اموزش امنیت

سه فعالیت مجرمانه در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال

به دلیل امکان کسب درآمد ازاستخراج ارزهای دیجیتال ، تعداد فعالیت‌های مجرمانه و کلاهبرداری‌های مرتبط با آن به شدت در حال افزایش است. در این مقاله به توضیح برخی از مهمترین‌ روش‌های مجرمانه و کلاهبرداری در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

(CryptoJacking)  کریپتوجکینگ

 

کریپتوجیکینگ همانطور که میدانید هزینه تجهیزات استخراج بالا بوده و این امر نیازمند صبر و حوصله فراوان است. اما در این بین افراد دیگری هم هستند که به جای استفاده و خرید سخت‌افزارهای خود، از تجهیزات افراد دیگر، بدون آگاهی و اجازه آن‏ها سوءاستفاده کرده و درآمد غیرقانونی کسب می‌کنند. به این عمل سودجویانه، اصطلاحا «کریپتوجکینگ» (CryptoJacking) گفته می‏شود.

افراد سودجو به واسطه اعمال کد مخرب در کدهای یک سایت یا نرم افزار خاص، از قدرت کامپیوتر بازدیدکنندگان آن سایت یا نرم افزار برای استخراج مخفیانه و کسب سود استفاده می‌کنند.

در صورتی که هنگام بازدید از یک سایت یا باز کردن یک نرم افزار، مصرف پردازنده (CPU) سیستم ناگهان بالا رفت، صدای دستگاه زیاد شد و یا درجه حرارت دستگاه از حد استاندارد بیشتر شد، یکی از احتمالات وجود کد کریپتوجکینگ در سایت یا نرم افزار مورد نظر است. با عدم مراجعه به سایت‌ها و برنامه‌های مشکوک، به‌روزرسانی مداوم مرورگرها و نصب نرم‌افزارهای آنتی ویروس معتبر می‌توان با کریپتوجکینگ مقابله کرد.

ربات‌های تلگرام استخراج ارزهای دیجیتال

 

ربات تلگرام ماینینگربات‌های تلگرام ماینینگ از جمله طرح‌های پانزی شایع در حوزه ارزهای دیجیتال هستند. به زبان ساده روش کار این ربات‌ها به این صورت است که: کاربر در ربات عضو می‌شود و مقداری الماس برای شروع کار هدیه می‌گیرد. با آن الماس‌ها می‌توان دستگاه‌های استخراج مجازی در ربات خریداری کرد تا اقدام به ماینینگ بیت کوین کنند. برای بدست آوردن الماس‌های بیشتر شما چند راه دارید که مهترین آن‌ها این دو هستند:

با استفاده از لینک عضوگیری، دوستان خود را دعوت کنید و الماس هدیه بگیرید.
با استفاده از بیت کوین، الماس بخرید.

در این ربات‌های تلگرامی هیچ‌گونه استخراجی صورت نمی‌پذیرد و تنها کاربران را برای خرید بیشتر الماس مجاب به پرداخت بیت کوین می‌کند. کاربرانی هم که روش عضو‌گیری را انتخاب می‌کنند در نهایت برای برداشت مبالغ استخراج شده پیامی را مبنی بر اینکه زیرمجموعه شما حتما باید با بیت کوین الماس خریده باشند، دریافت می‌کنند. به زبان ساده گردانندگان این ربات‌ها از هیچ، پول بدست می‌آورند و در نهایت ربات از دسترس خارج می‌شود.

کلاهبرداری‌های مربوط به کلود ماینینگ

 

کلودابریدر استخراج ابری یا کلود ماینینگ، یک شرکت که دستگاه‌های استخراج و برق مورد نیاز ماینینگ ارزهای دیجیتال را دارد، به فروش قدرت هش یا اجاره دستگاه‌های استخراج به صورت راه‌دور اقدام می‌کند. کاربران می‌توانند بخشی از قدرت پردازش سخت افزار شرکت‌های بزرگ را برای عملیات استخراج اجاره کنند. با این کار کاربر فقط به یک کامپیوتر ساده برای ارتباطات و یک کیف پول نیاز خواهد داشت.

 

 

 

 

 

مزایای استخراج ابری:

 

  • بدون نیاز به مکانی مخصوص برای استخراج
  • بدون هزینه برق اضافی
  • بدون نیاز به تجهیزات
  • مشکلات خنک کردن تجهیزات وجود ندارد.
  • به تامین و تنظیم کنندگان تجهیزات نیاز نخواهید داشت.

در واقع این روش به خودی خود مشکلی ایجاد نمیکند. اما به جهت غیرشفاف بودن استخراج ابری بستری برای کلاهبرداری فراهم کرده است.یک شرکت می‌تواند پول مردم را به بهانه‌ی فروش قدرت پردازش استخراج دریافت کند. بدون انجام هیچ‌گونه استخراجی، فقط ماهانه مبلغ کمی بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را به کاربر بپردازد.

بنابراین در وهله اول استخراج ابری به کاربران ساکن ایران پیشنهاد نمی‌شود. اما در صورت اقدام به این کار حتما از معتبر بودن شرکت و تضمین بلوکه نکردن کاربران ایرانی با ارسال تیکت پشتیبانی و مراجعه به بخش شرایط استفاده از سرویس سایت مورد نظر اطمینان حاصل فرمایید. با این حال در این صورت هم قطعیت وجود ندارد و قطعا ریسک‌ همچنان باقی خواهد ماند.

0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا