبع شبکه از دسترس خارج شود، در خدمات میزبان متصل به اینترنت خلل ایجاد کند و به درخواست های معتبر رسیدگی نشود.

Dead Cat Bounce‏ (‏جهش گربه مرده):
به بازیابی موقت قیمت ها پس از کاهش شدید گفته می‌شود.

Decentralized‏ (‏غیرمتمرکز):
غیرمتمرکزسازی به ویژگی سیستمی اشاره می‌کند که در آن، نودها یا عاملان موجود به صورت توزیع شده فعالیت می‌کنند تا به هدف کلی دست یابند.

(DApps)Decentralized Applications (برنامه غیرمتمرکز):
عبارتست از یک نوع برنامه کاربردی که به جای یک کامپیوتر واحد بر روی شبکه بلاکچین و یا P2P اجرا میشود و در اختیار یک واحد متمرکز نیست.

Decentralized Autnomous Initial Coin Offerings (عرضه سکه های اولیه مستقل غیرمتمرکز):
عبارتست از روشی برای بودجه پروژه های غیرمتمرکز. این ترکیب باعث میشود کنترل و شفافبت بیشتری در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد و ریسک مدیریت ضعیف و یا کلاهبرداری ها در ICO کاهش یابد.

Decentralized Autonomous Organizations (DAO)(سازمان های مستقل غیرمتمرکز):
این سازمان ها هستند که از طریق قوانین رمزگذاری شده در قراردادهای هوشمند اداره میشود. سازمان های DAO توسط اعضای آن سازمان کنترل میشود و تحت تاثیر دولت نیست. سوابق معاملات مالی و قوانین بر روی بلاکچین نگهداری میشود.

Decentralized Exchange(DEX) (صرافی غیرمتمرکز):
یک بستر معاملاتی است که به کاربران امکان خرید و فروش ارزدیجیتال را بدون دخالت واسطه مرکزی میدهد. در صرافی های غیرمتمرکز فرآیندها به صورت خودکار و هوشمند و مستقیما بین کاربران (همتا به همتا) به صورت سریع و ارزان انجام میشود.
Decryption‏ (‏رمزگشایی):
فرآیند انتقال اطلاعاتی که با گذر از فرآیند رمزگذاری، غیرقابل خواندن شده اند به اطلاعاتی که شکل رمزگشایی شده دارند.

(DeFi) Decentralized Finance (تامین مالی غیر متمرکز):
یک نرم افزار مالی است که روی شبکه بلاکچین ساخته شده است.هدف آن ارائه خدمات مالی سنتی (مثل تجارت، وام، سرمایه گذاری و…) به همگان است. این خدمات براساس پروتکل ها و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) که در اتریوم ساخته شده است ارائه میشود. قلب تپنده دیفای ها “اپلیکیشن های غیر متمرکز” هستند.

Deflation‏ (‏رکود، تورم منفی):
به کاهش سطح عمومی قیمت در اقتصاد می‌گویند. هم چنین، رکود می‌تواند به سیاست رکودی پولی نظیر بیت کوین اشاره کند که دارای موجودی ثابت کوین ها می‌باشد.
تورم منفی در ارزهای دیجیتال به سوزاندن درصدی از سکه و یا توکن هایی که در حال ایجاد هستند و یا نگهداری شده اند اشاره دارد.

Deposit‏ (‏سپرده):
نوعی امانت در قالب قراردادی است که در آن شخصی مال خود را نزد دیگری می‌سپارد تا او به طور رایگان از آن نگهداری کند.

Delegated Proof-of-Stake(نمایندگی اثبات سهام):
DPOS نوعی از الگوریتم اجماع در ارزهای دیجیتال است. این الگوریتم شبیه الگوریتم POSاست با این تفاوت که در الگوریتم DPOS کاربران با سهام خود به نمایندگان(و یا شاهدان) تولید کننده بلوک رأی میدهند و نماینده معتبری که بیشترین رأی را کسب کند حق تایید معاملات را دارد. این نمایندگان پس از تایید تراکنش ها، پاداش می گیرند.اگر این نمایندگان اقدام مخربی را در شبکه انجام دهند به راحتی توسط کاربران حذف میشوند و حذف نمایندگان میتواند شهرت و درآمد آنها را ازبین ببرد و این یک عامل بازدارنده است.
ویژگی مثبت دیگر این الگوریتم احتمال کمتر در مقابل حملات %51 نسبت به POSاست.

Depth Chart‏ (‏نمودار عمق):
نمودار عمق بازار به زبان ساده میتواند میزان عرضه و تقاضای موجود در بازار را در قیمت های مختلف به ما نشان دهد. به عبارت دیگر عمق بازارعبارت است از: مقدار سفارش های ثبت شده برای خرید یا فروش یک دارایی در قیمت های مختلف.
Derivative‏ (‏اوراق مشتقه):
قراردادی است که ارزش خود را از عملکرد دارایی، شاخص یا نرخ بهره مورد نظر به دست می‌آورد.

Derivatives Market‏ (‏بازار اوراق مشتقه):
بازار عمومی برای ابزار و اوراق مشتقه نظیر آپشن

Deterministic Wallet‏ (‏کیف پول قطعی):
نوعی کیف پول است که کلیدها را از سید Seed به دست می آورد. قابل به ذکر است تا زمانی که این سید را داشته باشید، می‌توانید از کیف پول نسخه پشتیبان تهیه یا آن را بازیابی کنید.

DEX‏ (‏صرافی غیرمتمرکز):
صرافی همتا به همتا که به کاربران امکان می‌دهد تا ارزهای دیجیتال و سایر دارایی ها را بدون دخالت واسطه، خرید و فروش کنند.

Difficulty‏ (‏سختی):
سنجش نسبی از این موضوع است که یافتن بلاک جدید تا چه میزان سخت است. در مورد بیت کوین، سختی به صورت دوره‌ای و بر اساس توان هشینگ به کار گرفته شده توسط ماینرها تنظیم می‌شود.

Digital Commodity‏ (‏کالای دیجیتال):
دارایی غیر ملموسی که به صورت الکترونیکی انتقال می‌یابد و ارزش مشخصی دارد.

Digital Currency‏ (‏ارز دیجیتال):
ارز دیجیتال که به آن پول دیجیتال نیز می‌گویند نوعی ارز است که فقط به شکل دیجیتالی در دسترس می‌باشد و تراکنش های آنی و انتقال مالکیت بین المللی را امکان پذیر می‌سازد.

Digital Identity‏ (‏هویت دیجیتال):
معرف و ذخیره اطلاعات شخصی نظیر اسم، آدرس، شماره امنیت اجتماعی و سایر موارد به صورت دیجیتال است. هویت دیجیتال در بلاک چین می‌تواند غیرمتمرکز باشد و برای تایید هویت به صورت ایمن مورد استفاده قرار گیرد.

Digital Signature‏ (‏امضای دیجیتال):
کد دیجیتالی تولید شده توسط کلید رمزگذاری است که به سند انتقالی، ضمیمه شده است تا محتوای سند و هویت فرستنده را تایید کند.

Directed acyclic Graph(گراف جهت دار غیر مدور):
به گراف یا نموداری گفته میشود که هیچ مسیر جهت داری که ایتدا و انتهای آن یکی باشدف در آن وجود ندارد. یعنی به عقب برنمیگردد و هرگز هم تکرار نمیشود.
ازاین گراف برای ساده و روان کردن برخی از الگوریتم ها استفاده میشود. از DAG به عنوان رقیب بلاکچین یا بلاکچین آینده نام برده میشود.

Dildo(دیلدو):
یک اصطلاح است که به معنای کندل یا شمع های طولانی سبز یا قرمز است که در نمودار قیمت ارزهای دیجیتال نمایش داده میشود.

Distributed Consensus‏ (‏اجماع توزیع شده):
توافق جمعی توسط رایانه های مختلف در شبکه است که شبکه را قادر می‌سازد تا به صورت غیرمتمرکز و بدون مسئول مرکزی و اصلی کار کند.

Distributed Denial of Service Attack (حمله توزیع انکار سرویس):
نوعی از روش تخریبی است که در آن برای دسترسی کاربران مجاز به سایت یا شبکه اختلال ایجاد میشود. این کار از طریق ارسال حجم زیادی از ترافیک و بارگذاری بیش از حد سیستم با درخواست های مخرب انجام میشود.

Distributed Ledger‏ (‏دفترکل توزیع شده):
دفترکلی است که در آن، اطلاعات در سراسر شبکه ای از نودهای غیرمتمرکز ذخیره می‌شود. دفترکل توزیع شده لزوما شامل ارز دیجیتال نمی‌باشد و به دو صورت خصوصی و دارای مجوز تقسیم می‌شود.

(DLT)Distributed Ledger Technology (تکنولوژی دفتر کل توزیع شده):
به فناوری گفته میشود که کاربران شبکه امکان ضبط، هماهنگی و یا اشتراک گذاری اطلاعات و یا معاملات را رد شبکه ها و یا مکان های مختلف داشته باشند.

Distributed Network‏ (‏شبکه توزیع شده):
نوعی شبکه است که توان پردازشی و اطلاعات آن بدون وجود مسئول متمرکز بین نودها پخش شده است.

DLT‏ (‏فناوری دفترکل توزیع شده):
فناوری موجود در دفترکل توزیع شده می‌باشد. این اصطلاح اغلب اوقات در بافت شرکتی مورد بحث قرار می‌گیرد.

Dolphin‏ (‏دلفین):
فردی که مقدار متوسطی ارز دیجیتال دارد. این شخص هنوز نهنگ نشده است اما از ماهی یا ریز ماهی بودن ارتقا یافته است.

Dominance‏ (‏سلطه):
به آن، سلطه بیت کوین نیز می‌گویند و شاخصی است که ارزش بازار بیت کوین را با ارزش بازار مجموع ارزهای دیجیتال دیگر مقایسه می‌کند.

Double Spending‏ (‏دوبار خرج کردن):
شرایطی که مجموع پول موجود به طور غیرقانونی بیش از یک بار خرج می‌شود.

Double Spending(هزینه دوبرابر):
یک نقص احتمالی در سیستم نقدی دیجیتالی است که امکان دارد یک سکه یا توکن به صورت همزمان برای دو گیرنده (بیش از یک نفر) هزینه شود.
مثلاً در بیت کوین اگر یک کاربر %51 قدرت هش شبکه را در اختیار داشته باشد آنگاه آن فرد میتواند تراکنش های غیرمعتبر را تایید کند و هزینه دوبرابر اتفاق بیفتد.

dPOS‏ (‏گواه اثبات سهام وکالت داده شده):
مکانیزم اجماعی که در آن کاربران می‌توانند رای دهند تا تولید بلاک ها بر بستر بلاک چین به نود خاصی محول شود. رای ها نیز بر اساس سهم هر کاربر می‌باشد. هدف این مکانیزم برای افزایش کارایی و محافظت از محیط زیست پروتکل های اجماع بلاک چین است.

Dump‏ (‏دامپ):
فروش یکجای تمام کوین ها

Dumping‏ (‏دامپ کردن):
فروش یکجای کوین ها توسط افراد حاضر در بازار که روند نزولی قیمت را به دنبال دارد.

Dust Transactions‏ (‏تراکنش های داست):
خرده تراکنش هایی که باعث کند شدن شبکه می‌شود و معمولا از عمد توسط افرادی ایجاد می‌شود که به دنبال اختلال در شبکه می‌باشند.

Dusting Attack (حمله گرد و غبار):
زمانی اتفاق میافتد که مقدار کمی ارزدیجیتال به کیف پول های کاربران تصادفی ارسال میشود تا آدرس های متعدد را به یک نفر واحد متصل کنند. سپس مهاجمان معاملات بعدی این مقدار ارز را تجزیه و تحلیل میکند تا مشخص شود که کدام آدرس مربوط به کدام کیف پول است.
درصورت مشخص شدن این موضوع، مهاجمان از طریق فیشینگ یا اخاذی اقدام به کلاهبرداری میکنند.
یکی از بهترین راه حل ها برای خنثی کردن این نوع حمله، علامت گذاری مبالغ دریافت شده مشکوک و عدم انجام معامله با این مقدار است.

 (dDYOR)Do Your Own Research (تحقیقات خود را انجام دهید):
کوتاه شده عبارت Do Your Own Research و به معنای خودتان تحقیق کنید می‌باشد. این عبارت بیانگر این است که حرف بقیه را به راحتی قبول نکنید.
این یک عبارت رایج میان علاقه مندان به ارزهای دیجیتال است.منظور این جمله مهم اینست که نباید در دنیای ارزهای دیجیتال به اظهارات هرکسی و یا مطالبی که منتظر می شود، بدون تحقیق اعتماد کرد مگر اینکه درمورد آن کاملا تحقیق کرده باشید.

E

(ELI5) Explain Like I’m 5:
منظور عبارت “مانند 5 ساله توضیح دهید” اینست که توضیح بسیار ساده ارائه شود که حتی یک کودک 5 ساله نیز بتواند آن را درک کند.

EEA) Enterprise Ethereum Alliance‏) (‏اتحاد سازمانی اتریوم):
گروهی از توسعه دهندگان، استارت آپ ها و شرکت های بزرگ اتریوم که با یکدیگر همکاری می‌کنند تا اتریوم را تجاری کنند و در مصارف تجاری از آن استفاده کنند.

EIP‏ (‏پروپوزال بهبود اتریوم):
پروپوزال بهبود اتریوم استانداردهای پلتفرم اتریوم نظیر مشخصات فنی پروتکل اصلی، API کلاینت ها و استانداردهای قرارداد را توضیح می‌دهند.

Exponential Moving Average(EMA) (میانگین متحرک نمایی):
اندیکاتور میانگین متحرک نمایی یکی از مهم ترین ابزارها برای پیشبینی روند بازار و تحلیل تکینکال است. همچنین به عنوان میانگین متحرک وزنی نمایی شناخته می شود.

Emission‏ (‏انتشار):
انتشار که به آن منحنی انتشار، نرخ انتشار و زمانبندی انتشار نیز می‌گویند، سرعت ایجاد و عرضه کوین های جدید می‌باشد.

Equity‏ (‏حقوق صاحبان سهام):
حقوق صاحبان سهام باقیمانده منافع مالکین شرکت را در داراییهای شرکت نشان می‌دهد که پس از کسر بدهیهای آن شرکت، بدست آمده است.

ERC-20‏ (‏استاندارد ای آر سی ـ ۲۰):
در سال 2015 آقای فابین وگل استلر یک استاندارد فنی برای اجرای توکن بر بستر اتریوم با نام ERC-20 پیشنهاد داد. این عبارت مخفف Ethereum Request Comment و 20 نیز شناسه پروپوزال مربوطه است. همچنین استانداردی برای اتریوم است و برای توکن های اجرایی قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. این استاندارد، فهرست رایجی از قوانین است که تعاملات بین توکن ها نظیر انتقال بین آدرس ها و دسترسی به اطلاعات را توضیح می‌دهد.
یک پروتکل رسمی برای ساخت توکن جدید بر بستر بلاکچین اتریوم است.

ERC-721‏ (‏استاندارد ای آر سی-۷۲۱):
استانداردی برای توکن های غیرقابل تعویض و تبدیل به پول میباشد.

Escrow‏ (‏اسکرو، حساب امانی):
اسکرو یک توافق قراردادی است که در آن، شخص ثالث پول را برای طرفین اصلی تراکنش دریافت و خرج می‌کند. خرج کردن این پول بستگی به شرایط مورد توافق از جانب طرفین تراکنش دارد. با استفاده از قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین می‌توان این امر را به صورت خودکار انجام داد.

ETF‏ (‏صندوق های قابل معامله):
اوراق بهاداری است که شامل سبدی از دارایی ها نظیر سهام، اوراق قرضه و ارزهای دیجیتال است اما همانند سهام، قابل معامله است.

Ether‏ (‏اتر):
اتر همان ارز دیجیتال شبکه اتریوم می باشد. اتر همچنین نحوه پرداخت مورد استفاده در پلتفرم اتریوم است تا ماشین ها را به اجرای عملیات درخواست شده و مورد نیاز ترغیب کند.

Ethereum Improvement Proposal(EIP)(پیشنهاد بهبود اتریوم):
این عبارت شامل تشریح استانداردها و معرفی ویژگی ها و به روزرسانی ها مربوط به پلتفرم اتریوم است. به عنوان مثال پیشنهاد بهبود مشخصات پروتکل اصلی، API های مشتری و استانداردهای قرارداد.

Ethereum Virtual Machine(EVM) (ماشین مجازی اتریوم):
یک ماشین مجازی (یا یک محیط مجازی) است که قدرتمند و محصور است و با تورینگ همخوانی کامل دارد یعینی اینکه امکان اجرای کدها در این محیط وجود دارد. این ماشین مجازی که در گره ها اتریوم تعبیه شده است، وظیفه اجرای کدهای قرارداد هوشمند را برعهده دارد.

EVM‏ (‏ماشین مجازی اتریوم):
ماشین مجازی کاملا تورینگی

Exchange‏ (‏صرافی):
صرافی های ارز دیجیتال، کسب و کارهایی هستند که به مشتریان امکان می‌دهند تا ارزهای دیجیتال را با پول یا با سایر ارزهای دیجیتال معامله کنند.

Exchange Traded Fund(ETF) (صندوق سرمایه گذاری قابل معامله):
به نوعی از صندوق سرمایه گذاری گفته میشود که اولین بار در سال 1993 با نام اسپایدر معرفی شد. در این صندوق قیمت دارایی هایی مثل طلا، ارزهای دیجیتال و غیره ردیابی میشود و شبیه یک سهام واحد معامله میشود یعنی زمانی که بازار معاملات فعال است میتوان به راحتی آن را خرید و فروش کرد.

F

FA‏ (‏تحلیل فاندامنتال):
روشی که در آن، با مشاهده و بررسی فناوری، تیم، چشم انداز رشد و سایر مشخصه ها، در خصوص ارزش دارایی مورد نظر تحقیق می‌کنید. بعضی از افراد تحلیل فاندامنتال را به عنوان بخشی از استراتژی سرمایه گذاری به اسم سرمایه گذاری ارزش انجام می‌دهند.

Faucet‏ (‏فاست):
به درآمد خیلی کم یا درآمد قطره چکانی اشاره دارد. سیستم جایزه دهی ارز دیجیتال بر بستر وبسایت یا برنامه ها است که به کاربران به ازای انجام وظایف مشخصی، جایزه می‌دهد. فاست روشی است که هنگام عرضه اولیه آلتکوین استفاده می‌شود تا نظر افراد را به کوین مورد نظر جلب کند.

Fib Retracement (فیبوناچی اصلاحی):
اندیکاتور محبوبی است که در بازارهای بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. ابزاری است که توسط تحلیلگران تکنیکال و تریدرها برای پیداکردن نواحی مقاومت و حمایت در یک نمودار مورد استفاده قرار می گیرد. از نسبت های فیبوناچی به صورت درصدی استفاده می شود.

Fiat‏ (‏فیات یا ارز سنتی یا مجوز رسمی):
ارز فیات، پول رایج قانونی است که توسط دولت و بخش های آن نظیر خزانه داری فدرال و سیستم بانکداری دولتی نظیر بانکداری ذخیره کسری پشتیبانی می‌شود. فیات می‌تواند به صورت پول فیزیکی یا الکترونیکی وجود داشته باشد. به عبارتی فیات به ارز یا پول بدون پشتوانه (یعنی فاقد پشتوانه طلا یا نقره) گفته میشود.

Fiat-Pegged Cryptocurrency‏ (‏ارز دیجیتال با پشتوانه ارز فیات):
به آن، ارز دارای پشتوانه نیز می‌گویند. این نوع ارز دیجیتال به صورت کوین، توکن یا دارایی های صادر شده بر بستر بلاک چین می‌باشد و متصل به ارزهای دولتی است. هر ارز دارای پشتوانه به طور تضمینی، همواره دارای پشتوانه پولی مشخصی است.

Fintech:
مخففTechnology Financial یعنی استفاده از تکنولوژی برای کارآمدتر کردن خدمات مالی. به زبان دیگر یعنی از موبایل ها و کامپیوترها استفاده کنیم تا کارهای مالی خود را راحت تر انجام دهیم.

Fish‏ (‏ماهی):
ماهی یا ریز ماهی به کسی می‌گویند که مقدار ناچیزی ارز دیجیتال دارد و اغلب تحت تاثیر نهنگ هایی هستند که بازار را بالا و پایین می‌برند.

FIU) Financial Intelligence Unit) (واحد اطلاعات مالی):
یکی از دو واحد اصلی زیر مجموعه دبیرخانه شورای عالی پولشویی است که یکی از مهم ترین وظایف آن دریافت گزارشات و اطلاعات از واحدهای مالی و کمیته های مبارزه با پولشویی مستقر در بانک ها و بیمه ها است. این واحد پس از مطالعه و بررسی گزارشات دریافتی از بانک ها و بیمه های کشور موارد تخلف را به قوه قضاییه معرفی می کند.

Flippening‏ (‏جابه‌جا شدن):
شرایطی که طی آن، طرفداران اتریوم امیدوارند تا ارزش بازار اتریوم از ارزش بازار بیت کوین پیشی بگیرد.
منظور از The Flippening به احتمال سبقت کل حجم بازار اتریوم از کل حجم بازار بیت کوین اشاره دارد. این شرایط را طرفداران اتریوم امیدوار هستند که اتفاق بیفتد.

Flipping‏ (‏فلیپینگ، ورق زدن):
یکی از استراتژی های سرمایه‌گذاری است که طی آن با هدف فروش مجدد برای کسب سود، چیزی را معمولا به صورت کوتاه مدت می‌خرید. فلیپینگ در مورد ICO ها، به استراتژی سرمایه گذاری در توکن ها اشاره دارد که طی آن، توکن ها را قبل از لیست شدن در صرافی ها می‌خرید و سپس در بازار ثانویه و‌ پس از لیست شدن در صرافی ها مجددا توکن مورد نظر را می‌فروشید.

FOMO‏ (‏فومو):
مخفف عبارت fear of missing out به معنای ترس از دست دادن فرصت می‌باشد و در حوزه سرمایه گذاری به احساس از دست دادن فرصت سرمایه گذاری سودآور گفته می‌شود.

Fork‏ (‏فورک بلاکچین):
فورک ها یا جداسازی زنجیره، نسخه دیگری از بلاک چین مورد نظر را ایجاد می‌کند و پس از آن، دو بلاک چین وجود خواهد داشت که همزمان با هم اجرا می‌شوند. برای مثال می‌توان به اتریوم و اتریوم کلاسیک اشاره کرد.

Software Fork (سافت فورک یا چنگال پروژه):
یک بروزرسانی در نرم افزار است. در چنگال نرم یک قانون جدید به شبکه اضافه میشود که با قوانین قبلی تداخل ندارد.

FUD‏ (‏ترس، عدم اطمینان و شک):
مخفف عبارت fear, uncertainty and doubt و به معنای ترس، عدم اطمینان و شک می‌باشد.
FUD یک استراتژی برای تحت تاثیر قرار دادن ارزهای دیجیتال خاص یا به طور کل بازار ارزهای دیجیتال است. این امر با پخش اطلاعات منفی، گمراه کننده و اشتباه صورت می‌گیرد.

FUDster‏:
به ‏ناشران ترس، عدم اطمینان و شک گفته می شود.

Full Node‏ (‏نود کامل):
نودهایی که به منظور نظارت و اعمال قوانین خود، کل تاریخچه بلاک چین را دانلود می‌کنند.

Fund‏ (‏منابع مالی):
منابع مالی برای پروژه‌ای خاص.

(FA) Fundemental analysis (تحلیل بنیادی):
در این روش سرمایه گذاران ارزش واقعی (بازار عادلانه) یک دارایی را براساس چشم انداز رشد، نوسانات بازار، ارزیابی متغیرهای اقتصادی و یا فاکتورهای تاثیرگذاری که خارج از مشخصات فنی آن دارایی است، بررسی، تخمین و سپس بر اساس اطلاعات به دست آمده تصمیم گیری می کنند.

Futures‏ (‏قراردادهای آتی):
قراردادهای آتی، توافق استاندارد و قانونی برای خرید و فروش کالا یا دارایی خاص با قیمت از قبل مشخص شده و در زمان مشخصی در آینده می‌باشند. قراردادهای آتی با قراردادهای رو به جلو، که برای هر معامله قابل شخصی سازی می‌باشند، متفاوت می‌باشند.

G

Gains‏ (‏سود):
به افزایش قیمت یا افزایش سود اشاره دارد.

Gas‏ (‏گس):
به میزان هزینه برای انجام موفق معامله یا اجرای قرارداد هوشمند و یا راه اندازی برنامه های غیر متمرکز (DApps) در بستر شبکه بلاکچین اتریوم گفته میشود که توسط ماینرهای این شبکه تعیین می گردد. واحد اندازه گیری این هزینه در شبکه اتریوم گس نامیده میشود.

Gas Limit‏ (‏حد گس):
اصطلاحی است که در پلتفرم اتریوم استفاده می شود. به حداکثر میزان هزینه ای که یک کاربر حاضر به پرداخت آن برای معامله در شبکه اتریوم است گفته میشود.

Gas Price‏ (‏قیمت گس):
اصطلاح مورد استفاده در پلتفرم اتریوم که به قیمتی اشاره دارد که تمایل دارید برای تراکنش پرداخت کنید. تنظیم کردن قیمت گس به مقدار بیشتر، ماینرها را به اولویت بندی تراکنش ها تشویق خواهد کرد.

Genesis Block‏ (‏بلاک جنسیس، بلوک مادر، بلوک صفر یا بلوک یک):
اولین بلاک اطلاعات که پردازش و تایید شد تا بلاک چین جدید شکل بگیرد. اغلب اوقات به آن، بلاک صفر یا بلاک ۱ نیز می‌گویند.

Gold-Backed Cryptocurrency‏ (‏ارز دیجیتال با پشتوانه طلا):
کوین یا توکن صادر شده ای که برابر با ارزش طلا می‌باشد. برای مثال، یک گرم طلا برابر با یک کوین مورد نظر است. این یک گرم طلا در صندوق ذخیره شده است و می‌توان آن را با سایر دارندگان کوین معامله کرد.

GPU‏ (‏واحد پردازش گرافیکی یا کارت گرافیک):
اصطلاح رایج تر، کارت گرافیک می‌باشد و یکی از چیپ های رایانه است که تصاویر سه بعدی در رایانه ها ایجاد می‌کند، اما مشخص شده است که برای استخراج ارزهای دیجیتال نیز مفید است.

Group Mining‏ (‏استخراج گروهی، استخر استخراج و یا گروه استخراج کننده):
اصطلاحی دیگر برای استخر ماینینگ است.

Gwei‏ (‏جیوه، به مفهوم یک گیگ از Gwei است):
نامگذاری مورد استفاده برای بیان هزینه گس در تراکنش های دارای اتر.کوچکترین واحد اتر میباشد و کلمه “جیی وی” و یا “گواِی” مخفف “گیگاوی” (gigawei) و هر گیگا وی معادل یک میلیارد “وی” (WEI) است. از عنوان Gwei برای تعیین هزینه معاملات در شبکه اتریوم استفاده می شود. همچنین شانون نام دیگر Gwei است.

H

Hacking‏ (‏هک):
به فرآیند استفاده کردن از یک رایانه برای دستکاری رایانه یا سیستم های رایانه ای دیگر به صورت غیرمجاز، هک کردن گفته می‌شود.

Halving‏ (‏هاوینگ یا نصف کردن جایزه استخراج بلاک، نصف شدن پاداش):
هاوینگ یا نصف کردن جایزه استخراج بلاک رویدادی است که در آن، کوین های جایزه داده شده به ازای بلاک های تایید شده نصف می‌شود و با استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک صورت می‌گیرد.

Hard Cap‏ (‏سقف سرمایه):
این اصطلاح به حد بالای تعداد توکن های قابل فروش اطاق میشود. درواقع به حداکثر مقدار سرمایه ای که ICO جذب می کند گفته میشود.

Hard Fork‏ (‏هارد فورک):
نوعی از تغییر پروتکل که تمام تراکنش های نامعتبر قبلی را تایید می‌کند و تمام تراکنش های معتبر قبلی را رد می‌کند. در این نوع فورک، تمام نودها و کاربران باید به آخرین نسخه نرم افزار پروتکل فورک شده به روز رسانی شوند. در هاردفورک، ارز دیجیتال مورد نظر به طور دائم به دو بخش تقسیم می‌شود و منجر به این موضوع می‌شود که یک بلاک چین، پروتکل قبلی و بلاک چین دیگر، پروتکل جدید را دنبال کنند. مثالی از هارد فورک را می‌توان بیت کوین و بیت کوین کش یا اتریوم و اتریوم کلاسیک نام برد.

Hash‏ (‏هش):
به پیاده سازی تابع هش بر روی اطلاعات ورودی با اندازه دلخواه می‌گویند که خروجی با طول مشخص و ثابتی دارد و تصادفی است که بدون کد مشخص، از آن هیچ اطلاعاتی را نمی‌توان بازیابی کرد. مشخصه مهم هش این است هنگامی که از الگوریتم یکسانی استفاده شود، خروجی هشینگ یک سند مشخص، همواره یکسان خواهد بود.

Hash Function‏ (‏تابع یا مقدار یا عملکرد هش):
به هر تابعی که اطلاعات با اندازه دلخواه را به اطلاعاتی با اندازه ثابت، آدرس دهی کند تابع هش می‌گویند.

Hash Power / Hash Rate‏ (‏قدرت هش، نرخ هش،توان هش یا هش ریت):
واحد اندازه گیری مقدار توان محاسباتی استفاده شده توسط شبکه برای عملکرد ممتد را هش ریت می گویند. هش ریت را با مقادیر کیلوهش بر ثانیه یا kH/s، مگاهش بر ثانیه یا MH/s، گیگاهش بر ثانیه یا GH/s، تراهش بر ثانیه یا TH/s، پتاهش بر ثانیه یا PH/s و اگزاهش بر ثانیه یا EH/s می سنجند.

HashCash‏ (‏هش کش):
الگوریتمی رمزنگاری شده بر مبنای گواه اثبات کار.

HD Wallet‏ (‏کیف پول قطعیِ ترتیبی، یا اچ دی یا سلسله مراتبی):
کیف پولی است که از پروتکل قطعی سلسله مراتبی یا پروتکل HD استفاده می‌کند تا از تولید کیف پول های کریپتو از یک سید مستر پشتیبانی کند.

Hidden Cap‏ (‏ظرفیت مخفی):
ظرفیت مخفی، حد نامشخص مقدار پول یا سرمایه ای است که تیم توسعه دهنده از سرمایه گذاران در ICO دریافت می‌کند. هدف ظرفیت مخفی، ایجاد فرصت برای سرمایه گذاری کمتر سرمایه گذاران است بدون آنکه سرمایه گذاران بزرگ دقیقا متوجه شوند که کل سرمایه چقدر است و سرمایه گذاری خود را بر اساس آن تنظیم کنند.

HODL‏ (‏هودل):
نوعی از استراتژی بلندمدت سرمایه گذاری منفعلانه یا پسیو است که سرمایه خود را فارغ از تغییرات قیمت و تغییرات بازار، برای مدت طولانی حفظ می‌کنید. این اصطلاح اولین بار به دلیل اشتباه تایپی‌ در یکی از انجمن های بیت کوین معروف شد. واژه HODL یک غلط تایپی است و در اصل منظور Hold بوده که به معنای نگهداری کردن است. این کلمه به اشتباه، اولین بار در سال 2013 در یکی از انجمن های بیت کوین استفاده و ازآن تاریخ به بعد بین کاربران ارزهای دیجیتال متداول شد.

Hosted Wallet‏ (‏کیف پول میزبان):
کیف پولی است که توسط خدمات شخص ثالث مدیریت می‌شود.

Hot Storage‏ (‏ذخیره سازی گرم یا آنلاین):
به ذخیره سازی آنلاین کلیدهای خصوصی برای دسترسی سریعتر به ارزهای دیجیتال گفته می‌شود.

Hot Wallet (کیف پول گرم):
به کیف پولی گفته میشود که برای دسترسی و یا ذخیره دارایی های رمزنگاری شده، میبایست به اینترنت متصل شد. این کیف پول ها به دلیل اینکه دائما به اینترنت متصل هستند درمقابل سرقت و هک های اینترنتی آسیب پذیر هستند.

Hybrid PoW/PoS‏ (‏الگوریتم هیبرید یا دوگانه گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام):
این الگوریتم، هر دو گواه اثبات سهام و گواه اثبات کار را به عنوان الگوریتم توزیع اجماع در شبکه، امکان پذیر می‌سازد. هدف این رویکرد، استفاده و گردآوری امنیت اجماع گواه اثبات کار و نظارت و صرفه جویی در مصرف انرژی گواه اثبات سهام در یک الگوریتم می‌باشد.

Hyperledger‏ (‏هایپرلجر یا دفتر کل فوق العاده):
هایپرلجر یا بنیاد هایپرلجر یک پروژه حمایتی از بلاک چین های متن باز و ابزارهای مرتبط با بلاک چین است که توسط بنیاد لینوکس شروع به کار کرد. هدف این پروژه، پشتیبانی از توسعه های جمعی دفترکل های توزیع شده مبتنی بر بلاک چین است.

I

IBO‏ (‏عرضه اولیه جایزه):
عرضه اولیه جایزه یا IBO فرآیندی با مدت محدود است که طی آن، ارز دیجیتال جدیدی در اختیار عموم قرار می‌گیرد و به کسانی که زمان و مهارت خود را صرف کرده اند تا ارز دیجیتال جایزه بگیرند توزیع می‌شود. برخلاف ICO که طی آن باید کوین خریداری کنید، در IBO بیشتر به تعهد ذهنی و عملکرد از جانب دریافت کننده نیاز است.

(ICO) Initial Coin Offering‏ (‏عرضه اولیه کوین):
نوعی فرآیند جذب سرمایه یا فروش عمومی برای شرکت های نوپا است که در این فرآیند، از ارز دیجیتال به عنوان ابزار جذب سرمایه استفاده می‌شود. به دلیل پیدایش پروژه های کلاهبرداری و دستکاری در بازار، فرآیندهایICO مورد انتقاد قرار دارند.

Immutable‏ (‏تغییرناپذیر):
مشخصه ای که بیانگر عدم تغییر پذیری مخصوصا طی گذشت زمان می‌باشد. خاصیت تغییر ناپذیری یکی از ویژگی های اصلی ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین است که باعث میشود هیچ فرد یا گروهی نتواند معاملات صورت گرفته را تغییر،جایگزین و یا جعل نماید.

Inflation‏ (‏تورم):
افزایش کلی قیمت ها و سقوط قدرت خرید پول را تورم می‌گویند. تورم باعث کاهش قدرت خرید و ارزش پول آن اقصاد میشود. یکی از ویژگی های بیت کوین خاصیت ضد تورمی است.

 (IEO) Initial Exchange Offering (پیشنهاد مبادله اولیه):
بسیار شبیه به ICO است با این تفاوت که ICO در وب سایت صادرکننده توکن اقدام به جذب بودجه میکند ولی IEO بر روی پلتفرم یک صرافی ارز دیجیتال عرضه میشود و در عوض عرضه توکن در صرافی، کارمزد به صرافی پرداخت میکند.

Initial Token Offering (ITO) (پیشنهاد توکن اولیه):
برای توصیف پروژه هایی است که از بستر بلاکچین اتریوم استفاده میکنند. در ITO ارز دیجیتال جدیدی تولید نمیشود بلکه ابزار یا برنامه هایی هستند که بر روی پلتفرم سکه شکل می گیرند و عملکردهای مختلفی همچون سوزاندن توکن و یا درآمد سهام را دارند.

Initial Bounty Offering (IBO) (پیشنهاد هدیه اولیه):
عبارت است از پاداش یا هدیه ای که برای انجام کار خاصی (مثل بازاریابی، عیب یابی، تکمیل پروژه، ترجمه و…) در مدت زمان محدودی برای شرکت کنندگان در IBO قرار داده میشود. IBO مستلزم سرمایه گذاری نیست.

Instamine‏ (‏استخراج فوری یا اینستاماین، عرضه غیرعادی):
به مدت زمان کوتاه پس از عرضه که بخش عمده ای از کوین ها یا توکن های قابل استخراج، استخراج شوند گفته می‌شود. طی این فرآیند ممکن است کوین های قابل استخراج به طور نابرابر و سریع بین سرمایه گذاران توزیع شود.

Intermediary / Middleman‏ (‏واسطه):
واسطه به شخص یا نهادی گفته می‌شود که به عنوان میانجی بین طرفین عمل می‌کند تا توافق صورت بگیرد.

ITO‏ (‏عرضه اولیه توکن):
مشابه با ICO می‌باشد اما تمرکز آن بر روی عرضه توکن با کاربرد واقعی در نرم افزارها یا استفاده در اکوسیستم کریپتو می‌باشد.

J

JOMO‏ (‏جومو):
جومو مخالف فومو است و مخفف Joy of missing out و به معنای رضایت از دست دادن فرصت سرمایه گذاری است. این اصطلاح اغلب توسط افرادی که دارای کوین نمی‌باشند برای بیان خوشحالی خود از درگیر نبودن با ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. معمولا زمان استفاده از این اصطلاح هنگامی است که قیمت ها در حال کاهش است یا کلاهبرداری یکICO مشخص می‌شود.

K

KYC‏ (‏شناسایی هویت مشتری یا تایید هویت):
این اصطلاح مخفف عبارت Know Your Costumer و به معنای شناخت مشتری یا همان تایید هویت است. این فرآیند به الزامات سازمان مالی یا یک پروژه در خصوص تایید هویت مشتری مطابق با قوانین صد پولشویی جهانی اشاره دارد.

L

Lambo‏ (‏لامبو):
کوتاه شده لامبورگینی می‌باشد، خودرویی گران قیمت که مردم در خصوص ثروتمند شدن از طریق ارز دیجیتال، خرید آن را در سر می‌پرورانند. در جامعه ارز دیجیتال هنگامی که می‌خواهند بپرسند قیمت ها چه زمانی افزایش می‌یابد می‌گویند.

 (LC) Learning Curve (منحنی یادگیری):
خالق آن روانشناس آلمانی به نام “هرمان ابینگ هاوس” است. منحنی یادگیری در واقع نموداری است که رابطه بین عملکرد و تعداد تلاش ها یا زمان لازم برای انجام کار را نشان می دهد.

Ledger‏ (‏دفتر کل):
به دفتر کلی گفته میشود که مقدار پول دریافتی و پرداختی یک فرد یا شرکت در آن ثبت میشود. لیجر در ارزهای دیجیتال به ثبت و نگهداری سوابق معاملات ارزهای دیجیتال گفته میشود که این سوابق معاملات مالی به سوابق قبلی اضافه شده و غیرقابل تغییر اند.

Leverage‏ (‏لوریج، قدرت نفوذ):
وامی که توسط کارگزار حین معاملات مارجین و به منظور افزایش موجودی سرمایه در معاملات ارائه می‌شود.

Lightning Network‏ (‏شبکه لایتنینگ):
شبکه لایتنینگ یک پروتکل پرداخت لایه دوم است که بر بستر بلاک چین عمل می‌کند. از نظر تئوری این شبکه، تراکنش های سریع و مقیاس پذیر را بین و در سراسر نودهای شرکت کننده فراهم می‌کند و به عنوان راهکاری برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین در نظر گرفته می‌شود.

Limit Order / Limit Buy / Limit Sell‏ (‏سقف سفارش/سقف خرید/سقف فروش):
سفارشات انجام شده توسط معامله کنندگان برای خرید یا فروش ارز دیجیتال هنگامی که به قیمت مشخصی رسیده است. این اصطلاح در مقابل سفارشات بازار است که در آن، ارز دیجیتال با بهترین قیمت فعلی فروخته می‌شود.

Liquidity‏ (‏نقدینگی):
سطح آسان یا دشوار بودن خرید یا فروش ارز دیجیتال بدون تاثیر بر قیمت کل بازار می باشد.

Long‏ (‏موقعیت خرید، خرید استقراضی، اشتیاق داشتن):
شرایطی که در آن، ارز دیجیتال را با این انتظار می‌خرید که با قیمت بالاتری بفروشید و سود کنید. زمانی از این استراتژی استفاده میشود که بازار ارز در حال رشد است.

M

MACD‏ (‏همگرایی-واگرایی میانگین متحرک):
یک روش تحلیل فنی می‌باشد و اندیکاتور نوسان مبتنی بر روندهای موجود است که رابطه بین دو میانگین متحرک قیمت را نشان می‌دهد. مقدار آن با کاهش میانگین متحرک نمایی ۲۶ روزه از EMA دوازده روزه محاسبه می‌شود.

Mainnet‏ (‏شبکه اصلی):
مین نت اصطلاحی است که استقرار کامل پروتکل بلاکچین را توصیف میکند. شبکه اصلی، بلاک چین آنلاینی است که در مقایسه با شبکه های آزمایشی یا پروژه‌های در حال اجرا بر بستر سایر شبکه های محبوب نظیر اتریوم، ارزهای دیجیتال یا توکن خود را استفاده می‌کند.

Margin Bear Position‏ (‏وضعیت خرسی مارجین):
وضعیتی که در صورت فروش استقراضی یا کاهش مارجین اتخاذ می‌کنید.

Margin Bull Position‏ (‏وضعیت گاوی مارجین):
وضعیتی که در صورت خرید استقراضی یا افزایش مارجین اتخاذ می‌کنید.

margin call‏ (‏مارجین کال، تماس حاشیه ای):
هنگامی که ارزش حساب سرمایه گذار به کمتر از مقدار نگهداری مارجین می‌رسد. کارگذار سپس درخواست خواهد کرد که سرمایه گذار پول یا اوراق بهادار بیشتری سپرده گذاری کند تا حداقل مقدار مورد نیاز برای ادامه معاملات فراهم شود.

Margin Trading‏ (‏معامله مارجین):
اقدامی که طی آن، معامله کننده از سرمایه های قرض گرفته شده از کارگزار استفاده می‌کند تا ارز دیجیتالی که وثیقه وام است را معامله کند. این نوع معامله برای معامله کنندگان کم تجربه پر خطر است.

Market‏ (‏بازار):
منطقه یا حوزه ای که به صورت آنلاین یا آفلاین است و معاملات تجاری در آن انجام می‌شود. معمولا به بازار، بازار کریپتو می‌گویند که به مجموع ارزهای دیجیتال و پروژه های فعال در این صنعت اشاره دارد.

Market Capitalization / Market Cap / MCAP‏ (‏ارزش بازار، سرمایه):
ارزش کلی ارز دیجیتال است. ارزش بازار یکی از روش های رتبه بندی اندازه نسبی ارز دیجیتال می‌باشد. به عددی که از حاصل ضرب قیمت در تعداد سکه سکه (ارزهای دیجیتال) به دست می آید مارکت کپ گفته میشود.

Market Order / Market Buy / Market Sell‏ (‏سفارش بازار/خرید بازار/فروش بازار):
خرید یا فروش ارز دیجیتال در صرافی و با بهترین قیمت فعلی است. سفارش های بازار دارای خریداران یا فروشندگانی است که تمایل به انجام معامله دارند. سفارشات بازار در مقابل سفارشات محدود قرار دارند که در آن، ارز دیجیتال فقط با قیمت مشخص شده، فروخته می‌شود. درواقع نوعی از سفارش برای خرید یا فروش فوری ارز دیجیتال است که بلافاصله معامله خرید براساس پایین ترین قیمت و یا معامله فروش براساس بالاترین قیمت موجود در صرافی، انجام می شود.

Masternodes‏ (‏مستر نود،نودهای اصلی):
مستر نود، سروری است که توسط مالک نگهداری می‌شود و تقریبا مانند نودهای کامل است اما دارای عملکردهای بیشتری نظیر ناشناس کردن تراکنش ها، پاک‌کردن تراکنش ها و شرکت در رای گیری می‌باشند.

Max Supply‏ (‏حداکثر موجودی یا عرضه یا سرمایه):
بهترین تخمین حداکثر مقدار کوین هایی است که در مدت زمان حضور ارز دیجیتال مورد نظر وجود خواهد داشت.

uBT) MicroBitcoin) (میکرو بیت کوین) :
به معنای یک میلیونیوم 0.000001بیت کوین است ولی دقت داشته باشید که MBC یکی از فورک های بیت کوین و نام یک سکه است.

Merkle Tree‏ (‏درخت مرکل):
ساختار درختی در رمزنگاری که در آن، هر نود برگ دارای برچسب هش بلاک دیتا و هر نود غیر برگ دارای برچسب هش رمزنگاری نودهای کوچکتر از خود است. درخت های هش، تایید ایمن و با کارایی زیاد محتوای بلاک چین ها را امکان پذیر می‌سازند.

Microtransaction‏ (‏ریزپرداخت):
مدل تجاری که پرداخت های بسیار کم به ازای خرید کالاها یا خدمات دیجیتال نظیر صفحات کتاب های الکترونیکی یا آیتم های بازی های رایانه ای را امکان پذیر می‌سازد.

Mineable‏ (‏قابل استخراج):
بعضی از ارزهای دیجیتال دارای سیستمی هستند که از طریق آن، ماینرها با ارزهای دیجیتال تازه ایجاد شده، جایزه دریافت می‌کنند. دریافت این جایزه ها در قبال ایجاد بلاک های جدید و با در اختیار گذاشتن توان هش ماینرها انجام می‌گیرد. به ارزهای دیجیتال که چنین قابلیتی دارند و از طریق فرآیند تایید می‌توانند کوین های جدید تولید کنند، قابل استخراج گفته می‌شود.

Miners‏ (‏ماینرها، استخراج کننده ها):
ماینرها در بلاک چین مشارکت دارند و بخشی از فرآیند ماینینگ می‌باشند. این افراد می‌توانند ماینرهای حرفه ای یا سازمان هایی با حوزه عملیاتی وسیع یا علاقه مندانی با رایانه های قوی می‌باشند.

Mining‏ (‏استخراج یا ماینینگ):
فرآیندی که بلاک ها به بلاک چین افزوده و تراکنش ها تایید می‌شوند. هم چنین فرآیندی است که طی آن، بیت کوین یا سایر آلتکوین ها ایجاد می‌شوند.

Mining Contract‏ (‏قرارداد ماینینگ):
اصطلاحی دیگر برای استخراج ابری که در آن، کاربران می‌توانند ظرفیت ماینینگ را به صورت آنلاین اجاره یا در آن سرمایه گذاری کنند.

Mining Pool‏ (‏استخر ماینینگ، ماینینگ گروهی):
بستری که چندین ماینر، توان محاسباتی خود را با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا توان محاسباتی بزرگتری ایجاد کنند و در یافتن بلاک بعدی بلاک چین برتری به دست آورند. جایزه ها بر اساس توافق های مختلف موجود در استخر ماینینگ تقسیم می‌شود.

Mining Reward‏ (‏جایزه ماینینگ، پاداش ماین کردن):
جایزه ای که حاصل در اختیار گذاشتن منابع محاسباتی برای پردازش تراکنش ها می‌باشد. جایزه های ماینینگ معمولا ترکیبی از کوین های تازه صادر شده و کارمزد تراکنش ها می‌باشد.

Mining Rig‏ (‏ریگ ماینینگ،ریگ استخراج):
رایانه ای که برای ماینینگ استفاده می‌شود. نام نوعی از تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال است که شامل یک یا چند سیستم کامپیوتری مخصوص استخراج است. این کامپیوترها دارای CPU و یا GPU قدرتمندی برای استخراج رمزارزها هستند.

Minnow‏ (‏ریز ماهی):
اصطلاحی دیگر برای توصیف ماهی می‌باشد. در ارزهای دیجیتال به فردی اشاره دارد که دارایی بسیار کمی از ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد.

Mixing Service‏ (‏سرویس ترکیبی):
با نام تامبلر Tumbler نیز شناخته می‌شود و سرویسی برای بهبود حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن تراکنش های ارز دیجیتال است. این امر با ترکیب ارزهای دیجیتال قابل شناسایی با تراکنش های نامرتبط دیگر انجام می‌شود.

Mnemonic Phrase‏ (‏عبارت یادآور):
عبارت یادآور که به آن سید یادآور یا عبارت سید نیز می‌گویند. درواقع فهرستی از کلمات مورد استفاده برای دسترسی یا بازیابی ارزهای دیجیتال است. عبارت های یادآور باید از سایر افراد مخفی نگه داشته شود. این ویژگی در کیف پول های HD وجود دارد.

Mnemonics‏ (‏یادآورها):
به مفهوم “مربوط به ذهن” است. به عبارتی به یک سری از تکنیک های به خاطر سپار گفته می شود که با ایجاد ارتباط بین مفاهیم (مثل: تصاویر، رنگ، آهنگ و…) در به خاطرسپاری و یادآوری مطالب کمک میکند.

Money Transfer License‏ (‏مجوز انتقال پول):
در قانون آمریکا، سرویس انتقال پول یک نهاد تجاری است که ابزار پرداختی یا خدمات انتقال پول را ارائه می‌دهد و فرقی ندارد که این پول، ارز فیزیکی، ارز دیجیتال یا سایر واسطه های ارزش دیگر باشند. انتقال دهندگان پول در آمریکا، بخشی از گروهی بزرگتر با نام کسب و کارهای سرویس پول یا MSB می‌باشند.

Money Transmitter/Money Transfer License (انتقال دهنده پول):
در آمریکا یک نهاد تجاری است که سرویس انتقال یا ابزار پرداخت انواع پول ها (اعم از پول فیات، ارز دیجیتال و یا هر ارزش دیگری) را ارائه میکند.

Moon‏ (‏ماه):
وضعیتی که در آن، روند صعودی ممتد در قیمت ارز دیجیتال وجود دارد. این اصطلاح اغلب در جامعه ها استفاده می‌شود و هنگامی که فردی بخواهد بپرسد آیا چنین پدیده ای رخ خواهد داد، اینگونه سوال خود را بیان می‌کند.

MACD) Moving Average Convergence) (همگرایی واگرایی میانگین متحرک):
اندیکاتور مک دی توسط “جرالد بی اپل” ابداع شده است. از این اندیکاتور در تحلیل های تکنیکال جهت به دست آوردن قدرت و جهت یک روند قیمتی استفاده می شود.

Mt. Gox‏ (‏صرافی ام تی.گاکس):
یکی از اولین اکسچنج های آنلاین دوسویه بیت کوین با پول فیات بود. صرافی Mt. Gox یکی از اولین وبسایت هایی بود که کاربران در آن می‌توانستند در معاملات ارز سنتی به بیت کوین و برعکس شرکت کنند. پس از آنکه اعلام شد ۸۵۰ هزار بیت کوین گم یا سرقت شده است، صرافی Mt. Gox در سال 2014 نیز تعطیل شد.

Multi-asset‏ (‏مولتی است):
قابلیت پشتیبانی از چندین دارایی.

Multi-sig‏ (‏چند امضایی یا مالتی سیگ):
نوع خاصی از امضای دیجیتالی است. آدرس های چندامضایی با توجه به درخواست بیش از یک کلید برای تایید تراکنش، لایه امنیتی بیشتری ارائه می‌دهند.

N

Network‏ (‏شبکه):
به تمام نودها در عملکرد بلاک چین در زمان مورد نظر می‌گویند.

No-coiner‏ (‏فرد بدون کوین):
به کسی می‌گویند که هیچگونه سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال انجام نداده است و به شدت معتقد است که ارز دیجیتال از بین خواهد رفت.

Node‏ (‏نود):
نسخه ای از دفترکل که توسط شرکت کننده شبکه بلاک چین اداره می‌شود.

Non-custodial‏ (‏غیر متصدیانه، بدون مراقبت):
معمولا در حوزه ذخیره کلیدها و کیف پول ها و صرافی ها به کار برده می‌شود و بستری است که کلیدهای خصوصی توسط خود کاربر نگه داشته می‌شود.

Nonce‏ (‏نانس):
هنگامی که تراکنشی توسط ماینر هش می‌شود. هنگامی که یک معامله توسط یک ماینر هش میشود، یک عدد دلخواه “یکبار مصرف” تولید میشود که به این عدد یکبار مصرف “نانس” گفته می شود.

Not Mineable‏ (‏غیرقابل استخراج):
بعضی از ارزهای دیجیتال فقط از طریق مکانیزم های دیگری نظیر تورم سالانه به دلیل احتکار و جمع آوری آن ارز ایجاد می‌شوند. به این ارزهای دیجیتال، غیرقابل استخراج می‌گویند.

O

OCO‏ (‏سفارشی که سفارش دیگر را لغو می‌کند):
شرایطی که در آن، دو سفارش برای ارز دیجیتال به طور همزمان انجام شده است. با توجه به قانون موجود، پذیرش یکی از سفارشات باعث لغو سفارش دیگر می‌شود.

Off-Ledger Currency‏ (‏ارز خارج از لجر یا دفترکل):
به رمزارزی که خارج از لجر بلاک چین مشخص شده ایجاد شده است اما مورد پذیرش و استفاده است.

Offline Storage‏ (‏ذخیره سازی آفلاین):
ذخیره سازی ارز دیجیتال در دستگاه یا سیستمی که به اینترنت متصل نباشد.

On-Ledger Currency‏ (‏ارز داخل لجر یا دفترکل):
ارز دیجیتالی که هم در لجر بلاک چین ایجاد شده است و هم در لجر بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد “ارز دیجیتال مبتنی بر لجر” گفته میشود، مانند بیت کوین.

Online Storage‏ (‏ذخیره سازی آنلاین):
ذخیره سازی ارز دیجیتال در دستگاه یا سیستمی که به اینترنت متصل است. ذخیره سازی آنلاین راحت تر است اما خطر سرقت را افزایش می‌دهد.

(OCO)One Cancels The Other Order (او سی او):
نوعی از سفارش برای خرید و فروش است. در اوسی او این امکان را فراهم میکند که همزمان دو سفارش (یکی برای خرید و یکی برای فروش) ثبت شود. اگر بازار در وضعیت صعودی قرار گرفت دستور خرید و اگر در وضعیت نزولی قرار گرفت دستور فروش اجرا میشود.

Open/Close (باز/بسته):
منظور از OPEN، قیمت اولیه یک ارز دیجیتال در ساعت ابتدای شروع به کار بازار است.
منظور از CLOSE، قیمت پایانی یک ارز دیجیتال در انتهای ساعت پایانی کار بازار است.
قیمت Openو Closeدر هر شبانه روز ، مجزا اعلام میشود.

Open Source‏ (‏متن باز):
دو نوع “کد منبع” نرم افزار وجود دارد: یکی نرم افزار های منبع باز و دیگری نرم افزارهای منبع بسته یا اختصاصی. نرم افزار متن باز نوعی نرم افزار است که تحت مجوزی عرضه می‌شود که دارنده حق مولف یا کپی رایت نرم‌افزار به کاربران امکان مطالعه، تغییر و توزیع آن را برای اهداف و افراد مختلف می‌دهد.

Open/Close‏ (‏قیمت ورودی و خروجی):
قیمتی که ارز دیجیتال دوره زمانی خاص، برای مثال ابتدای یک روز، را با آن شروع می‌کند. قیمتی که ارز دیجیتال دوره زمانی خاص، برای مثال انتهای یک روز، را با آن به پایان می‌رساند. به طور کل از این اصطلاحات برای بازار مالی سنتی استفاده می‌شود که ساعت های کاری برای انجام معاملات وجود دارد.

Option‏ (‏آپشن، اختیار معامله):
آپشن یا گزینه بندهای قراردادی است که به خریدار حق خرید یا فروش دارایی یا ابزار مورد نظر را با قیمت مشخص شده می‌دهد. آپشن های آمریکایی و اروپایی وجود دارد. فرق این دو نوع آپشن در آن است که، در نوع اول قبل از منقضی شدن می‌توان از این آپشن ها استفاده کرد، اما در نوع دوم فقط در تاریخ منقضی شدن قرارداد می‌توان آپشن ها را به کار برد.

Options Market‏ (‏بازار آپشن، بازار اختیار معامله):
یک بازار مالی است. بازاری عمومی برای آپشن یا همان گزینه ها که به خریداران، گزینه هایی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال با قیمت مشخص شده در تاریخ مشخص یا قبل از آن ارائه می‌شود.

Oracles‏ (‏اوراکل):
اوراکل به نماینده ای گفته میشود که وقایع دنیای واقعی را پیدا می کند و پس از تایید آن وقایع، این اطلاعات را به بلاکچین ارسال میکند تا به وسیله قراردادهای هوشمند به کار گرفته شوند.

Orphan‏ (‏اورفن):
بلاک معتبر بر بستر بلاک چین که بخشی از زنجیره اصلی نیست. این بلاک ها هنگامی به وجود می آیند که دو ماینر همزمان بلاک ها را تولید کنند یا هکری درصدد معکوس کردن تراکنش ها باشد. به آن، بلاک جدا شده نیز می‌گویند. اورفن در بلاکچین یک بلوک معتبر است که متروکه شده و بلوک جدیدی روی آن ساخته نمیشود.

OTC‏ (‏فرابورس یا داد و ستد خارج از بورس):
به تراکنشی که خارج از صرافی و اغلب به صورت همتا به همتا و از طریق معامله خصوصی انجام گرفته باشد فرابورس می‌گویند. در کشورهایی که صرافی ها قانونی نمی‌باشند یا مقدار معامله باعث نوسان بازار می‌شود، معامله کنندگان از تراکنش فرابورس استفاده می‌کنند.

Overbought‏ (‏خرید بیش از حد، وضعیت اشباع خرید):
هنگامی که ارز دیجیتال به مقدار بسیار زیادی توسط سرمایه گذاران خریداری شود و قیمت آن افزایش یابد. هنگامی که این موضوع بدون دلیل قانع کننده ای رخ دهد، می‌گویند ارز دیجیتال مورد نظر بیش از حد خریده شده است و انتظار می‌رود یک دوره فروش صورت گیرد.

Oversold‏ (‏فروش بیش از حد، وضعیت اشباع فروش):
هنگامی که ارز دیجیتال به مقدار بسیار زیادی توسط سرمایه گذاران فروخته شود و قیمت آن کاهش یابد. هنگامی که این موضوع بدون دلیل قانع کننده ای رخ دهد، می‌گویند ارز دیجیتال مورد نظر بیش از حد فروخته شده است و انتظار می‌رود یک دوره خرید صورت گیرد.

OTC)Over The Counter) (معاملات فرابورس):
سرویسی است که در اختیار معامله گران با حجم بالا قرار داده میشود. چون این معاملات خارج از صرافی (معمولاً به صورتP2P) است. بنابراین بین خریدار و فروشنده هیچ واسطه ای (صرافی) وجود ندارد و دوطرف درخصوص قیمت توافق کرده و سپس انتقال انجام میشود.

P

Pair‏ (‏جفت معاملاتی):
تبادل بین یک ارز دیجیتال با یک ارز دیجیتال دیگر. برای مثال جفت معاملاتی BTC/ETH

Paper Wallet‏ (‏کیف پول کاغذی):
نوعی از کیف پول سرد است. سند فیزیکی که شامل کلید خصوصی یا عبارت سید شما میباشد. معمولا از کیف پول های کاغذی برای تهیه پشتیبان استفاده میشود.

P2P /Peer to Peer‏ (‏همتا به همتا، نظیر به نظیر):
تعاملات غیرمتمرکز بین طرفین حاضر در شبکه توزیع شده، تقسیم وظایف یا بار کاری است.

Permissioned Ledger‏ (‏دفترکل دارای مجوز):
دفترکلی که با محدودیت هایی طراحی شده است. به عنوان مثال تنها افراد یا سازمان هایی که از پیش درخواست دسترسی داده باشند اجازه دسترسی به آن خواهند داشت.

Phishing‏ (‏فیشینگ):
توسط هکرهایی که حساب ها و رمزهای عبور را سرقت میکردند ابداع شد. یک نوع کلاهبرداری از طریق حمله سایبری است. تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آنها از طریق جعل یک وبگاه، آدرس ایمیل و مانند آنها گفته می‌شود.

(PIP(Price Interest Point (پیپ):
کوچکترین واحد ارزش نزخ ارز است. در میان تمامی معامله گران بازارهای بین الملل مورد استفاده قرار می گیرد و معیار اندازه گیری میزان تغییر قیمت در جفت ارزها می باشد.

Platform‏ (‏پلتفرم):
به بلاک چین مادر توکن ها، پلتفرم می‌گویند. هم چنین به صرافی ارز دیجیتال می‌گویند که در آن می‌توانید به معاملات ارز دیجیتال بپردازید. بعضی مواقع به واسطه گری بین خریدار و فروشنده (صرافی ارزدیجیتال) اشاره دارد. مانند اینکه شخصی بر سکو ایستاده و دارایی خود را به خریدار معرفی میکند.

PoA Proof-of-Authority‏ (‏گواه اثبات اعتبار):
مکانیزم اجماع بلاک چین که با استفاده از هویت، تراکنش های سریع را امکان پذیر می سازد.

PoB /Proof-of-Burn‏ (‏گواه اثبات سوزاندن):
مکانیزم اجماع بلاک چین که هدف آن، بوت استرپ کردن یک بلاک چین به بلاک چین دیگر با کاهش مصرف انرژی است. این امر با تایید هزینه حاصل از سوزاندن کوین و ارسال آن به آدرس غیرقابل خرج کردن صورت می‌گیرد.

Ponzi Scheme‏ (‏طرح پونزی):
نوعی سرمایه گذاری کلاهبردارانه است که برای اولین بار توسط چارلز پونزی استفاده شد. شامل پرداخت سود به سرمایه گذاران قبلی از سرمایه وارد شده توسط سرمایه گذاران جدید می‌باشد.

Portfolio‏ (‏پورتفولیو یا سبد):
مجموعه ارزهای دیجیتال یا دارایی های کریپتو که توسط شرکت سرمایه گذاری، صندوق پوشش ریسک، سازمان های مالی یا اشخاص نگهداری می‌شود.

PoS /Proof-of-Stake‏ (‏گواه اثبات سهام):
مکانیزم اجماع بلاک چین که شامل انتخاب ایجاد کننده بلاک بعدی از طریق ترکیب های مختلفی از انتخاب تصادفی و ثروت یا سن کوین ها و توکن ها می‌باشد.

PoW / Proof-of-Work‏ (‏گواه اثبات کار):
مکانیزم اجماع بلاک چین که شامل حل کردن پازل های سخت محاسباتی برای تایید تراکنش ها و ایجاد بلاک های جدید می‌باشد.

Pre-mine‏ (‏پیش استخراج):
هنگامی که بخشی از موجودی اولیه کوین یا کل آن، به جای تولید شدن تدریجی و از طریق ماینینگ، حین یا قبل از عرضه عمومی تولید می‌شود. از این شرایط می‌توان برای اهداف قانونی نظیر جذب سرمایه یا بازاریابی استفاده کرد.

Pre-sale‏ (‏پیش فروش):
فروشی که قبل از در دسترس قرار گرفتن عمومی ICO برای جذب سرمایه، انجام می‌شود.

Premine‏ (‏پیش استخراج):
وضعیتی برای ارزهای دیجیتال جدید که طی آن، ماکسیمم منبع مورد نظر قبل از اعلام عمومی تامین شده است. یعنی در طول فرآیند استخراج، هیچ کوین جدیدی به منابع اضافه نخواهد شد.

Private Key / Secret Key‏ (‏کلید خصوصی/کلید پنهان):
به تعدادی از حروف و اعداد گفته میشود که از این کلید هم برای تایید خرج کردن ارز دیجیتال و همچنین برای تولید کلید عمومی استفاده میشود.کدی که در فرآیند رمزنگاری نامتقارن تولید می‌شود و با کلید عمومی جفت می‌شود تا در اطلاعات رمزنگاری هش شده با کلید عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

(PoA)Proof of Authority (اثبات اعتبار یا اثبات اقتدار):
نوعی از الگوریتم اجماع در ارزهای دیجیتال است که در سال 2017 توسط بنیان گذار اتریوم مطرح شد. اجماع در این الگوریتم براساس شهرت است که یک روش کارآمد برای شبکه های بلاکچین به ویژه شبکه های خصوصی است. روش کار به این صورت است که بلوک ها و معاملات توسط شرکت کنندگانی که قبلاً اعتبارآنها تایید شده، مورد بررسی و تایید قرار میگیرد.

(PoB)Proof of Burn:
نوعی از الگوریتم اجماع در ارزهای دیجیتال است که توسط استورات(Lain Stewart) مطرح شده است. اجماع در PoB به همان روش POW است یعنی اینکه احتمال استخراج یک بلوک به میزان قدرت استخراج کننده بستگی دارد.

(Proof-of-Developer(PoD‏ (‏گواه اثبات توسعه دهنده):
هر تاییدی که مدرکی از توسعه دهنده واقعی و زنده نرم افزار و ایجاد کننده ارز دیجیتال ارائه دهد. این امر به منظور جلوگیری از جذب سرمایه توسط توسعه دهنده ناشناس انجام می شود.

Proof Of Work(PoW) (اثبات کار):
یکی دیگر از انواع الگوریتم های اجماع در ارزهای دیجیتال است که از سال 2008 و همزمان با انتشار وایت پیپر بیت کوین مطرح شد. در الگوریتم اجماع PoW یک بلوک جدید از طریق هش کردن (یا استخراج کردن) اعتبارسنجی، ایجاد و درنهایت ثبت میشود.

Protocol‏ (‏پروتکل):
مجموعه قوانینی که تعاملات بر بستر شبکه را توضیح می‌دهد و معمولا این تعاملات شامل اجماع، تایید تراکنش و حضور در شبکه بلاک چین می‌باشد.

Pseudonymous‏ (‏نام مستعار):
فعالیت با نام متفاوت یا اشتباه مانند ساتوشی ناکاموتو را می گویند.

Public Address‏ (‏آدرس عمومی):
آدرس عمومی، هش رمزنگاری شده کلید عمومی است و به کاربر امکان می‌دهد تا از آن به عنوان آدرسی برای درخواست پرداخت استفاده کند.

Public Blockchain‏ (‏بلاک چین عمومی، بلاکچین بدون مجوز):
بلاک چینی که در دسترس همگان است و کد منبع آن باز است گفته میشود.در این بلاکچین همه افراد میتوانند به صورت رایگان به داده ها دسترسی داشته و آنها را مشاهده و یا در آن مشارکت نمایند.

P&D / Pump and Dump‏ (‏طرح پامپ و دامپ):
نوعی از کلاهبرداری اوراق بهادار که شامل تورم مصنوعی قیمت ارز دیجیتال با استفاده از بیانیه های مثبت اما اشتباه و گمراه کننده است تا سهامی که قبلاً ارزان خریده شده است با قیمت بالاتری فروخته شود. معمولا برای آن دسته از ارزهای دیجیتال که حجم معاملات پایینی دارند اتفاق می افتد.

Q

QR‏ (‏کد کیو آر):
برچسب قابل خواندن برای ماشین که به صورت اطلاعات کدگذاری شده در الگوی سیاه و سفید می‌باشد. در ارزهای دیجیتال، اغلب از این کد برای به اشتراک گذاری آسان آدرس کیف پول استفاده می‌شود.

R

Raiden Network‏ (‏شبکه رایدن):
راهکار مقیاس پذیری خارج از زنجیره که هدف آن، امکان پذیر کردن پرداخت آنی، با کارمزد کم و مقیاس پذیر بر بستر بلاک چین اتریوم است. این شبکه مشابه با شبکه لایتنینگ در بیت کوین است.
پلتفرم رایدن از تمامی توکن های ERC20 پشتیبانی و به عنوان کانال پرداخت لایه دوم اتریوم عمل میکند. این موضوع شبیه استفاده از آزاد راه به جای استفاده از جاده جهت رسیدن سریعتر به مقصد توصیف شده است.

Rank‏ (‏رتبه):
جایگاه نسبی ارز دیجیتال از لحاظ ارزش بازار می‌باشد.

REKT‏ (‏رکت):
کوتاه شده کلمه wrecked به معنای خراب شده یا ازبین بردن می‌باشد و بیانگر ضرر زیاد در معامله می‌باشد.

Relative Strength Index(RSI) (شاخص قدرت نسبی):
یک شاخص فنی است که در تحلیل تکنیکال از آن استفاده می شود. این شاخص به عنوان یک اسیلاتور حرکت (یا نوسانگر حرکت) برای اندازه گیری سرعت و تغییرات قیمت استفاده می شود.
RSI بین 0 تا 100 در نوسان است. درصورتیکه کمتر از 30 باشد نشان دهنده فروش بیش از حد و درصورتیکه بیشتر از 70 باشد نشان دهنده خرید بیش از حد است.

Replicated Ledger‏ (‏دفترکل کپی شده یا تکرار شده):
کپی از دفترکل توزیع شده در شبکه ای که در دسترس تمام شرکت کنندگان شبکه ارز دیجیتال می‌باشد.

ROI) Return on Investment) (نرخ بازگشت سرمایه):
به درصدی گفته می شود که برای اندازه گیری سود سرمایه گذاری استفاده می شود. نرخ بازگشت سرمایه از تقسیم سود خالص به هزینه سرمایه گذاری به دست می آید.

Reverse Indicator‏ (‏اندیکاتور یا شاخص معکوس):
فردی که از او به عنوان اندیکاتوری برای انجام ندادن سفارشات خرید و فروش استفاده می‌کنید زیرا همواره در پیش بینی نوسان قیمت ارز دیجیتال اشتباه می‌کنند.

Ring Signature‏ (‏امضای حلقوی یا حلقه):
روشی برای افزایش حریم خصوصی است. نوعی از امضای دیجتالی است. این امر با اعمال ورودی چندین امضا کننده انجام می‌شود و به ارسال کننده اصلی امکان تایید تراکنش را می‌دهد.

:Rinkeby
یکی از سه شبکه آزمایشی اتریوم و مشابه با “تولید بلاکچین” است. شبکه آزمایشی رینکبای، یک بلاکچین گواه اثبات اعتبار است.

ROI‏ (‏بازگشت سرمایه):
کوتاه شده عبارت Return on Investment و به معنای بازگشت سرمایه است و نسبت بین سود خالص به هزینه سرمایه گذاری می‌باشد.

Ropsten:
یکی از شبکه های آزمایشی اتریوم “راپستن” نام دارد.

S

Satoshi Nakamoto‏ (‏ساتوشی ناکاموتو):
فرد یا گروه خالق بیت کوین. هویت ساتوشی ناکاموتو تایید نشده است و مشخص نیست چه کسی یا گروهی می باشد. وی در یک پروفایل آنلاین اعلام کرده است که یک فرد ژاپنی متولد 1975 است ولی جالب است تمامی مکالمات نرم افزاری و آنلاین ایشان به صورت انگلیسی درج شده است.

SATS‏ (‏ساتوشی):
کوچکترین واحد بیت کوین به ارزش ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است. از ساتوشی در مباحث و محاسبه های اعداد مالی بیت کوین استفاده می شود.

Scam‏ (‏کلاهبرداری):
به ارز دیجیتال یا ICO کلاهبردارانه یا اغفال کننده گویند. درواقع به عمل غیر قانونی گفته می شود که به وسیله آن، فرد را برای ارسال ارز یا پول و یا برای تشویق به اشتراک گذاری اطلاعات محرمانه و خصوصی و یا انتقال دارایی با ارزش، فریب می دهند.

Scrypt‏ (‏اسکریپت، رمزنویسی):
الگوریتم جایگزین گواه اثبات کار بهSHA-256 که در ماینینگ بیت کوین استفاده می‌شود. ماینینگ از طریق اسکریپت بیش از توان CPU به حافظه نیاز دارد و هدف آن کاهش برتری اسیک ها و در نتیجه افزایش مشارکت در شبکه و کاهش مصرف برق و انرژی است.

(SEC) Securities and Exchange Commission‏ (‏کمیسیون بورس و اوراق بهادار):
یکی از آژانس های مستقل دولت فدرال ایالات متحده است که مسئول اعمال قوانین فدرال اوراق بهادار، بیان قوانین و قانونمندی صنعت اوراق بهادار، بورس و صرافی های کشور و سایر فعالیت ها و سازمان های مرتبط می‌باشد.

Second-Layer Solutions‏ (‏راهکارهای لایه دوم):
مجموعه راهکارهایی که بر بستر بلاکچین عمومی ایجاد شده اند تا مقیاس پذیری و کارآیی بلاکچین به ویژه در ریز تراکنش ها را افزایش دهد و در شبکه لایتنینگ، پلاسما، TrueBit و موارد دیگر وجود دارد.

Seed‏ (‏سید):
نقطه شروع ایجاد کلیدها برای کیف پول می‌باشد. سید معمولا به صورت مجموعه ای از کلمات بیان می‌شود تا دارنده آن بتواند سریعا از آن بک آپ بگیرد یا بازیابی کند.

Segregated Witness/ SegWit‏ (‏سگویت، امضای جداشده):
پروپوزال بهبود بیت کوین. یک سافت فورک بیت کوین یا (طرح بهبود بیت کوین) است که از سال 2017 با هدف انعطاف پذیری تراکنش ها و افزایش ظرفیت بلاک ها ارائه شد.

Selfish Mining‏ (‏سلفیش ماینینگ):
سلفیش ماینینگ یا استخراج خودخواهانه شرایطی است که در آن ماینر بلاک جدیدی استخراج می‌کند اما آن را در دسترس سایر ماینرها قرار نمی‌دهد. اگر این ماینر بتواند سریع تر از سایر ماینرها، بلاک دوم را پیدا کند، می‌تواند بزرگترین زنجیره عمومی را ایجاد کند، سایر بلاک های پیدا شده را باطل کند و توان انجام حمله داشته باشد.

Sell Wall‏ (‏دیوار فروش):
شرایطی که در آن، ارز دیجیتال به ارزش مشخصی می‌رسد و سقف سفارش برای فروش تعیین می‌گردد. این شرایط گاهی اوقات توسط معامله کنندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد تا تاثیر مشخصی بر بازار بگذارند و از افزایش ارزش ارز دیجیتال به بیش از ارزش مورد نظر جلوگیری کنند، به طوری که با انجام سفارش، عرضه از تقاضا پیشی می‌گیرد.

SHA-256‏ (‏الگوریتم شا-۲۵۶):
الگوریتم هش امن. تابع هش رمزنگاری است که امضای ۲۵۶ بیتی برای متن تولید می‌کند و در گواه اثبات کار بیت کوین استفاده می‌شود. SHAمخفف عبارت Secure Hash Algorithm و به معنای الگوریتم هش ایمن است. SHA-256 یکی از الگوریتم های SHA-2است که توسط NSA طراحی شده است.

Sharding‏ (‏شاردینگ):
شاردینگ‌ یک رویکرد مقیاس پذیری است که تفکیک بلاک چین به بخش هایی شامل سابقه تراکنش ها را امکان پذیر می‌سازد تا هر شارد به موازات قابل پردازش باشد.

Shilling‏ (‏شیلینگ، اقدام تبلیغاتی فریب کارانه):
ارتقای مشتاقانه پروژه ICO یا ارز دیجیتال است. به اقدام فریبکارانه تبلیغی گفته می شود که یک فرد (مثلا در قالب مشتری)، چیزی را (در ازای دریافت وجه) تبلیغ و یا تخریب می کند.
در ارزهای دیجیتال شیلینگ به تبلیغ یک ارز دیجیتال یا پروژه ICO گفته میشود. اغلب شیلینگ ها در ارزهای دیجیتال یا خودشان جزء تیم توسعه دهنده ارز هستند و یا یک سرمایه گذار هستند و امیدوارند تا با تبلیغات قیمت ارز آنها افزایش پیدا کند یا جهت تبلغیات پول دریافت کرده اند و یا حتی به دنبال این هستند که پروژه رقیب شکست بخورد تا ارزش دارایی آنها بالا برود.

Shitcoin‏ (‏شتکوین):
کوینی که استفاده یا ارزش بالقوه ای ندارد. حتی ممکن است اظهار نظر فردی باشد برای ارزی که دوست ندارد.

Short‏ (موقعیت فروش، ‏فروش استقراضی، رو به نزول):
تکنیک معاملاتی که در آن، معامله کننده‌ با این انتظار که قیمت دارایی کاهش خواهد یافت، آن دارایی را قرض می‌گیرد تا بفروشد. سپس با قیمت کمتر، دارایی مورد را می‌خرد تا قرض خود را بازگرداند و از اختلاف قیمت فعلی سود کسب کند. زمانی از این استراتژی استفاده میشود که بازار ارز در حال نزول است.

Side Chain‏ (‏زنجیره جانبی):
دفترکل بلاک چین است که به موازات بلاک چین اصلی اجرا می‌شود و در آن مسیر دو طرفه‌ای بین زنجیره اصلی و جانبی وجود دارد. این امر به زنجیره جانبی امکان می‌دهد تا به صورت مستقل از زنجیره اصلی فعالیت کند و از پروتکل یا مکانیزم خود استفاده کند.

Silk Road‏ (‏سیلک رود):
بازار سیاه آنلاینی که در دارک وب وجود داشت. برای تراکنش های خود از بیت کوین استفاده می‌کرد.
نام یک سایت غیرقانونی است که با استفاده از ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین اقدام به خرید و فروش موارد غیر قانونی از قبیل اسلحه، مواد مخدر و غیره می کرد که توسط FBI تعطیل شد.

Simplified Payment Verification/ SPV‏ (‏تایید ساده پرداخت):
باتوجه به اینکه بلاکچین به دلیل اضافه شدن بلوک های جدید، هر روز بزرگتر می شود بنابراین بارگیری کل بلاک چین به منظور انجام مبادلات آسان و سریع نیست. کلاینتی سبک برای تایید تراکنش های بلاک چین، دانلود هدرهای بلاک و درخواست اثبات مشمولیت به بلاک چین در درخت مرکل می‌باشد.

(SMA(Simple Moving Average (میانگین متحرک ساده):
میانگین متحرک ساده یا حسابی از طریق جمع قیمت های نهایی سهام برای تعدادی از بازه های زمانی محاسبه می گردد و سپس حاصل جمع را بر همان تعداد دوره تقسیم می کند. به عبارتی متوسط قیمت سهام را طی دوره زمانی نشان می دهد.

Smart contract‏ (‏قرارداد هوشمند):
قرارداد هوشمند یک پروتکل رایانه ای است که هدف آن تسهیل، تایید یا اجرای قرارداد بر بستر بلاک چین بدون دخالت شخص ثالث است.

Smart Drop‏ (‏اسمارت دراپ):
توزیع رایگان توکن‌های یک پروژه بین گروه منتخبی از مردم.

Soft Cap‏ (‏سافت کپ، حداقل سرمایه اولیه، حداقل عرضه):
حداقل مقدار سرمایه ای که ICO درصدد جذب آن است. گاهی اوقات اگر ICO نتواند این مقدار سرمایه را جذب کند ممکن است کلا لغو شود. در صورت عدم تحقق سافت کپ، پول به سرمایه گذاران بازگردانده می شود. چگونگی تنظیم سافت کپ بستگی به نظر تیم توسعه دهنده دارد.

Soft Fork‏ (‏سافت فورک):
بروز رسانی پروتکل که فقط تراکنش های معتبر قبلی، نامعتبر می‌شوند. در اکثر سافت فورک ها، ماینرها باید نرم افزار ماینینگ خود را آپدیت کنند تا بتوانند آن را اجرا کنند. به عبارتی به تغییر پروتکل (قوانین) نرم افزار گفته میشود که در آن فقط بلاک های معتبر قدیمی که قبل از تغییر قانون ایجاد شده اند، غیر معتبر هستند و گره های (نودهای) قدیمی، بلوک های جدید را معتبر تشخیص می دهند.

Software‏ (‏فورک نرم افزار):
فورک نرم افزار که به آن فورک پروژه نیز می‌گویند، هنگامی است که توسعه دهندگان، از فناوری یک پروژه نرم افزاری موجود استفاده می‌کنند و آن را تغییر می‌دهند تا پروژه جدیدی ایجاد کنند. برای مثال لایت کوین که فورک نرم افزاری بیت کوین است.

Solidity‏ (‏سالیدیتی):
زبان برنامه نویسی مورد استفاده توسط اتریوم برای ایجاد و توسعه قراردادهای هوشمند است.

 Soros Fund Management (مدیریت سرمایه سوروس):
شرکت سرمایه گذاری آمریکایی است که در زمینه مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت صندوق های سرمایه گذاری، طرح های سرمایه گذاری جمعی و مبادلات سهام اختصاصی فعالیت می کند.

Sound Money‏ (‏پول مشروع):
ارزی که توسط کالایی خاص پشتیبانی می‌شود.

Speculate‏ (‏گمانه‌زنی):
انجام معاملات اقتصادی ریسک‌دار، به منظور حصول سود از نوسانات کوتاه یا میان مدت، در ارزش بازاری کالای تجاری چون روشی اقتصادی، بجای سعی برای حصول سود از روش‌های اقتصادی اصولی

(Blockchain)Spoon (قاشق بلاکچین):
یک مفهوم فنی جدید است که همانند فورک می تواند به دو شکل Hard Spoon یا Soft Spoon باشد. قاشق نرم (Soft Spoon) به عنوان زیرمجموعه ای از همان پروتکل در همان بلاکچین رقابت می کند.
درصورتیکه قاشق سخت (Hard Spoon) یک متاپروتکل است که در بالای بلاکچین قرار می گیرد و با بلاک چین اصلی رقابت نمی کند بلکه برای دسترسی بیشتر طراحی شده است. درواقع قاشق سخت یک بلاکچین جدید است که توکن جدید تولید می کند و این توکن های جدید، جایگزین تعادل در توکن های بلاکچین اصلی می شود.

Spot‏ (‏اسپات):
قرارداد یا تراکنش خرید یا فروش ارز دیجیتال برای تسویه، پرداخت و تحویل آنی ارز دیجیتال در بازار است. مقدار مشخصی ارز دیجیتال را با قیمت مشخص و برای تاریخ مشخصی معامله می کنند.

Spot Market‏ (‏بازار نقدی، اسپات یا لحظه ای):
بازار عمومی که در آن، ارزهای دیجیتال با تسویه آنی معامله می‌شوند. این بازار در مقابل بازار آتی قرار دارد که در آن، تسویه پس از مدتی مشخص و در زمان آینده انجام می‌شود. درواقع به صورت لحظه ای یا فوری پول و دارایی باهم مبادله و تسویه می شود.

Stable Coin‏ (‏استیبل کوین):
ارز دیجیتال با نوسان بسیار کم که بعضی اوقات به عنوان ابزاری برای متنوع کردن پورتفولیو استفاده می‌شود. مثال های استیبل کوین شامل ارزهای دیجیتال با پشتیبانی طلا یا دلار می‌باشند.

Staking‏ (‏نگهداشتن کوین یا استیکینگ):
Stakeیا سهام به مقدار ارز دیجیتالی که توسط کاربر به عنوان وثیقه به کیف پول خاصی واریز می شود تا به این وسیله شرایط لازم و اجازه ثبت و بررسی صحت معاملات در آن شبکه را به دست آورد. مشارکت در سیستم گواه اثبات سهام به منظور ارائه توکن ها در بلاک چین به عنوان تایید کننده و دریافت جایزه می باشد.

Stale Block‏ (‏بلاک کهنه):
بلاکی که با موفقیت استخراج شده است اما وارد بلاک چین نشده است زیرا بلاک دیگری با حجم برابر به زنجیره اضافه شده است. به عبارتی وقتی که یک استخراج کننده ارز دیجیتال بلوک معتبری را پیدا می کند، آن بلوک را در کل شبکه منتشر می شود. این بلوک معتبر به نزدیکترین گره ای که به محل استخراج است میرسد.

State Channel‏ (‏کانال وضعیت):
منظور از State وضعیت چیزی در زمان خاص و منظور از Channel محلی برای برقراری ارتباط است. راهکار مقیاس پذیری لایه دومی که تراکنش های داخل زنجیره را کاهش می‌دهد، تراکنش های خارج از زنجیره را انتقال می‌دهد و پس از چند تراکنش خارج از زنجیره به شرکت کنندگان اجازه امضا در زنجیره اصلی می‌دهد.

Stock‏ (‏سهام سرمایه):
برابر است با ارزش اسمی سهام منتشر شده یک شرکت. ارزش اسمی هر سهم به مبالغ معین شده هر سهم، که بر روی گواهینامه سهام چاپ شده‌است، اشاره می‌کند.

Symbol‏ (‏علامت):
نشان دهنده نوع ارز دیجیتال است. برای مثال علامت بیت کوین، BTC می‌باشد. به عبارتی به حروف یا ترکیبی از حروف و اعداد گفته می شود که به عنوان نماد ارز دیجیتال است.

T

Taint‏ (‏تینت، نشانه گذاری):
مقدار درصد ارز دیجیتال یک حساب که از حساب دیگر قابل ردیابی است. به عنوان مثال Taintبرای اندازه گیری تعداد سکه های موجود در کیف پول، که برای فعالیت های غیر قانونی استفاده شده است.

Tangle‏ (‏تنگل):
یک جایگزین بلاک چین است که از آن برای ثبت معاملات به جای بلاکچین استفاده می شود. تنگل با استفاده از گراف های جهت دار غیرمدور که فقط در یک جهت ایجاد می‌شوند و تکرار نمی‌شوند و در مقابل رایانش کوانتومی مقاوم هستند ایجاد شده است. در تنگل برای اینکه یک معامله واجد شرایط ثبت باشد، شخص ابتدا باید دو معامله قبلی را تایید کند تا دیگران بتوانند معامله وی را تایید کنند.

 Technical Analysis/Trend Analysis‏ (TA) (‏تحلیل تکنیکال/تحلیل روند):
روش ارزیابی شامل تحلیل آماری فعالیت های بازار نظیر قیمت و حجم معاملات می‌باشد. از نمودارها و سایر ابزارها برای شناسایی الگوها و اخذ تصمیمات سرمایه گذاری استفاده می‌شود.

Testnet‏ (‏شبکه آزمایشی):
بلاک چین جایگزینی که توسط توسعه دهندگان و برای آزمایش ایده های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 TLT)Think Long Time) (تفکر بلندمدت، بلند مدت فکر کردن) :
به طرز فکر یک سرمایه گذار گفته می شود که به دنبال کسب سود کوتاه مدت نیست و افق سرمایه گذاری ان ممکن است چند ماه یا سال باشد. درواقع طرز تفکری که چشم انداز بلندمدت چندین ماهه و چندین ساله به سرمایه گذاری دارید.

This is Gentleman‏ (‏پیام خبر خوش همینه بزرگوار):
برای فردی به کار می رود که دارای موقعیت اجتماعی خوبی است. (اصطلاحی مودبانه است). در اصل این پیام، به دلیل اشتباه نوشتن جمله This is it, gentleman ایجاد شد و امروزه برای اعلام خبر خوب به کار می‌رود.

Ticker‏ (‏تیکر):
مخففی برای شناسایی منحصر به فرد ارزهای دیجیتال است. به علامت منحصر به فرد ارز دیجیتال گفته می شود که از مختصر شدن نام آن دارایی به دست می آید و به عنوان شناسه آن دارایی مورد استفاده قرار می گیرد.

Timelock/Locktime‏ (‏تایم لاک):
شرایطی برای تراکنش که فقط در زمان یا بلاک مشخصی از بلاک چین پردازش شود.

Timestamp‏ (‏سابقه زمانی):
نوعی روش شناسایی برای هنگامی که تراکنش مشخصی رخ می‌دهد. هدف از تایم استمپ در بلاکچین ضبط دقیق زمان یک رویداد به صورت غیر قابل تغییر است و این موضوع باعث میشود تا گزارش تایم استمپ به صورت دقیق شامل تاریخ، ساعت و روز باشد.

Token‏ (‏توکن):
واحد دیجیتال که برای استفاده در سیستم بزرگتر اقتصاد کریپتو(رمزگذاری شده) طراحی شده است. توکن به خودی خود ذخیره ارزشی ندارد اما می‌توان نرم افزارها را حول آن توسعه داد.

Token Generation Event‏ (‏رویداد تولید توکن):
زمانی که توکن صادر می شود.

Tokenize‏ (‏توکنی کردن، توکن سازی):
فرآیندی که در آن، دارایی واقعی به چیزی دارای ارزش دیجیتال به اسم توکن تبدیل می‌شود. معمولا پس از آن می‌تواند مالیکت بخشی از دارایی را به چندین مالک ارائه دهد. با استفاده از توکن سازی میتوان فقط بخشی از دارایی را در یک محیط امن و به دور از کلاهبرداری، معامله کرد و نیاز به فروش کل دارایی نیست.
به عنوان مثال: یک خانه به 200 توکن تبدیل می شود و باتوجه به درخواست مالک، تنها 10 توکن آن فروخته می شود.

Tor‏ (‏شبکه تور):
نرم افزاری رایگان برای برقراری ارتباط های ناشناس می‌باشد. اسم این برنامه از مخفف پروژه اصلی این نرم افزار به نام The Onion Router گرفته شده است. تور شامل شبکه ای از واسطه های داوطلب برای پنهان کردن مکان و استفاده کاربر می‌باشد.

Total Supply‏ (‏موجودی کل، کل سرمایه):
مجموع کوین های موجود منهای تعداد کوین های سوزانده شده یا ازبین رفته می‌باشد.

Trade Volume‏ (‏حجم معاملات):
مقدار ارز دیجیتال هایی است که در ۲۴ ساعت گذشته معامله شده اند. هرچقدر حجم تجارت یک ارز دیجیتال بیشتر باشد به معنای اینست که این ارز تعداد زیادتری خریدار و فروشنده در شبانه روز دارد. بنابراین این ارز سریعتر نقد می شود و دارای نقدینگی بالاتری است.

Trader‏ (‏معامله‌گر یا تریدر):
معامله‌گر. به شخص یا مؤسسه ای فعال در حوزه امور مالی گفته می‌شود که ابزارهای مالی مانند سهام سرمایه، اوراق قرضه، بازار کالاها، ارزهای دیجیتال، ابزار مشتقه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را به عنوان پوشش ریسک، آربیتراژ یا سفته‌بازی، خرید و فروش می‌نماید.

TX) ( Transaction)):
به معنای انتقال پول از فردی به فرد دیگر به خاطر انجام معامله است. در ارزهای دیجیتال “ترن زکشن” به عمل مبادله ارزهای دیجیتال در شبکه بلاکچین گفته می شود.

Transaction Fee‏ (‏کارمزد تراکنش، هزینه معامله):
هزینه استفاده از بلاک چین برای انجام تراکنش است. این کارمزد به ماینرها یا افرادی که عملیات بررسی و تایید معاملات را انجام می دهند پرداخت می شود. بدیهی است هر چقدر یک فرد کارمزد بالاتری پرداخت کند، بررسی و تایید معامله وی سریعتر و خارج از نوبت انجام می شود.

Trustless‏ (‏بدون نیاز به شخص یا نهاد مورد اعتماد):
یکی از ویژگی های بلاک چین است که به موجب آن، هیچکدام از شرکت کنندگان نیازی به اعتماد به شرکت کننده دیگر برای انجام تراکنش ندارد. ویژگی Trustless در شبکه P2P توسط بیت کوین معرفی شد. تراست لس در معاملات شبکه غیر متمرکز به این معنی است که معاملات طبق برنامه در نظر گرفته شده اجرا می شود و هیچ نیازی به شناخت یا اعتماد به یکدیگر یا شخص ثالثی نیست. البته در بلاکچین اعتماد به طور کامل از بین نمی رود، بلکه اعتماد بین اعضای شبکه توزیع می شود.

Tumbler‏ (‏تامبلر):
اسم دیگری برای خدمات ترکیبی یا سرویس میکس است.

Turing-Complete‏ (‏تورینگ کامل):
به قابلیت ماشین در اجرای محاسباتی گفته می‌شود که هر رایانه قابل برنامه ریزی دیگری از توان آن برمی‌آید. نمونه ای از تورینگ کامل، ماشین مجازی اتریوم است. باتوجه به کاربردهای بلاکچین و فناوری اسکریپت نویسی برخی از تورینگ ها کامل هستند (مثل: ماشین مجازی اتریوم که می تواند هر مسئله ی پیچیده ای را حل کند) و برخی از تورینگ ها هم غیر کامل هستند (مثل: بیت کوین که نمی تواند هر مسئله ای را حل کند).

 TVL(ارزش کل قفل شده):
معیاری برای ارزیابی پروژه های دیفای

TX‏ (‏تراکنش):
تراکنش به عمل معامله ارز دیجیتال در بلاک چین می گویند.

U

uBTC‏ (‏میکرو بیت کوین):
یک میلیونم یا ۰.۰۰۰۰۰۱ بیت کوین است و اغلب اوقات با فورک بیت کوین اشتباه گرفته می‌شود.

Unconfirmed‏ (‏تایید نشده):
شرایطی که در آن، تراکنش به بلاک چین اضافه نشده است. به عبارتی اگر معامله ای در شبکه بلاکچین باشد و توسط نودهای شبکه تایید نشود آن بلوک به شبکه اضافه نمیشود و به اصطلاح “آن کانفرم” شده است.

UTC) Universal Time Coordinated) (زمان هماهنگ جهانی):
ساعت هماهنگ جهانی. ساعت استاندارد که با استفاده از آن، ساعت و زمان تنظیم می‌شود و برای تنظیم آن از ساعت های اتمی بسیار دقیق و چرخش زمین استفاده می شود. باتوجه به اینکه سیستم ارزهای دیجیتال به صورت غیر متمرکز هستند و کاربران آن نیز از سراسر دنیا با مناطق زمانی مختلف فعالیت می کند بنابراین جهت پیشگیری از سردرگمی نیاز به یک زمان بندی استاندارد است. UTC به عنوان جانشین ساعت گرینویچ (GMT) است.

Unpermissioned Ledger‏ (‏دفترکل بدون مجوز):
به بلاک چین عمومی می گویند. افراد بدون نیاز به اجازه گرفتن، به اطلاعات دفتر کل دسترسی و یک نسخه از آن را در اختیار داشته باشند و بتوانند داده های را به دفتر اضافه کنند.

Unspent Transaction Output‏ (‏خروجی خرج نشده تراکنش):
خروجی تراکنش بلاک چین که خرج نشده است و می‌توان از آن به عنوان ورودی تراکنش جدید استفاده کرد.

V

Validator‏ (‏تایید کننده، اعتبارسنج):
شرکت کننده در بلاک چین گواه اثبات سهام که در تایید بلاک ها شرکت می‌کند. مقداری از ارز دیجیتال خود را در کیف پول مخصوص به عنوان سهام نگهداری می کند (بدون امکان برداشت) و با توجه به مدت زمان و میزان سهام نگهداری شده، می تواند برای امضای بلوک اقدام نماید.

Vanity Address‏ (‏آدرس خالی):
آدرس عمومی ارز دیجیتال با حروف و ارقامی که معمولا توسط مالک آدرس مشخص می‌شود. برنامه ای که تولید “وانیتی آدرس” می کند Vanitygens (ژنواتور وانیتی) نامیده می شود.
به عنوان مثال با “وانیتی آدرس” امکان ایجاد آدرس بیت کوینی وجود دارد که ابتدای آن آدرس با نام یک شرکت شروع شود و کاربرد خاص دیگری ندارد.

Vaporware‏ (‏پوچ افزار):
پروژه ارز دیجیتال که هرگز توسعه نمی‌یابد.

Venture Capital‏ (‏سرمایه گذاری پر ریسک):
نوعی از دارایی خصوصی که به شرکت هایی با سرمایه کم و در مراحل اولیه ارائه می‌شود و پتانسیل رشد بسیار خوب و طولانی مدتی دارد ولی باتوجه به اینکه فاقد سابقه کار است، معمولاً این نوع سرمایه گذاری دارای ریسک بالایی است. تامین مالی سرمایه پرریسک در فضای ارزهای دیجیتال با VC معمولی تفاوتی ندارد و بیشتر در زمینه توکن ها استفاده می شود.

Virgin Bitcoin‏ (‏بیت کوین خام):
بیت کوینی که خرج نشده است. درواقع به بیت کوینی گفته میشود که توسط یک ماینر به عنوان پاداش دریافت شده ولی تاکنون هزینه یا استفاده نشده است.

Volatility‏ (‏نوسان):
سنجش آماری توزیع سود است که با استفاده از انحراف معیار یا واریانس بین سود حاصل از دارایی یا شاخص بازار اندازه گیری می‌شود.

Volume‏ (‏حجم معاملات):
مقدار ارز دیجیتالی که در بازه زمانی مشخص، برای مثال ۲۴ ساعت اخیر معامله می‌شود. حجم معاملات می‌تواند جهت و نوسان ارز دیجیتال و هم چنین پیش بینی از قیمت آینده و تقاضای آن را نشان دهد.

 Vortecs(الگوریتم یا شاخصی منحصر به کوین تلگراف):
یک الگوریتم برای مقایسه شرایط فعلی و شرایط قبلی بازار یک ارز براساس معیارهای مختلفی است چون احساسات بازار، حجم معاملات، آخرین حرکات قیمتی و فعالیت در توییتر می باشد.

W

Wallet‏ (‏کیف پول):
کیف پول ارز دیجیتال یک کیف پول ایمن دیجیتالی است که برای ذخیره سازی، ارسال و دریافت ارز دیجیتال استفاده می‌شود و به دو نوع تقسیم می‌شود. کیف پول های ارزهای دیجیتال درواقع پول را ذخیره نمی کنند بلکه مشخص می کنند که چه کسی اجازه دسترسی به ارز دیجیتال را دارد. دسترسی تنها با رمز عبور (یا کلید) امکان پذیر است. کیف پول های ارزهای دیجیتال سه دسته هستند. و Hot Wallet و Custodial و Cold Wallet

Wash Trade‏ (‏واش ترید یا معاملات واش و تقلبی):
نوعی دستکاری بازار که در آن، سرمایه گذاران با فروش و خرید همزمان یک ارز دیجیتال، فعالیت های مصنوعی و تقلبی در بازار ایجاد می‌کنند. هدف افزایش حجم تجارت است.

Watchlist‏ (‏واچ لیست):
یکی از ویژگی وبسایت ها که با استفاده از آن، کاربران می‌توانند فهرستی از ارز دیجیتال های محبوب خود را ایجاد کنند. تعریف دیگری که می‌توان از این اصطلاح ارائه داد به این صورت است که واچ لیست، مجموعه صفحات منتخب کاربر برای نظارت بر تغییرات است.

Weak Hands‏ (‏ویک هندز):
تمایل سرمایه گذار به فروش ارز دیجیتال با مشاهده اولین نشانه کاهش قیمت. سرمایه گذار بدون برنامه و با اضطراب به محض افت ارزش سرمایه گذاری به صورت عجولانه و غیر منطقی اقدام به فروش دارایی خود می کند.

Wei‏ (‏وی):
کوچکترین واحد اتر یا کوچکترین مقدار سکه اتریوم گفته می شود. هر اتر شامل ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ وی است. درواقع هر سکه (اتر)(اتریوم) معادل یک کوینتیلیون وی است.

Whale‏ (‏نهنگ):
اصطلاحی برای توصیف سرمایه گذارانی است که مقدار بسیار زیاد کریپتو دارند، مخصوصا کسانی که سرمایه آنها به اندازه ای است که می‌توانند بازار را دستکاری کنند. “نهنگ ها” قدرت ایجاد تغییرات قیمتی و یا دستکاری در قیمت بازار را دارند.

When Lambo‏ (‏لامبو چه زمانی است؟):
اصطلاحی دیگر برای لامبو است. از اصطلاح لامبو در ارزهای دیجیتال زمانی استفاده می شود که سرمایه گذاران به صورت نمادین از یکدیگر می پرسند که در صورت ثروتمند شدن چه موقع خودروی گران قیمت لامبورگینی را خریداری کنند.

When Moon‏ (‏ماه یا افزایش چه زمانی است؟):
اصطلاحی دیگر برای ماه یا افزایش قیمت است. در ارزهای دیجیتال زمانی “کی ماه” گفته میشود که قیمت ارز دیجیتالی به صورت مداوم در حال رشد (بالارفتن) است.

Whitelist‏ (‏وایت لیست یا لیست سفید):
فهرستی از شرکت کنندگان علاقمند به ICO که تمایل خود به شرکت در ICO را ثبت می کنند. درواقع “لیست سفید” لیستی از افراد علاقمند است که قصد دارند در یک پروژه (ICO،STO ،IEOو…) شرکت کنند و یا آن را خریداری کنند. این افراد پس از تایید می توانند به توکن ها جهت فروش دسترسی داشته باشند.

Whitepaper‏ (‏مقاله سفید یا وایت پیپر):
سندی که توسط تیم پروژه ICO آماده میشود تا سرمایه گذاران را به چشم انداز ICO، طراحی و استفاده از ارز دیجیتال، اطلاعات فنی و برنامه آن برای رشد و موفقیت علاقمند کند.

Y

YTD‏ (‏از ابتدای سال تاکنون):
مخفف عبارت Year to Date و به معنای “از ابتدای سال تاکنون” میباشد. به عبارتی اصطلاحی است که به دوره بین روز اول سال تا تاریخ فعلی اشاره دارد. به عنوان مثال میزان سود حاصل از سرمایه گذاری در بیت کوین از اول سال تا تاریخ امروز.

Z

Zero Confirmation Transaction‏ (‏تراکنش بدون تایید):
اصطلاحی دیگر برای تراکنش(معامله) تایید نشده می باشد. یک معامله تنها زمانی پذیرفته می شود که وسط ماینرهای شبکه تایید و در یک بلوک قرار داده شود. بنابراین در این تراکنش، هنوز معامله در شبکه بلاکچین تایید و ثبت نشده و اعتباری ندارد.

Zero Knowledge Proof‏ (‏گواه اثبات دانایی صفر):
در شبکه بلاکچین همه کاربران به اطلاعات مربوط به مقدار ارز، آدرس فرستنده و گیرنده و… دسترسی دارند. با استفاده از “اثبات دانش صفر” یا ZKPدیگر نودهای شبکه که قوانین اجماع را اجرا می کنند، نیازی به دانستن همه اطلاعات معامله ندارند و کاربر از طریق اثبات ریاضی به شبکه نشان دهد که رمز عبور صحیح را در اختیار دارد و مالک واقعی ارز دیجیتال است (ولی فاش نمی کند).

ZK-SNARK (اثبات غیر تعاملی):
به اثبات دانش صفر گفته می شود که به تعامل بین اثبات کننده Prover و تاییدکننده Verifier نیاز ندارند. اثبات غیر تعاملی در زی کش معمولاً باعث می شود که معاملات بلافاصله تایید شود.

ZK-STARK (اثبات شفاف مقیاس پذیر دانش صفر):
از اثبات دانش صفر استفاده می کند و با روش تصادفی قابل تایید عمومی برای ایجاد سیستم استفاده می کند (به نصب اولیه مطمئن نیاز ندارد). نسبت به نسخه قدیمی تر از نظر سرعت و اندازه محاسباتی مقیاس پذیرتر و در برابر حملات کوانتومی مقاوم تر شده اند.

Zoon of Support(محدوده حمایت):
محدوده حمایت به ناحیه ای از منحنی قیمتی گویند که سهام از نظر قیمت حمایت و پشتیبانی پیدا می کند. در تحلیل تکنیکال این بدان معناست که قیمت سهم تمایل دارد از آن ناحیه پایین تر نرود.

 

دکمه بازگشت به بالا