تحلیل قیمت بیت کوین

تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین ۸ دی (۲۸ دسامبر)

بیت کوین هفته‌ای خیره‌کننده و بی‌مانند را تجربه کرده که طی آن و در روز گذشته خود را به بالاترین سطح تاریخی قیمت در ۲۸،۴۰۰ دلار رسانده است. با این رشد افسارگسیخته، سال جدید میلادی رضایت‌بخشی را برای سرمایه‌گذاران رقم زده است. قیمت بیت کوین همچنان در یک روند صعودی قوی باقی مانده است و این امر می‌تواند چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای برای آن در سال جدید باشد.

بهگزارش کوین‌تلگراف، سال ۲۰۲۰ میلادی به دلایل زیادی ازجمله پاندمی کرونا، قرنطینه شهرها و محدودیت‌های اقتصادی سالی فراموش‌نشدنی بود. تعطیلی کسب‌وکارها و قرنطینه به بدترین بحران اقتصادی طی دهه‌های گذشته منجر شد. در چنین شرایطی شاهد پاسخگویی دولت‌ها به این مشکلات با محرک‌های حمایتی و مالی بی‌سابقه و اقدامات توسعه پولی برای احیای دوباره اقتصاد این کشورها بودیم.

بنابراین سرمایه‌گذاران نهادی که از تورم احتمالی یا حتی ابرتورم آگاه بوده و نسبت به آن محتاط هستند، در تلاش‌اند که پرتفوی خود را با دارایی‌هایی محافظت کنند که بتواند سرمایه آن‌ها را از تنزل تدریجی ارزهای سنتی حفظ کند. تابه‌حال طلا به‌عنوان بهترین جایگاه ذخیره ثروت مطرح شده و سرمایه‌گذاران را ناامید نکرده است، چرا که در حدود ۲۴ درصد طی سال گذشته رشد داشته است.

بااین‌حال، در این سال هجوم سرمایه‌گذاران نهادی به بیت کوین به‌خوبی قابل مشاهده بوده است و رشد قیمت آن به‌ویژه در برابر طلا و شاخص S&P500 (شاخصی متشکل از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک)، انکارناپذیر است. برخی از این مؤسسات و نهادها پرتفوی خود را با بیت کوین متنوع کرده‌اند، درحالی‌که برخی دیگر حتی دارایی‌های خود را در طلا به‌منظور سرمایه‌گذاری در بیت کوین کاهش داده‌اند.

با صعود ۲۴۴ درصدی بیت کوین در سال جاری، قطعاً پرتفوی سرمایه‌گذارانی که زودتر اقدام به سرمایه‌گذاری در بیت کوین کرده‌اند، از عملکرد دیگر سرمایه‌گذاران بهتر خواهد بود. این رویه سایر سرمایه‌گذاران را وادار خواهد کرد برای ورود به بازار تصمیم بگیرند که در نهایت احتمال پایداری روند قیمت بیت کوین را افزایش خواهد داد. بنابراین این اقدامات ممکن است به جریانی تبدیل شود که سایر ارزهای بازار را نیز با خود به بالا بکشد. حال مثل همیشه به‌منظور بررسی وضعیت قیمت بیت کوین به‌سراغ نمودار می‌رویم.

در تحلیل تکنیکال اختصاصی گذشته با توجه به الگوی تری درایو (Three Drive)، به رشد قیمت در کوتاه‌مدت تا هدف ۲۴,۴۷۰ دلاری اشاره کردیم. همچنین گفتیم که پس از آن انتظار ریزش قیمت را خواهیم داشت.

bitcoin
وضعیت حرکت قیمت پس از تحلیل گذشته

در وضعیت فعلی با استفاده از تحلیل بالا به پایین، از تصویر بزرگ‌تر قیمت در تایم فریم هفتگی شروع می‌کنیم. به حرکات قیمت در گذشته و وضعیت فعلی آن در کانال توجه کنید. قیمت در نزدیکی میدچنل قرار گرفته است، بنابراین اصلاح قیمت پس از برخورد به این مقاومت دینامیک می‌تواند یکی از احتمالات باشد.

bitcoin
کانال صعودی قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی (لگاریتمی)

احتمال آغاز اصلاح قیمت با توجه به الگوی هارمونیکی که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد، تشدید خواهد شد. در همین تایم فریم اگر کمی دقیق‌تر بررسی کنیم، الگوی هارمونیک خرچنگ نزولی (Bearish Crab) را مشاهده خواهیم کرد. این الگو در محدوده ۳۰,۰۰۰ الی ۳۰,۴۵۰ دلار تکمیل خواهد شد، بنابراین احتمال شروع اصلاح قیمت از این ناحیه و پس از تکمیل الگو وجود خواهد داشت. قیمت پس از اتمام الگوهای هارمونیک، در اکثر مواقع بین ۳۸.۲ الی ۵۰ درصد موج آخر الگو (CD) را اصلاح می‌کند.

bitcoin
الگوی هارمونیک خرچنگ نزولی در قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی

در تایم فریم روزانه نیز شاهد برخورد قیمت به سقف کانال هستیم. با توجه به این کانال اولین حمایت قیمت در کف کانال در ۲۴,۰۰۰ دلار قرار دارد. در یک تایم فریم پایین‌تر، واگرایی منفی (-RD) که در تایم فریم چهارساعته در اندیکاتور مکدی در حال شکل‌گیری است، با تقاطع خط مکدی به زیر خط سیگنال فعال خواهد شد و تأییدی بر شروع اصلاح قیمت خواهد بود.

bitcoin
کانال صعودی قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا