صرافی ها

بازار معاملات رمزنگاری شده هنوز بسیار پراکنده است

بازارهای معاملاتی ارزهای رمزنگاری شده هنوز مراحل ابتدایی خودرا طی می کنند. مجله (Fortune) از اعلامیه (IPO) متعلق به کوین بیس (Coinbase) به عنوان نقطه عطفی برای صنعت رمزنگاری استقبال کرده است. مشابه اعلامیه (IPO- Netscsape) که نشانگر قانونی بودن اینترنت است، پیشنهاد عمومی قریب الوقوع کوین بیس، مبنی بر قانونی بودن معامله های رمزنگاری شده، قانونی و امن بودن از نظر کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارائه می دهد. اکنون سرمایه گذاران این فرصت را دارند که در بزرگترین پلتفرم تجاری رمزنگاری شده در ایالات متحده شرکت کنند.

در نتیجه عده زیادی سرمایه گذاری در صرافی کوین بیس را یک سرمایه گذاری در آینده تجارت رمزنگاری می بینند. این بالاترین حجم معامله ی رمزنگاری ایالات متحده با سه برابر حجم نزدیک به رقیب امریکایی  آن است. بزرگترین از هر چیزی در آمریکا باید برتر جهان باشد. خرد متعارف و واقعیت های فعلی بازار بسیار با هم فاصله دارند. برای درک تفاوت های ظریف پلتفرم معاملات رمزنگاری باید برخی از حقایق مهم را بیان کرد.

این ها پیامدهای مهمی هستند که بلوغ فعلی بازار و مشکلاتی که امروزه معامله گران با آن سر وکار دارند را شکل می دهند.

بازار معاملات رمزنگاری شده هنوز بسیار پراکنده است.

روی هم رفته، پنج صرافی برتر رمزنگاری  تنها 41 % از حجم کل معاملات جهانی را نشان می دهند. کوین بیس بزرگترین صرافی امریکا فقط 2.1% ازحجم جهانی را تولید می کند. این صرافی در رتبه 19 جهانی قرار دارد. آن طور که ما انتظار داریم ببینیم هیچ بازیگر مسلطی در بازار بالغ تری وجود ندارد.

کوین بیس coinbase صرافی

طبق داده های بالا سهم بورس اوراق بهادار نیویورک بیش از 12 برابر فراتر از بیت کوین است. دو صرافی برتر امریکا بطور مساوی بیش از 50% از حجم معاملات روزانه جهانی را تشکیل می دهند. این در حالی است که دو صرافی برتر رمزنگاری تنها 3% از حجم معاملات جهانی را دارا هستند.

هم چنین در مقایسه با سهام سنتی، بازار رمزنگاری شده به شدت پراکنده است . دو بورس اوراق بهادار برتر ،51% از حجم معاملات روزانه را نشان می دهد. در حالی که سه صرافی برتر تنها 27% از حجم معاملات روزانه را دارا هستند.

صرافی های متمرکز تنها بخشی از تصویر معاملات هستند.

 کوین بیس و بایننس صرافی های متمرکزی هستند که سفارشات خریداران را با سفارشات فروشندگان، اجرای معاملات و تسویه حساب ها تطابق می دهد. دارایی های رمزنگاری مشتریان در یک صرافی حبس میشود و کاربران مجاز به معامله فقط درهمان صرافی هستند. حتی در تجمیع، صرافی های متمرکز حجم کل دارایی دیجیتال را حبس نمی کنند.

دلیل این امر این است که صرافی های غیر متمرکز در حال افزایش هستند و مبادلات نظیر به نظیر را ممکن می سازند که در آن معامله گران مستقیما با هم معامله می کنند. بدون (KYC) در یک برهه از زمان در سال 2020 حجم معاملات یونی سواپ(Uniswap) از حجم مبادلات کوین بیس فراتر رفت .

صرافی های متمرکز در حال رشد هستند اما فاقد ساختار ارزشیابی هستند.

 

صرافی های غیر متمرکز حدود 15% ازکل حجم معاملات رمزنگاری را تولید می کنند. (داده ها براساس ارزیابی سایت مارکت کپ 2021/2/16). با پیشی گرفتن حجم معاملات یونی سواپ از معاملات کوین بیس در سال 2020، صرافی های غیرمتمرکز (DEX) به سرعت رشد کردند.

امروزه صرافی (VENUS) در کنار بایننس روند رشد را طی می کند. در زمان نوشتن این مقاله، ونوس حجم معاملات 24 ساعته بازار را رهبری می کند.

معامله گران حرفه ای ممکن است صرافی های غیر متمرکز را بدلیل امنیت معاملات کیف پول به کیف پول، یا معاملات نظیر به نظیر را ارزشمند بدانند. اگر چه دو مسئله وجوددارد، اول اینکه بدون شناختن طرف مقابل (KYC) معامله گران نهادی نمی توانند با صرافی های غیرمتمرکز (DEX) معامله کنند. دوم، فناوری زنجیره عمومی که از صرافی های غیرمتمرکز پشتیبانی می کند گران تر و کندتر از معامله با صرافی های غیرمتمرکز (DEX) است.

بازرگانان نهادی به صرافی های غیرمتمرکز که سریعتر و با کارمزدهای کمتر و رویه های (KYC) نیاز دارند. یک صرافی غیر متمرکز باید روی یک بلاکچین ارزان تر و سریعتر به منظور جذب معامله گران نهادی ساخته شود.

هیچ صرافی متمرکز واقعی بجز دلال ها وجود ندارد.

این موضوع بیش تر ازین هم گیج کننده می شود. صرافی رمزنگاری امروزه در مقایسه با صرافی های واقعی جهانی بیشتر شبیه به دلال های منطقه ای هستند. برای مثال تجارت الکترونیک اپل (E-Trade) را با تجارت بیت کوین (BTC) در صرافی کوین بیس (Coinbase) مقایسه کنید.

تجارت الکترونیک

یک معامله گر حرفه ای در ایالات متحده که به دنبال تجارت از طریق بیت کوین است تنها سهم کوچکی از بازار جهانی کوین بیس را در اختیار دارد. تعیین قیمت و نقدینگی تنها توسط دفتر سفارش BTC/USD کوین بیس انجام می گیرد. بالغ بر 97% از تعیین قیمت، تقاضا و تامین و نقدینگی جهان قابل دسترسی از طریق صدها صرافی دیگر است.

به طور خلاصه فروش اپل از طریق تجارت الکترونیک را با فروش بیت کوین در کوین بیس مقایسه کنید.

  • بازار سهام (Nasdaq) سفارشات معامله های الکترونیک اپل را انجام می دهد که نزدیک به 100 درصد معاملات نقطه ای AAPL را داراست.
  • کوین بیس با ثبت سفارشات روی دفتر سفارش خود،2/1% از سهم تجارت جهانی را داراست.

تصور کنید (AAPL) در بیش از 300 مورد صرافی مختلف، که هر کدام خریدار و فروشنده خود را دارد بفروش می رسد. این موقعیت فعلی بازار رمزنگاری جهانی است. صرافی های متمرکز در دسترسی به بازارهای جهانی محدود هستند. چرا؟ مثل کوین بیس و (gemini) کاربرانی را از مناطق محدودی پذیرش می کند (فقط کاربران امریکایی) . برخلاف تجارت الکترونیک که درها را برای معامله گران بسوی انبوه مبادلات ، سهام های عدالت و وجوه قابل معامله در بورس و … باز می کند.

بسیاری از صرافی ها، معامله گران را در معرض خطر انطباق قرار می دهند.

بعضی از صرافی های سرآمد جهان اجازه معامله ی مقدار زیادی از توکن های بحث برانگیز را به معامله گران می دهند. بسیاری از قوانین ضد پولشویی صرافی ها به قدر کافی سخت گیرانه نیستند. این خطرات مربوط به انطباق ،ثبات موقعیت بعضی از معاملات را با چالش های جدی روبرو می کند.

نوآوری در فناوری های تبادل درجه نهادی هنوز به طور گسترده در دسترس نیست. رتبه بندی حجم ، داستان امروز را بیان می کند. داستان فردا توسط بازارهای معاملاتی که کشف قیمت، دسترسی نهادی به قیمت گذاری DEX و نقدینگی و توانایی گسترش استراتژی های تجاری روی یک پلتفرم را به عهده دارند، گفته می شود.

این مقاله شامل توصیه یا راهبردهای سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و تجارت شامل ریسک است و خوانندگان هنگام تصمیم گیری باید تحقیقات خود را انجام دهند.

 

ترجمه شده توسط تیم تولید محتوای شهر کریپتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا