اخبار استخراج

جابه‌جایی ماینرهای چینی پایان یافت؛ بهبود هش‌ریت شبکه بیت کوین و اتریوم

با پایان جابه‌جایی ماینرهای چینی به کشورهای دیگر، هش‌ریت شبکه‌های بیت کوین و اتریوم به تدریج در حال بازیابی است. دفتر مرکزی BIT Mining در شنژن گفته است که هم‌اکنون تجهیزات استخراج بیت کوین و اتریوم را به خارج از کشور چین انتقال داده و شروع به کار کرده است.

به نقل از the block crypto، با پایان جابه‌جایی بعضی از ماینرهای چینی به خارج از این کشور پس از سرکوبی توسط دولت، توان هشینگ دو بلاک چین برتر بیت کوین و اتریوم در مسیر بازیابی تدریجی قرار گرفته است.

میانگین متحرک ۷ روزه هش‌ریت بیت کوین به تدریج افزایش یافته و طی ۳ هفته اخیر بر روی ۱۰۰ اگزاهش بر ثانیه ثابت مانده است.

پس از سرکوبی صنعت استخراج بیت کوین توسط دولت چین، به ایستگاه‌های برق چندین استان این کشور دستور داده شده است تا تامین انرژی و برق مورد نیاز برای تاسیسات استخراج را به حالت تعلیق درآورند. هش‌ریت بیت کوین ابتدا به کمتر از ۹۰ اگزاهش بر ثانیه کاهش یافت که این سطح، از اوایل سال ۲۰۲۰ بی‌سابقه بوده است. انتظار می‌رود سختی استخراج بیت کوین با بازیابی تدریجی، در تنظیم بعدی رشد ۴ درصدی را ثبت کند. سختی شبکه از اواسط ماه می تاکنون، چهار تنظیم نزولی پشت‌سر هم را ثبت کرده است.

هش ریت بیت کوین

اگرچه در ابتدا گفته شده بود که این سرکوبی فقط مختص به استخراج بیت کوین است، اما دستور قطع برق به استان‌ها بر فارم‌های استخراج فعال در شبکه اتریوم نیز تأثیرگذار بوده است. این شرایط باعث شد ماینرهای اتریوم به فکر فروش کارت گرافیک‌های خود در بازارهای دست دوم فروشی بیافتند.

هم‌چنین پس از دستور سرکوبی از جانب دولت چین، علاوه بر بیت کوین، هش‌ریت شبکه اتریوم نیز با کاهش بیش از ۲۰ درصدی مواجه شد اما به تدریج به بالاتر از ۵۰۰ تراهش بر ثانیه افزایش یافت.

هش ریت اتریوم

بازگشت ماینرها به شبکه

بازیابی هش‌ریت بیت کوین و اتریوم نشان می‌دهد که حداقل بعضی از ماینرهای چینی فرایند جابه‌جایی به سایر کشورها را به پایان رسانده و سرانجام به شبکه بازگشته‌اند.

برای مثال، شرکت BIT Mining که قبلاً به اسم یکی از شرکت‌های بخت آزمایی ورزشی آنلاین شناخته می‌شد، تا ماه آوریل سال جاری بیش از ۵۰,۰۰۰ دستگاه اسیک بیت کوین در شین جیانگ و ژینگهای داشته است. این شرکت هم‌چنین دو تاسیسات استخراج فعال در سیچوان در اختیار داشته است.

پس از سرکوبی از جانب دولت، یکی از شرکت‌های ماینر بیت کوین که در بازار بورس نیویورک نیز فهرست شده، گفته است که تا ماه جولای ۳۰۰۰ دستگاه به قزاقستان ارسال خواهد کرد. BIT Mining در بیانیه رسمی در روز چهارشنبه بیان کرد ۳۸۱۹ دستگاه استخراج بیت کوین با مجموع هش‌ریت ۱۷۲ پتاهش بر ثانیه به تاسیسات واقع در قزاقستان ارسال و در آن کشور فعال کرده است. این شرکت اوایل هفته جاری اعلام کرده بود که کاملا از کسب‌وکار مرتبط با بخت آزمایی خارج شده است تا تمام تمرکز خود را بر روی استخراج قرار دهد.

شرکت BIT Mining گفته است که ۴۰۳۳ دستگاه استخراج بیت کوین دیگر با مجموع هش‌ریت ۱۲۱ پتاهش بر ثانیه به دیتاسنترهای واقع در قزاقستان ارسال شده و آماده فعالسازی است. به علاوه، توافقنامه خرید ۲۵۰۰ ماینر جدید بیت کوین امضا کرده است که انتظار می‌رود طی ۷ روز آتی تحویل داده شود و در کشور قزاقستان فعال شوند.

شرکت BIT Mining به غیر از تجهیزات استخراج بیت کوین، فعالیت در زمینه استخراج اتریوم را نیز خارج از کشور چین و با هش‌ریت ۸۶.۴ گیگاهش بر ثانیه آغاز کرده است. این شرکت که هم اکنون تقریبا ۰.۷ درصد کل هش‌ریت شبکه اتریوم را در اختیار دارد گفته است:

انتظار می‌رود تا پایان ماه اکتبر ۲۰۲۱، دستگاه‌های بیشتری با ظرفیت ۴۷۱۳.۶ گیگاهش بر ثانیه فعال شوند.

شرکت BIT Mining در ماه فوریه ۲۰۰۰ ماینر اتریوم به ارزش ۳۰ میلیون دلار خریداری کرده است که تاریخ تحویل آن در طول سال جاری است.

شرکت ارائه‌دهنده انرژی بیت‌ریور (BitRiver) که در کشور روسیه واقع است، بیان کرده که پس از دستور قطع برق توسط دولت چین، قراردادهایی با مشتریان چینی فعال در زمینه استخراج برای تامین ۱۵۰ مگاوات برق امضا کرده است. انتظار می‌رود این ظرفیت برق طی چهار ماه آتی به شبکه برق وارد شود.

ایگور رونتس (Igor Runets) موسس و مدیرعامل بیت‌ریور قبلا گفته بود که با توجه به کاهش عرضه جهانی برق برای استخراج بیت کوین، ممکن است بازیابی کامل هش‌ریت بیت کوین به سطح رکورد ۱۸۰ اگزاهش بر ثانیه مدتی طول بکشد.

آیا در آینده نزدیک باز هم شاهد رکوردشکنی هش‌ریت بیت کوین خواهیم بود یا بازیابی آن بیش از آنچه که انتظار می‌رود به طول می‌انجامد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا