اخبار اتریوماخبار ارز دیجیتالاخبار بیت کوین

جهش بازار بیت کوین تا کی ادامه دارد؟

به گزراش شهر کریپتو، ارزش بازار جهانی رمزارزها در حال حاضر ۱.۸۴ تریلیون دلار است ۹ درصد رشد را نسبت به روز گذشته نشان می‌دهد. حجم کل معاملات در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۲.۲۴ درصد افزایش یافته و به ۸۱.۱۷ میلیارد دلار رسیده است. بیت‌کوین با رشد بیش از ۱۱ درصد به قیمت ۴۰ هزار و ۴۳۳ دلار و اتریوم با جهش ۱۴ درصدی به قیمت ۲ هزار و ۹۵۱ دلار معامله می‌شوند. سایر رمزارزهای مشهور مانند دوج‌کوین، شیبا اینو، ریپل و کاردانو نیز در محدوده مثبت قرار دارند.

پس از شکسته‌شدن مقاومت ۴۴,۰۰۰ دلاری، اکنون کارشناسان ۴۷,۰۰۰ دلار را به‌عنوان هدف بعدی بیت کوین معرفی می‌کنند. این در حالی است که معامله‌گران حرفه‌ای بازارهای اهرم‌دار، همچنان برای ورود به موقعیت‌های خرید، با احتیاط عمل می‌کنند. روز گذشته قیمت بیت کوین به بالای ۴۳,۰۰۰ دلار رسید و با این جهش حدود ۳۰ درصد از سقوط بعد از ماه نوامبر (آبان) بازار جبران شد. ابتدای امروز هم قیمت در برخی از صرافی‌ها از ۴۵,۴۰۰ دلار فراتر رفت. برخی از کارشناسان انتظار دارند که این جهشِ ناشی از فشار فروش استقراضی در بازار ادامه داشته باشد؛ هرچند صعود روزهای اخیر قیمت در مقایسه با جهش‌های قبلی شتاب کمتری دارد. ارقام کنونی همچنان پایین‌تر از اوج ماه ژانویه (دی) هستند. اینکه حجم معاملات در جریان یک حرکت صعودی پایین‌تر از حد متوسط باشد، معمولاً نشانه اعتماد کم معامله‌گران به وضعیت بازار است. با وجود افزایش قیمت‌ها، نوسان در بازار قراردادهای اختیار معامله (Options) بیت کوین همچنان پایین است. شاخص‌های تکنیکال نشان می‌دهند که فضا برای ادامه روند صعودی تا مقاومت محدوده بین ۴۵,۰۰۰ تا ۴۷,۰۰۰ دلار وجود دارد.

کتی استاکتون (Katie Stockton)، یکی از مدیران شرکت تحلیلی فیرلید استراتجیز (Fairlead Strategies)، می‌گوید: پس از آنکه جهش قیمتیِ مربوط به اشباع فروش در بازار به حفظ حمایت ۳۷,۴۰۰ دلاری منجر شد، بیت کوین اکنون سطح میانگین متحرک ۵۰ روزه را آزمایش می‌کند. از آنجا که شتاب صعودی بلندمدت قیمت از بین رفته است، باید با احتیاط گام برداریم.

متوسط نرخ تأمین سرمایۀ بیت کوین یا هزینه نگهداری از موقعیت‌های معاملاتی لانگ (خرید) در بازار قراردادهای آتی (Futures) دائمی صرافی‌‌های ارز دیجیتال، با وجود جهش روزهای اخیر قیمت، همچنان پایین مانده است. این یعنی معامله‌گران حرفه‌ای بازارهای اهرم‌دار همچنان محتاط عمل می‌کنند و با وجود جهش ۱۶ درصدی قیمت در هفت روز گذشته، بی‌گدار به آب نمی‌زنند. مؤسسه QCP Capital گفته وضعیت نرخ تأمین سرمایه کمی منفی است و این یعنی اگر روند صعودی ادامه داشته باشد، موقعیت‌های معاملاتی شورت اهرم‌دار لیکویید شده و به فشار فروش استقراضی موجود در بازار افزوده می‌شود. فشار فروش استقراضی زمانی اتفاق می‌افتد که با افزایش ناگهانی قیمت در بازار، معامله‌گران شورت (نزولی) مجبور به خروج از موقعیت‌های معاملاتی خود می‌شوند. لیکوییدشدن هم زمانی رخ می‌دهد که صرافی برای پیشگیری از سوخت‌شدن مبلغ اولیه‌ای که به معامله‌گر قرض داده است، موقعیت معاملاتی اهرم‌دار آن تریدر را به‌طور کامل ببندد. در واقع پلتفرم‌های معاملاتی با این کار اجازه نمی‌دهند که موجودی حساب یک معامله‌گر به عددی کمتر از بدهی‌اش به صرافی برسد. این اتفاق در درجه اول در بازارهای آتی رخ می‌دهد. جهش قبلی نرخ تأمین سرمایه در بازار بیت کوین، به اوایل سال ۲۰۲۱ باز می‌گردد؛ حرکتی که پیش از سقوط ۵۰ درصدی قیمت اتفاق افتاد. این بار اما، این نرخ هنوز به سطوح بسیار بالا نرسیده است که یعنی بخشی از معامله‌گران از لیکوییدشدن گسترده موقعیت‌های لانگ در جریان ریزش اخیر بازار ترسیده‌اند و فعلاً وارد بازار نمی‌شوند.

اتریوم، چابک تر از بیت کوین

رشد امروز اتریوم بیشتر از 5 درصد بوده است. ارز دوم بازار طی یکی دو هفته اخیر نشان داده چابک تر از بیت کوین است و در بازار صعودی، رشد بیشتری نسبت به بیت کوین ثبت می کند. البته که در روند نزولی هم افت بیشتری را از این ارز شاهد خواهیم بود. ارزش معاملات اتریوم طی روز گذشته 14 میلیارد دلار بوده که نسبت به روز گذشته کاهش حدود 30 درصدی داشته است. اتریوم با وجود رشد مناسبی که امروز داشته، هنوز در مقیاس هفتگی با بازدهی منفی 13 درصدی مواجه است.

جهش آلت کوین ها

مثبت شدن بیت کوین فرصت خوبی به آلت کوین ها داد تا خودی نشان دهند. امروز Fantom در میان 50 نماد برتر بازار بهترین عملکرد را داشته و بیش از 15 درصد رشد کرده است. NEAR Protocol هم 9 درصد رشد کرده است. در جهت معکوس هم Internet Computer قرارداشت که با افت 9 درصدی، بدترین عملکرد را در شبانه روز گذشته و در میان 50 ارز برتر بازار ثبت کرده بود. اما ناگهان در این ارز یک جهش قیمت سریع رخ داد و آن را از منفی 9 درصد، به مثبت یک درصد رساند. در نمای کلی بازار ارزهای دیجیتال و در میان 16625 نماد، بهترین عملکرد را ETH Fan Token داشته که بیش از 1900 درصد رشد کرده است. Bunscake و Hatoken دیگر ارزهایی هستند که بیش از هزار درصد رشد طی 24 ساعت گذشته داشته اند. در میان نمادهای منفی هم Lympo Market Token بیش از 91 درصد ارزش خود را طی یک روز از دست داده است. NinjaFloki هم که با نوسانات عجیب طی چند روز گذشته همه را متعجب کرده بود، امروز 81 درصد منفی خورده و سقوطی عجیب را ثبت کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا